Hodonínská děvčata v závěrečném duelu prohrály 2:4 a medailový sen se rozplynul. „Samozřejmě jsme chtěly skončit alespoň třetí. Po čtyřhře byl stav nerozhodný a vypadalo to nadějně. Pak jsme ale nezvládly dvě dvouhry a bylo rozhodnuto," uvedla stolní tenistka Anežka Ilčíková.

Zklamání ovšem brzy vystřídala radost z postupu mezi čtyři nejlepší družstva. Jihomoravanky totiž v Izraeli, který šampionát hostil, ostudu rozhodně neudělaly. Naopak svými výkony navázaly na své předchůdkyně ze školy i spoluhráčky z klubu. „Holky musím pochválit. Školu, město i celou republiku skvěle reprezentovaly," uvedl učitel tělocviku na hodonínském gymnáziu a obchodní akademii Stanislav Češka, který měl letos k dispozici mládežnické reprezentantky Markétu Ševčíkovou, Anežku Ilčíkovou a další šikovné hráčky, Kláru Ševčíkovou s Karolínou Šprtovou. „Oproti Francii byla v Izraeli lepší ubytování i strava. Sice se hrálo na méně stolech, ale konkurence byla velká. Děvčata nastoupila proti jiným soupeřkám, než se kterými se běžně potkávají na turnajích," řekl Češka.

Jeho tým v základní skupině prohrál pouze s Belgií. „Výsledek 0:7 byl ale pro nás velmi krutý, neboť první čtyři zápasy skončily až po pěti setech," upozornil hodonínský učitel.

V dalších zápasech už Jihomoravanky kralovaly. Mladé Češky si postupně poradily s Bulharkami, Indkami a Turkyněmi.

Klíčové chvíle přišly ve čtvrtfinále s Francií. V rozhodujícím zápase Ilčíková za nepříznivého stavu 2:3 pro Francii prohrávala 0:2 na sety. Pak sice skóre srovnala, ale v poslední páté sadě byla blízko porážky, když odvracela tři mečboly. Ilčíková nakonec složitou situaci zvládla a po výhře 12:10 strhla vítězství na stranu Hodonína.

Stopku děvčatům ze Slovácka vystavily až hráčky Tchaj-wanu, které s přehledem zvítězily 4:0.

V souboji o třetí místo pak hodonínské stolní tenistky nestačily ani na Belgii, které podlehly 2:4.

V kategorii jednotlivců se nejlépe vedlo Kláře Ševčíkové, která postoupila mezi dvaatřicet nejlepších. „Byl to pro nás velký zážitek a zajímavá zkušenost," řekla Ševčíková.

Zatímco děvčata z Hodonína bojovala na šampionátu o medaile, chlapci z Obchodní akademie Opatov skončili na středoškolské akci desátí.

Vrcholnou sportovní akci hostil na začátku dubna Izrael. V padesátitisícovém městě Ejlat se sešlo patnáct dívčích družstev, které se utkaly o světové zlato. Součástí významného mládežnického turnaje byl i doprovodný program. Pětičlenná hodonínská výprava se při pobytu v Izraeli stihla vykoupat v Rudém moři a poznala i národní park Timna.

Hodonínský tým v cestě do semifinále nezastavili silní soupeři ani náročná cesta do dějiště šampionátu. Jihomoravanky se do Izraele dostali letadlem z Prahy přes Istanbul. Z Tel Avivu pak jeli autobusem do Ejlatu, jenž leží u Rudého moře. „Cestování bylo hodně zdlouhavé. Ve čtyři ráno jsme odjížděli z Hodonína a do postele jsme uléhali až za čtyřiadvacet hodin," informoval Češka.

Cesta zpět však byla ještě náročnější, neboť Turci zrušili let z Tel Avivu do Istanbulu a hodonínské družstvo muselo do Prahy přes Bělehrad. „Byla to komplikace, ale nakonec jsme to s holkami zvládli," uvedl Češka.

Ten závěrem poděkoval radě Sdružení rodičů a přátel školy při gymnáziu, Obchodní akademii a jazykové škole Hodonín, městskému úřadu za finanční příspěvek na dopravu a poskytnutí propagačních materiálů a také rodičům hráček za odvoz na letiště a z letiště v Praze.

Další středoškolské mistrovství světa hostí za dva roky Malta. Šanci zúčastnit se stolně-tenisového šampionátu mají i Klára Ševčíková s Anežkou Ilčíkovou. Hodonínské hráčky ale nejprve musí zvládnout republikový turnaj. „Naším největším soupeřem bude tradičně Vlašim," uvědomuje si Češka.

Mistrovství světa středních škol ve stolním tenisu 2016

Výsledky v základní skupině: Hodonín – Bulharsko 5:2, Hodonín – Belgie 0:7, Hodonín – Indie 5:2, Hodonín – Turecko 4:3

Čtvrtfinále: Hodonín – Francie 4:3

Semifinále: Hodonín – Tchaj-wan 0:4

Zápas o 3. místo: Hodonín – Belgie 2:4

Sestava Hodonína: Markéta Ševčíková, Anežka Ilčíková, Klára Ševčíková, Karolína Šprtová.