V kategorii elite velkých kol byl lepší pouze Rakušan Stefan Eberharter. „Jsem spokojený, protože každé umístění mezi třemi nejlepšími se počítá a každá medaile z vrcholné akce má svoji váhu. Na druhé straně jsem si věřil i na zlato," uvedl David Herka.

Český reprezentant měl ze stříbra samozřejmě radost, ale svůj výkon nijak nepřeceňoval. „První kolo jsem bohužel pokazil natolik, že už jsem v tom druhém neměl nárok Rakušana přeskočit. Nemohl jsem se pořádně dostat do tempa a rozjet se. Trápil jsem se," přiznal Herka

Zlepšení hodonínského závodníka přineslo až druhé kolo. „Ale pořád to nebylo ono," posteskl si jeden z nejlepších okresních sportovců posledních let. „Někdy je prostě den, kdy vám vyjde všechno, a pak se můžete snažit jak chcete, a stejně nic nepomůže, což byl i tento případ," přidal Herka.

S náročnými a dlouhými sekcemi se ovšem člen slováckého klubu vypořádal slušně. I když Herkovi sebraly překážky spoustu sil, nakonec druhou příčku před Španělem Angelem Batllem Caballerem uhájil.„Byl to jeden z hlavních závodů sezony. Proto jsem rád, že jsem na Evropě získal svoji první medaili," prohlásil.

Dvaadvacetiletý jezdec se dokázal vypořádat nejen s těžkými sekcemi, ale i s velkou konkurencí. „Ta opravdu byla slušná, protože v mé kategorii byl zastoupený snad každý stát," řekl Herka.

Celkově bylo letošní mistrovství Evropy velmi kvalitní. „Závod měl stejně jako předcházející akce svoji vysokou úroveň. Elitní kategorie byly hodně náročné. David se s tím nakonec popral docela dobře. První kolo, kde v horních pasážích v lese byly kamenité sekce, mu sice moc nevyšlo, ale spodní část zvládl naprosto skvěle," pochválil syna Josef Herka.

V Březové u Sokola se představil i Dominik Sabáček. Talentovaný hodonínský jezdec skončil v kategorii benjamin sedmý.

Šikovný mladík se zúčastnil i dalšího závodu mistrovství České republiky, který hostil Karlov pod Pradědem. Na severu Moravy získal Sabáček stříbro.

Členové AMK Mladost se nyní představí ve Velké Bystřici, kde se koná další díl seriálu národního šampionátu, který je zároveň kvalifikačním závodem na mistrovství světa.

Mistrovství Evropy 2015

Kategorie Elite 26": 1. Stefan Eberharter (Rakousko) – 25 bodů, 2. David Herka (Česká republika) – 39 bodů, 3. Angel Batlle Caballero (Španělsko) – 44 bodů, 4. Scott Wilson (Velká Británie) – 60 bodů.