„Hodonínská sokolská síň slávy se rozrostla o další čtyři cenné medaile," oznámil organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Šestý ročník Memoriálu Ference Čabu v zápase řecko-římském ve městě Kanjiža uspořádal tamní zápasnický klub Potisje. Pořadatel významného klání, kterému se v předchozích pěti letech vždy podařilo zajistit skvělou mezinárodní konkurenci, nezklamal ani tentokrát. Letošního ročníku, jenž byl zároveň vyhlášen oficiálním mistrovství autonomní oblasti Vojvodina, se zúčastnilo 269 závodníků ze Srbska, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Slovinska, Maďarska, Slovenska, Ukrajiny, Bulharska, Rumunska a České republiky, jež reprezentoval Sokol Hodonín.

Největšího úspěchu dosáhl ve váze do dvaatřiceti kilo Alexandr Lucký, který v konkurenci dvaceti závodníků ani jednou nezaváhal a po zásluze se stal přeborníkem Vojvodiny. V cestě za cennou trofejí musel Lucký porazit šest kvalitních soupeřů.

Asi nejvyrovnanější utkání šikovný hodonínský zápasník v semifinále svedl proti chorvatskému zápasníku Stefanu Stošišicovi, kterého porazil 10:6 na body. „Ještě v polovině druhé periody byl stav vyrovnaný poté, co se oběma borcům podařil provést čtyřbodový chvat, záruč, po které Lucký provedl podbřišní přehoz a jeho soupeř zase zvrat za ruku a hlavu," popsal důležité momenty Baják.

Poslední slovo však měl Lucký, kterému se podařila protočit druhá záruč, čímž strhl vítězství na svou stranu. Ve finále se pak borci ze Slovácka postavil domácí Igor Krizsán, jenž měl hlasitou podporu početného obecenstva.

Hodonínský borec se však přesily nezalekl a svého soupeře bez ztráty jediného bodu rozdrtil na technickou převahu. „Svému trenérovi Lubomíru Jurmanovi předvedl skvěle vypíchnutý křižní zvrat, poté podbřišní přehoz a utkání zakončil předním duplexem," uvedl Baják.

Ve váze do šestadvaceti kilo se pravidelně na medailové pozice prosazuje Alexandr Harca. Nejinak tomu bylo i v Srbsku, kde se mezi patnácti borci dokázal probojovat až na stříbrný stupínek. Harca suverénně vyhrál svoji skupinu, ve které postupně porazil Tamáse Holzimmera z Maďarska na technickou převahu, Srba Lazara Jovaniče na lopatky a Chorvata Lazara Dedice rovněž na lopatky.

A protože druhá skupina této váhové kategorie měla také jasného vítěze, kterým byl rumunský reprezentant Konstantin Lungu, tak finálové utkání slibovalo zajímavou podívanou. „Předpoklad se naplnil, oba borci se do sebe pustili od samého počátku velmi zhurta?" řekl Baják.

„Harca se již v desáté sekundě pokusil o křižní zvrat, který však soupeř vystihl a protichvatem našeho závodníka strhl přímo do nebezpečné polohy. Alexandr s velkým vypětím sil dokázal z nebezpečné polohy uniknout, ale prohrával čtyři nula. Fyzicky výborně připravený rumunský borec ještě zvýšil aktivitu a snažil se dalším čtyřbodovým chvatem zápas ukončit," pokračoval.

„Při pokusu o křížní poraz Harca výborně zareagoval, využil energie svého soupeře k provedení křižního zvratu, a bylo vyrovnáno," dodal Baják.

V následující minutě se oba soupeři snažili strhnout vedení na svoji stranu, což se podařilo až v okamžiku, kdy se Rumun pokusil o přehoz přes záda záběrem paže a hlavy. Pozorný Harca však byl připraven a kontrachvatem, při kterém uchopil svého soupeře v pase, přitiskl pánev k jeho spodním končetinám a prudkým prohnutím za současného vypíchnutí spojených rukou přehodil svého soupeře přes kříž, čímž se dostal do vedení osm čtyři.

Rumunský reprezentant, který evidentně není zvyklý prohrávat, zapnul ještě na vyšší stupeň, a po sérii různých útoků se mu sedmnáct sekund před koncem utkání povedl útok do pasu s následným porazem, čímž srovnal stav na konečných 8:8. O rumunském vítězství rozhodlo pravidlo posledního získaného bodu. „I přes velký Harcův smutek tento nadějný borec tuto prohru jednou ocení, neboť právě tyto vyhrocené utkání posunují výkonnost mílovými kroky," říká Baják.

Druhou stříbrnou medaili přidal ve váze do osmatřiceti kilo Denis Lišťák.V této váhové kategorii se představilo celkem šestnáct závodníků. „Lišťák se předvedl v parádní formě, byl silný, rychlý, prosazoval se účinnými technikami a hlavně téměř nechyboval," pochválil talentovaného zápasníka Baják.

S tímto výkonem Lišťák hravě prošel vyřazovacími boji až do semifinále, kde nastoupil proti bulharskému zápasníku, Borisu Ratkovicovi. Ani v tomto utkání Lišťák nezaváhal. Ve finále hodonínský borec nastoupil proti Ukrajinci Aleksu Saftovi.

Souboj patřil k těm nejvyrovnanějším. „Oba borci se střídali v aktivitě a čekalo se, kdo udělá první chybu. Necelých dvacet sekund před koncem utkání se ukrajinskému zápasníkovi podařil bleskurychlý výpad do pasu, ze kterého provedl strh, a zvítězil na body," pravil Baják.

Medailovou sbírku bronzem doplnil Adam Kolaja. Šikovný žák startoval v kategorii do šestatřiceti kilo. „Kolaja předváděl vyspělé zápasnické umění. Jedinou prohru zaznamenal s rumunským borcem, Antoniem Minaufem. Prohra to byla smolná, neboť Kolaja se po provedeném strhu udeřil do obličeje, což mělo za následek krátkodobé otřesení, kterého soupeř využil k lopatkovému vítězství," informoval kouč Sokola.

Kolajové zranění naštěstí nebylo vážné a hodonínský závodník mohl nastoupit k utkání o třetí místo. Soupeřem mu byl maďarský závodník, Bálint Varnyu, kterému hodonínský sokol nedal žádnou šanci. Kolaja ho přítrhem poslal k zemi, nasadil podbřišní přehoz, který provedl třikrát za sebou a zvítězil na technickou převahu.

Cenný úspěch v podobě pátého místa si ze Srbska přivezl i další člen slováckého týmu, Filip Bartošík, který ve váze do čtyřiatřiceti kilo čtyřikrát vyhrál a dvakrát prohrál, přičemž v obou prohraných soubojích vždy vedl.

Ve stejném termínu se zápasilo i na tuzemských žíněnkách. Sokol Prostějov totiž uspořádal další ročník Memoriálu Gustava Frištěnského v zápase řecko-římském. I toto klání mělo mezinárodní parametry, neboť se ho zúčastnili i zápasníci ze Slovenska. Hodonínský tým na Hané vybojoval celkem osm medailí. O tři zlaté se zasloužili Lukáš Grochál, Ladislav Letocha a Tomáš Mráz. Stříbro vybojovali Jan Kotlařík, Marek Kotlařík a Daniel Kouřil. Na třetím místě skončili Roman Žáček a Martin Vališ.