Letos se v Chorvatsku představilo 384 závodníků. Domácí borci si to o medaile rozdali se soupeři ze Slovinska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Maďarska, Arménie, Slovenska a České republiky.

Pořadatel turnaje, zápasnický klub Podravka, se odhodlal k málo vídanému kroku, když vytvořil pouze dvě věkové kategorie, z nichž každá zahrnovala tři ročníky. „Například v České republice jsou spojeny tři ročníky až ve věkové kategorii juniorů, jinak se zápasí dvojročníkově," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Toto zvláštní opatření, jak se během soutěže ukázalo, v sobě nese klady i nevýhody. „Pozitivem byla skutečnost, že v každé váhové kategorii byla obrovská konkurence. Jako nevýhoda se ukázal dvouletý věkový rozdíl, kdy zejména slabší, ač výborně technicky připravení závodníci fyzicky nestačili na své starší soupeře," prohlásil Baják.

S touto nevýhodou si výborně poradil hodonínský zápasník Jan Jaroš. Šikovný mladík bojoval ve věkové kategorii mladších žáků ve váze do pětašedesáti kilo, ve které jako nejmladší borec získal senzační stříbrnou medaili.

Ve čtvrtfinále Jaroš nastoupil proti chorvatskému zápasníkovi, Bruno Pankretičovi ze zápasnického klubu Klinča sela 1991, kterého položil na lopatky po bezchybně provedené točené záruči. V semifinále se pak Jaroš utkal s dalším Chorvatem, Antoniem Vladetičem z Turopolje. „Tento o dva roky starší a o hlavu vyšší chorvatský bojovník začal velmi svižně a zakrátko vedl po strhu za ruku 2:0 na body. Hodonínský mladík si s aktivním soupeřem celou první polovinu zápasu nevěděl rady, a tak o přestávce přišla na řadu role trenéra Roberta Krejčiříka, který doporučil svému svěřenci vhodnou taktiku," popsal napínavý duel Baják.

Trenérovy rady se ukázaly jako správné. Jarošovi se podařila již druhá záruč v turnaji, po které zvítězil na lopatky. Ve finále se hodonínský žák střetl s Franem Hlupičem ze záhřebského velkoklubu Metalac.

Toto utkání bylo velmi rychlé. Po třiceti sekundách boje Jaroš provedl v tu nejvhodnější chvíli křižní zvrat, kterým soupeře dostal do lopatkové pozice. Bohužel starší a fyzicky vyspělejší Hlupič dokázal hodonínského zápasníka přetočit a položit na lopatky. Člen Sokola ovšem po porážce smutnit nemusel. „Druhé místo na takto kvalitním turnaji je obrovským úspěchem, přičemž mladý Jaroš má v kategorii mladších žáků ještě dva pokusy na zisk trofeje pro vítěze," řekl Baják.

Vítěznou trofej v podobě zlatého kohouta nakonec hodonínští zápasníci přece jen získali. Zasloužil se o to ve věkové kategorii žáků Ondřej Todt, který s přehledem zvítězil ve váze do pětatřiceti kilogramů. O suverenitě tohoto nadějného hodonínského borce svědčí i průběh finálového boje, ve kterém nastoupil proti Davoru Horvatovi ze zápasnického klubu Ludbreg.

Todt, který je členem prvoligového žákovského družstva TJ Sokol, již v šestnácté sekundě chytrým manévrem vychýlil svého soupeře z rovnováhy a přehozem přes záda záběrem paže ho doslova přišpendlil k žíněnce a zvítězil na lopatky. O to jaké to je, sáhnout si až na dno svých sil, může po tomto turnaji hovořit žák Jiří Procházka, který startoval ve váze do třiasedmdesáti kilo. Ve vyřazovacích fázích Procházka svedl tři nesmírně těžké bitvy.

Cenné vítězství vybojoval s medailistou z chorvatského národního šampionátu Leem Dragašem. „Toto utkání bylo dramatické do poslední sekundy. Ještě pětadvacet sekund před koncem utkání Procházka prohrával 2:4 na body, poté se dostal rychlým přítrhem za soupeře, kterého uchopil v pase a zadním zvratem hodil přímo na lopatky," informoval Baják.

„V semifinále se Jirka utkal s pozdějším vítězem, Balentem Vatzim z maďarského Dorogu, se kterým prohrál na body. V opravných bojích Procházka utrpěl ještě jednu prohru, která ho odsunula na krásné páté místo," přidal hodonínský trenér a funkcionář, který závěrem pozval všechny přátele zápasnického sportu do městské sportovní haly TEZA, kde se v sobotu 21. března od 10.45 hodin uskuteční další ročník Velké ceny Hodonína v zápase řeckořímském.

Domácí zápasníci před vlastním publikem poměří síly nejen s českými a slovenskými zápasníky, nýbrž také s borci z Polska, Maďarska, Ukrajiny, Srbska, Slovinska a Chorvatska. Vstupné je zdarma.