„Naším největším cílem je oprava technických sektorů a dráhy. Bezproblémově slouží již od roku 2001, kdy byl postaven ovál. Bohužel sektory byly v té době zbudovány na starých podkladech a nyní se povrch vlní a trhá. Rekonstrukce je tedy nutná, jinak příští rok nebudeme moct z bezpečnostních důvodů pořádat žádné akce, což by nás velmi mrzelo," zhodnotil stav stadionu závodník Lukáš Lípa, který působí v hodonínském klubu i jako sekretář, trenér a statistik.

Pokud rekonstrukce stadionu nenaruší průběh letošní sezony, chystá jihomoravský oddíl několik tradičních akcí.

„Vše by měl, pokud počasí dovolí, odstartovat poslední dubnový víkend okresní přebor. Tři týdny poté, osmnáctého května, hostí hodonínští atleti na stadionu U Červených domků úvodní kolo první ligy mužů a žen," informuje Lípa mladší.

V soutěži družstev mají především muži před ostatními slušný náskok. O víkendu obsadili první a druhé místo Jiří Skalka a Filip Veselouš, kteří v závodě Olomoucká dvacítka získali dvacet bodů z chůze.

„Přitom Jiří Skalka dokázal na této trati vylepšit okresní rekord, když dvacet kilometrů ušel za 1:46:55 hodiny," řekl Lípa. Jeho oddílový kolega Filip Veselouš za ním zaostal o více než tři minuty.

Na přelomu května a června absolvují členové AK Hodonín okresní kola přípravek a mladšího žactva. „Ze dvou základních kol by měli vzejít postupující do krajských soutěží," upozornil Lípa.

Po krátké letní přestávce se závodění vrátí na stadion v podobě tradičních atletických čtvrtků. Osmnáctého srpna je v termínové listině již třiatřicátý ročník Memoriálu Jardy Pelikána ve sprinterském trojboji.

Nejvíce závodníků se letos představí na mistrovství České republiky družstev dorostenců a dorostenek, které se uskuteční na konci září. Sezonu pak tradičně uzavřou atleti pátého října klasickým pětibojem a vrhačským trojbojem

„Naši závodníci mají program docela nabitý. Od konce dubna až do prvního týdne v červenci se závodí každý víkend. Konají se závody družstev, jednotlivců i mezistátní utkání. V tomto období se uskuteční mistrovství Moravy a Slezska i národní šampionát. Je toho vážně hodně," pronesl Lípa.

Nejlepší hodonínské závodníky čeká plnění limitů na velké akce. Veroniku Paličkovou, českou rekordmanku ve sprintu na šedesát metrů v hale, čeká meta 11,90 sekundy v závodě na sto metrů nebo 24,30 vteřiny na dvojnásobné trati.

„Tyto časy zajišťují účast na mistrovství světa do sedmnácti let," vysvětlil Lípa.

Pokud by Paličková dokázala běžet ještě rychleji, má šanci probojovat se i na mistrovství Evropy do devatenácti let. Podobné výzvy má před sebou i další hodonínský šampion Filip Sasínek, který bude stejně jako Paličková útočit na limity pro tuto akci.

I Sasínek letos překonal český rekord v hale. Jeho výkon 3:55,35 minuty je B limitem na světový šampionát. „Ostrý limit zaručující start na této akci je 3:54,00 minuty," hlásí Lípa. Sasínek má ovšem šanci i na osmistovce a dvou kilometrech s překážkami.

Naději na splnění limitů mají i závodnice Hodonína. Tereza Korvasová bude bojovat o postup na významný podnik na patnáctistovce a třech kilometrech. Bez šancí není na osmistovce ani Natálie Kolajová

Na mistrovství Evropy do třiadvaceti let, které letos hostí finské Tampere, se chce probojovat Sylva Škabrahová. Limit na trati dlouhé osm set metrů leží na hranici 2:05,50 minuty.

V současnosti se všichni hodonínští závodníci připravují na začátek sezony. Běžce pod vedením trenéra Antonína Slezáka čeká třítýdenní soustředění v italském vysokohorském středisku Melago. Ostatní členové slováckého klubu absolvovali soustředění v Jeseníku, kam se ještě jednou pod dohledem trenéra Zdeňka Lípy podívají. Veronika Paličková poté s reprezentačním výběrem absolvuje soustředění ve Španělsku.