Dostaveníčko nejlepších českých zápasníků žáků a juniorů se uskutečnilo v polovině března v Meziboří, kde tamní oddíl zápasu uspořádal mistrovství České republiky v zápase řecko-římském. Tento národní šampionát současně zahájil novou prvoligovou žákovskou i juniorskou sezonu, neboť byl Svazem zápasu ČR prohlášen za její první kolo.

Zodpovědní hodonínští zápasníci neodjížděli do Meziboří v psychické pohodě.

Rozvinuté vědomí odpovědnosti jim velelo obhájit loňské ligové úspěchy, při kterých družstvo žáků vybojovalo bronzové medaile a junioři se již podruhé za sebou stali mistry republiky.

„Toto jsou přesně ty situace, které se neobejdou bez pomoci zkušeného trenéra a psychologa v jedné osobě. Hodonínští trenéři Oldřich Kučera, Robert Krejčiřík a Martin Vališ tento nelehký úkol zvládli, o čemž svědčí dosažené výsledky jejich svěřenců," prohlásil organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Tým hodonínských žáků se po prvním kole mistrovství České republiky družstev v zápase řeckořímském usadil na průběžném třetím místě s nepatrnou ztrátou čtyř bodů na druhý Havlíčkův Brod. Suverénem první části se stal Chomutov.

Ještě lépe do ligové soutěže vstoupilo družstvo juniorů, které obsadilo druhé místo, když na první Prahu ztratilo pouhé dva body. Třetí místo zatím hájí Chomutov.

Družstvo juniorů se opírá o spolehlivé výkony svých členů a mládežnických reprezentantů Luboše Horníčka a Dominika Dobeše.

Oba nadaní zápasníci důvěru svých trenérů a parťáků nezklamali ani tentokrát a s přehledem vybojovali titul mistra České republiky, čímž do ligové soutěže přispěli deseti body. O suverenitě těchto dvou borců vypovídá i průběh jednotlivých soubojů, ve kterých nepovolili soupeřům provést ani jeden technický bod, přičemž sami všechny své utkání vyhráli na lopatky nebo na technickou převahu.

V hodonínském družstvu pomalu vstoupá další sportovní hvězdička jménem Igor Stojaník. Ten k bronzové medaili, kterou vybojoval před dvěma týdny na národním šampionátu kadetů, přidal v juniorské kategorii kov nejcennější a stal se držitelem dalšího mistrovského titulu.

O další velký úspěch hodonínské výpravy se postaral Jaroslav Kocián, který ve svém tažení za stříbrnou medailí porazil i českého reprezentanta Ondřeje Dadáka z Krnova. Senzační čtvrté místo a sedm bodů do prvoligové soutěže přidal Ondřej Herník, který sklízí republikové úspěchy i v soutěžích dobrovolných hasičů.

V kategorii žáků dosáhl největšího úspěchu talentovaný a poctivý závodník Ondřej Todt. Šikovný mladík vybojoval v Meziboří stříbrnou medaili. Jedinou porážku v celém turnaji zaznamenal i Viktor Lišťák.

„K jeho smůle těsná porážka přišla již v základní skupině, což ho odsunulo k souboji o třetí místo. V tomto souboji Viktor neponechal nic náhodě a svého soupeře vybodoval na technickou převahu," řekl Baják.

Velké uznání si zaslouží i výkony Jiřího Procházky a Martina Borota, kteří v nejobsazenějších váhových kategoriích obsadili čtvrté místo. Pátým místem dal o sobě vědět i Pavel Helešic, který se pomalu dostává do formy, což je na začátku dlouhé ligové sezóny dobrá zpráva.