Již jednadvacet let se začátkem listopadu pozornost evropských zápasnických klubů obrací na město Murska Sobota, kde se pravidelně koná otevřené mistrovství Slovinska v zápase řecko-římském. Nejinak tomu bylo i letos, kdy si to o mistrovský titul v patnácti vybraných mládežnických věkových a váhových kategoriích rozdalo 110 borců z jedenácti evropských států, mezi kterými díky hodonínským zápasníkům nechyběla ani Česká republika.

Úspěch zaznamenal například Alexandr Harca, který v mladších žácích vybojoval ve váze do 33 kg zlatou medaili. Harca na slovinských žíněnkách navíc zažil svůj premiérový souboj s italskou zápasnickou školou poté, co se v semifinále utkal s Omarem Celepijou. Po tuhém boji ho porazil deset pět na body. Ve finále pak Harca rozdrtil Ukrajince Maxima Mikulina na technickou převahu, v rámci které početnému diváckému publiku předvedl krásný křižní zvrat a točenou záruč.

Nadprůměrnou technickou výbavu ukázal i kadetský reprezentant ČR Jakub Šimčík, který s přehledem ovládl hmotnost do 60 kg. Po dvou vítězstvích na technickou převahu Šimčík postoupil do finále, ve kterém se utkal s rumunským borcem Constantinem Tudorem. I několikanásobný medailista z rumunských šampionátů Tudor dokázal hodonínskému borci vzdorovat pouze do konce první minuty. Tehdy Šimčík zaútočil do pasu soupeře, na což tento reagoval odsunutím pánve a mírným předkloněním. Hodonínský sokol toho zkušeně využil k pevnému záběru paže a hlavy a následnému zvrácení přímo na lopatky.

Hrdými aktéry slavnostního finálového nástupu v Murske Sobotě byli i další dva hodonínští reprezentanti, Tibor Kubík (přípravka 33 kg) a Dominik Kubeš (mladší žáci 40 kg), kteří se po úspěšné kvalifikaci probojovali až do finále. Obě hodonínské naděje svedly vyrovnané souboje o zlato, ve kterých se však štěstěna přiklonila na stranu jejich soupeřů. Odpovídající útěchou pak byl pro Kubíka a Kubeše zisk stříbrné medaile. Sbírku cenných kovů zkompletoval ziskem bronzové medaile Alexandr Lucký.

O stejné sobotě se zápasilo i ve slovenském Šamoríně, kde se uskutečnil již šestnáctý ročník mezinárodního turnaje mládeže O pohár primátora města Šamorína v zápase řecko-římském. Tento turnaj je proslaven pikantními slovensko-českými souboji, které tentokrát okořenili svou účastí i zápasníci z Maďarska, Ukrajiny a Chorvatska.

Hodonínští zápasníci se nezalekli ani této silné mezinárodní konkurence a vybojovali osm medailí. V kategorii přípravek si nejlépe vedli Samuel Harca a Roman Žáček, kteří získali zlatý pohár. Harca si ve finále poradil s Maďarem Bencem Pallósem, kterého porazil osm nula na technickou převahu. Sbírku cenných vítězství si rozšířil i Žáček, který ve finále položil na lopatky Ukrajince Anatola Hrihorenka.

Skvěle zápasili i starší žáci, kteří zásluhou Jakuba Marhefky a Tomáše Kotziana přidali další dvě zlaté medaile. Marhefka obral o zlato Olega Vaszilcuna z ukrajinského Berehova, kterého porazil osm dva na body. O velké překvapení se postaral Kotzian, který ve finále váhy do 100 kg zdolal letos neporaženého Mistra ČR Artura Sarkisjana z Havlíčkova Brodu. Oku lahodící zápasnické umění předváděli i další medailisté. Stříbrnou medaili si na Slovensku vyzápasili Filip Machálek a Vítězslav Zimák. Bronzovou medailí pak byli při slavnostním vyhlášení dekorování Michal Prágr a Viktor Běloch.

Za zmínku jistě stojí i informace, že právě ze Šamorína pochází jeden z největších hodonínských zápasníků a zakladatel zápasnického klanu Lamackých, Michal Lamacký nejstarší, jenž letos oslavil své 79. narozeniny, ke kterým mu oddíl zápasu srdečně blahopřeje.

Jiří Baják
Autor je organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ. Sokol Hodonín