„Jsem spokojený,“ usmíval se Kotzian. Mladý vicemistr České republiky ve volném stylu ve sportovní hale TEZA narazil také na zahraniční soupeře. Talentovaný mladík se protivníků ze zvučných klubů nezalekl a před domácím publikem slavil další úspěch v kariéře. „Jsem rád, že jsem se mohl doma předvést. Na druhé straně mám rád i zahraniční turnaje, protože na nich poznávám nové lidi a zápasníky,“ říká Kotzian, který se zápasu věnuje pět let. „Dostal jsem se k němu díky mámě, která chtěla, abych uměl nějaký bojový sport. Abych se dokázal bránit,“ přiznává hodonínská naděje.

Kromě Kotziana se ve sportovní hale TEZA představily další tři desítky hodonínských nadějí. Domácí Sokol měl zastoupení ve všech třech věkových kategoriích, takže trenéři Lubomír Jurman, Ondřej Krejčiřík, Jiří Baják a Martin Vališ se měli co ohánět, aby stihli udílet pokyny všem nadaným svěřencům ve věku od osmi do třinácti let.

Cenné zkušenosti v nabité konkurenci sbíral také Denis Lišťák. Mladší žák bral stejně jako Kotzian stříbro. Druhou příčku mezi mladšími žáky rovněž obsadil Ladislav Letocha, Filip Bartošík skončil ve věkové kategorii dvanácti a třináctiletých chlapců třetí.

V soutěži jednotlivců se dařilo také klukům z přípravky. Jan Kotlařík zvítězil ve váhové kategorii do devětatřiceti let, Tibor Kubík obsadil stejně jako Daniel Konc třetí příčku.

Velký úspěch ovšem dosáhl hodonínští zápasníci především v kategorii přípravka A, ve které se utkali mladší žáci od deseti do jedenácti let. V domácím prostředí zazářil hlavně Martin Hvorecký, jenž získal zlato ve váze do sedmačtyřiceti kilo. Stříbrnou medaili si na krk pověsili Alexandr Harca a Jan Jaroš. Na stupně vítězů vystoupali také Martin Vališ, Dominik Kubeš, Alexandr Lucký, Jiří Baják a Ondřej Horňáček.

Kromě hodonínských zápasníků si to rozdali také závodníci z dalších sedmi evropských zemí. Na jihu Moravy se představili borci ze Slovenska, Polska, Ukrajiny, Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Srbska a Rumunska. „Konkurence je velká,“ tvrdí organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják starší. „Vyzdvihl bych nejlepší rumunský oddíl z Temešvéru, dále srbský klub ze Zrenjaninu, což je reprezentační středisko, a hlavně ukrajinské Berehovo. Tam zápasí úplně každý,“ říká s úsměvem Baják.

I v takto silné konkurenci členové Sokola dokázali uspět, když ovládli prestižní soutěž družstev. Druhou příčku obsadil Havlíčkův Brod, třetí byl Krnov, čtvrtý Budapešť a pátý Temešvár.

V soutěži jednotlivců získali hodonínští zápasníci dvě zlaté, pět stříbrných a osm bronzových medailí. „Dětí v klubu nám přibývá, ale pomalu. Chce to svůj čas a velkou píli. Musíme pořádat náborové akce a předvádět náš sport. Nic jiného nezabírá,“ tvrdí Baják.

Podle něj je nejtěžší dostat do začínajících zápasníků základní návyky a gymnastické prvky, a také naučit děti správně padat. „Až toto všechno zvládneme, což může trvat rok, u některých i dva, pak se teprve pouštíme specializace,“ uvedl kouč Sokola.

Letošní Velká cena Hodonína se v sobotu uskutečnila ve sportovní hale TEZA, jejíž palubovku pokryly čtyři žíněnky. Právě na nich se utkalo 237 závodníků z osmi evropských zemí. „Účast byla velmi slušná, počet naprosto ideální,“ říká Baják. „Loni jsme tady měli 314 závodníků, kteří podstoupili zápasnický maraton. Zahraniční kluby z toho neměli velkou radost, neboť před sebou měli několikahodinovou cestu domů,“ dodal zástupce pořádajícího klubu.

Velká cena Hodonína 2017
Soutěž družstev: 1. TJ Sokol Hodonín, 2. TJ Jiskra Havlíčkův Brod, 3. TJ Lokomotiva Krnov, 4. ESMTK Budapešť, 5. Temešvár
Přípravka B (8-9 let): 1. místo - Jan Kotlařík (39 kg), 3. místo - Tibor Kubík (25 kg), 3. Daniel Konc (47 kg)
Přípravka A (10-11 let): 1. místo - Martin Hvorecký (43 kg), 2. místo - Alexandr Harca (28 kg), 3. místo - Martin Vališ (25 kg), 3. místo - Dominik Kubeš (31 kg), 3. místo - Alexandr Lucký (35 kg),
3. místo - Jiří Baják (47 kg), 3. místo - Ondřej Horňáček (47 kg)
Mladší žáci (12-13 let): 2. místo - Denis Lišťák (47 kg), 2. místo - Ladislav Letocha (70 kg), 2. místo - Tomáš Kotzian (80 kg), 2. místo – Jan Jaroš (90 kg), 3. místo - Filip Bartošík (35 kg)