Letošní ročník oblíbeného mezinárodního turnaje patřil k těm nejkvalitnějším, o čemž svědčí početná mnohonárodnostní účast 258 borců z Česka, Chorvatska, Německa, Rumunska, Ruska, Slovenska, Srbska a Ukrajiny. Součástí akce byla i tradiční soutěž družstev, ve které startovaly týmy ze sedmadvaceti oddílů.

Nejsledovanější věkovou kategorií na turnaji byla žákovská, ve které se hodonínští sokoli předvedli v parádní formě, když dokázali vybojovat celou kolekci cenných kovů.

O zlatou medaili se ve váze do sto kilogramů již podruhé za sebou zasloužil Martin Hakala. Stříbro ve váze do padesáti kilo zcela zaslouženě vybojoval Jakub Šimčík, který cestou do finále vyřadil i letošního mistra republiky Miroslava Žáka z domácího oddílu.

Ve finále, které patřilo k ozdobám celého turnaje, Šimčík nastoupil proti ruskému reprezentantovi Ruslanu Gadzhimuradovi. „Toto utkání bylo od samého začátku velmi atraktivní a navíc až do samotného konce napínavé. Lépe do souboje vstoupil zkušený ruský borec, který po dvaceti sekundách a krásném předním suplexu a následném podbřišním přehozu vedl o šest bodů," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Mladá ruská mašina do konce první minuty předvedla také dvojbodový, bleskurychlý strh za paži, po kterém však již Šimčík dokázal ubránit nástup na podbřišní přehoz i zved. „Tato úspěšná obrana posílila Šimčíkovo sebevědomí, což se projevilo jeho následnou územní převahou, ze které po promyšleném útoku do pasu hodil čtyřbodový, křižní zvrat," řekl Baják. Po první periodě odcházeli borci na přestávku za stavu 8:4 pro Rusa. I začátek druhé periody patřil Gadzhimuradovi, kterému se podařil technický podběh za dva body. To byla také poslední útočná technika, kterou ruský reprezentant předvedl. „Od této chvíle se jen bránil, což se mu málem stalo osudným. Šimčík totiž skvěle pasoval a jeho převaha byla stále výraznější. Minutu před konce poslal přítrhem svého soupeře na prsa a snížil na rozdíl čtyř bodů," popsal Baják.

V této fázi boje byl hodonínský borec jasně lepší a Rusovi nepomáhalo ani hlasité koučování jeho trenéra. Dvacet sekund před koncem utkání Šimčík zariskoval, skvěle znovu zaútočil do pasu soupeře, vyrazil křižní zvrat, při kterém nohy soupeře vyletěli vysoko vzhůru. „V této chvíli jen málokdo nevěřil, že to bude chvat za čtyři body, který by Šimčíkovi zajistil prvenství," prohlásil kouč Sokola.

Ruský zápasník však všem ukázal, proč je členem národního týmu. Hbitým manévrem se dokázal protočit a dopadnou na prsa, čímž udržel dvojbodové vedení a vturnaji zvítězil. Skvělý výkon Jakuba Šimčíka veřejně ocenil i ruský trenér.

Sbírku cenných kovů ziskem bronzové medaile zkompletoval Alexandr Fiala, který startoval ve váze do čtyřiapadesáti kilo. Velkou pochvalu za předvedený výkon zaslouží i Martin Paulus, který ve váze do šestačtyřiceti kilo vybojoval páté místo.

V mladších žácích se nejvíce dařilo Tomáši Kotzianovi, který ve váze do sedmdesáti kilo získal bronz. Kotzianovým soupeřem v boji o třetí místo byl chorvatský zápasník Marko Miketek ze Záhřebu. „I toto utkání bylo velmi dramatické," upozornil Baják. „Naprosto vyrovnaní soupeři se nedokázali dlouho prosadit," přidal hodonínský trenér. „První perioda skončila bez bodu. Hned na začátku druhé periody udělili rozhodčí Miketekovi bod, neboť hodonínský zápasník byl pasivnější. Kotzian dobře věděl, že musí zabrat. Zvýšil aktivitu, dobře vychyloval svého soupeře, přičemž minutu před koncem tohoto klání provedl boční přehoz úchopem paže a trupu, čímž zvítězil na body," popsal napínavý souboj Baják.

O zbytek medailí se postarali příslušníci věkové kategorie přípravek. Mezi šesti a sedmiletými chlapci se nejvíce dařilo Romanu Žáčkovi, který ve váze do pětadvaceti kilo vybojoval stříbro. Bronzovou medaili ve váze do dvaadvaceti kilo přidal Samuel Harca.

Těsně pod stupni vítězů skončil Michal Prágr. Nejvíce medailí, celkem čtyři, získali členové kategorie osmi a devítiletých. Váhu do devětatřiceti kilo jasně ovládli hodonínští sokoli, když si to po vítězství ve svých skupinách o zlato rozdali Ondřej Horňáček s Janem Kotlaříkem. V tomto souboji po právu zvítězil věkově starší Horňáček.

I ve vyšší váhové kategorii do třiačtyřiceti kilo se prosadil šikula ze Slovácka. Byl to Jiří Baják mladší, který si po čtyřech úspěšných soubojích na krk zavěsil zlatou medaili. Další stříbro ve váze do dvaapadesáti kilo přidal Lukáš Gregovský, který nezvládl jen finálové utkání proti Luku Galiči ze známého chorvatského klubu Podravka Koprivnice.

Pohledné zápasy předvedl také celkově čtvrtý Šimon Kocmánek. Svým soupeřům nic nedaroval ani celkově pátý Martin Vališ.

„Poslední kategorie přípravek zahrnuje zápasníky ve věku deset a jedenáct let," informoval Baják starší. Nejúspěšnějším v této kategorii byl Filip Bartošík, který vyhrál silně obsazenou váhu do devětatřiceti kilo. Bartošík v nervy drásajícím finále o pouhý bod porazil rumunskou jedničku Mihaie Trubeie z týmu Herakle. V této váze se představil i Filip Hořava, který obsadil páté místo.

Hodonínské barvy byly na stupních vítězů k vidění i při vyhodnocování hmotností kategorie do osmadvaceti kg a jednatřiceti kilo. Zásluhu na tom měli bronzoví medailisté Alexandr Harca a Lukáš Grochál.

„Hodonínský oddíl zápasu neponechal v přípravě na tento důležitý turnaj nic náhodě a k rozzápasení po prázdninové přestávce využil hned dvou mezinárodních turnajů, které se konaly v sousedním Slovensku," řekl Baják.

První klání se uskutečnilo v Topoľníkách, kde hodonínští zápasníci poměřili síly v boji o pohár starosty obce Trhová Hradská se slovenskými, maďarskými a chorvatskými borci. V nejlepší formě se nacházeli Lukáš Grochál a Martin Hvorecký, kteří vybojovali zlaté medaile. Stříbro si ze Slovenska odvezl Šimon Kocmánek. Na třetím místě byli Filip Bartošík, Alexandr Harca a Dominik Kubeš.

Druhým přípravným turnajem byl Memoriál Kúr Gejzu, který se konal o týden později v Komárně. „I na tomto turnaji se zápasilo mezinárodně, přičemž slovenské a české zápasníky prověřili borci z Maďarska, Rumunska a Ukrajiny. Nejlepšího umístění dosáhl stříbrný Martin Paulus a bronzoví medailisté Ondřej Horňáček a Tomáš Kotzian," dodal Balák.