„Byla to zajímavá konfrontace moravského a slovenského hokejbalu. Musím říct, že mě hlavně Skalica, která je v extralize druhá a má v kádru několik mistrů světa, trochu zklamala. I když přijela v plné sestavě, tak jsme ji porazili 3:1. Opava zase přehrála Petržalku. Podle těchto výsledků nevím, co si o úrovni slovenské ligy mám myslet," uvedl předseda sudoměřického oddílu a hlavní organizátor kvalitně obsazeného klání Jan Kaluža starší.

Podle něj slavil pořádající tým triumf zaslouženě. „Hráli jsme dobře, ale ke hře mám pořád výhrady. Chci, aby to fungovalo ještě lépe, protože ani takové výkony by nám v extralize nestačily," míní zkušený funkcionář.

přípravný turnaj v Sudoměřicích 2016Semifinále: SK Sudoměřice – HBK Hokejmarket Skalica 3:1 (2:0, 1:1) 
branky Sudoměřic: Michal Tóth, Jan Kaluža, Martin Chovanec. SHC Opava – Jokerit Petržalka 2:1 (1:0, 1:1)

O 3. místo: HBK Hokejmarket Skalica – Jokerit Petržalka 4:5

Finále: SK Sudoměřice – SHC Opava 2:0 (1:0, 1:0)
branky: Milan Hujsa, Jakub Navrátil.
SK Sudoměřice: David Terna (David Kučera) – Martin Chovanec, Michal Tóth, Tomáš Hübl, Dominik Tóth, Dominik Mišík, Jan Kaluža, Jan Havlík, Milan Hujsa, Jakub Navrátil, Matěj Fraňo, Aleš Kmenta.

Sudoměřice se v minulosti pravidelně účastnily dvoudenního turnaje v Gajarech, letos však zvolily jiný model a raději zůstaly doma. „Hlavně kvůli vysokému startovnému jsme se rozhodli uspořádat vlastní klání," řekl Kaluža starší, který na Slovácko pozval Opavu, Petržalku a sousední Skalici. „Hrálo se dvakrát patnáct minut. Diváci viděli čtyři zajímavé zápasy. První dva přinesly souboje o postup, další dvě utkání zase duely o celkové umístění," informoval sudoměřický šéf.

Domácímu týmu z různých důvodů scházeli Liška, Skyba, Slezák, Helešic, Kudláč či Novák, šanci tak dostali třeba mladíci z Kyjova David Kučera, Matěj Fraňo a Aleš Kmenta.

Jihomoravané si ovšem i v okleštěné sestavě vyšlápli na Skalici a po brankách Michala Tótha, Jana Kaluži a Martina Chovance skolili favorita 3:1. „Hlavně v první části jsme hráli dobře a měli převahu. Dali jsme dva góly a zaslouženě vedli. Po přestávce nás soupeře trochu zatlačil, ale vedení už jsme nepustili," popsal duel Kaluža starší.

Ve finále s Opavou domácí tým neinkasoval a po trefách mazáka Hujsy a mladíka Navrátila zvítězil 2:0. „Měli jsme navrch a po celou dobu diktovali tempo hry," řekl Kaluža.
Ten ale moc dobře ví, že v soutěžních zápasech čekají slovácký celek ještě zdatnější soupeři.

Sudoměřice po podzimu drží desátou pozici. Před jedenáctou Karvinou jsou ovšem pouze díky lepšímu skóre. „Začátek sezony nebyl špatný. Bohužel se nám nedařilo střílet branky a přestali jsme sbírat body," pronesl Kaluža.

Závěr podzimní části naznačil, že by sudoměřičtí hokejbalisté neměli mít se záchranou v extralize problémy. Naděje na postup do play off ovšem nejsou velké. „Pořád máme o zápas méně, a pokud bychom jej zvládli, tak ještě určitou šanci bychom měli. Podmínky tu nemáme špatné, ale bude hodně záležet hned na úvodním víkendu jara. Chtěli bychom se o play off pokusit, ale pokud to nevyjde, tak alespoň odehrát tu skupinu o udržení," nastiňuje cíle klubu Kaluža.

Přípravu na jarní záchranářské boje měl na starost především trenér Zdeněk Jurásek a také Pavol Bolebruch. „Šeďa (Zdeněk Jurásek – pozn. red.) je pro nás důležitý. Má cit pro hru, umí to postavit, dát tomu řád. Hráči ho respektují. S ním je to úplně jiné," ví Kaluža.

Hráči Sudoměřic se celou zimu připravovali v nedaleké Skalici, kde měli k dispozici halu. „Absolvovali jsme tam asi deset tréninků, teď už jsme čtvrtý týden na hřišti, protože to podmínky dovolují," říká předseda jihomoravského klubu.

Sudoměřický kádr velkých změn přes zimu nedoznal. „Pokračujeme s hráči, které jsme měli na podzim. Přípravu nám komplikují pracovní povinnosti hráčů, takže jeden týden trénujeme třeba v patnácti lidech a další zase v osmi," říká Kaluža starší. „Kdybychom měli k dispozici všechny kluky, tak by to mohlo vypadat jinak, ale práce hráče živí, hokejbal nikoliv," přidává.

Sudoměřice navázaly spolupráci s týmem Kyjova, kterému se v posledních letech daří na mládežnickém poli a postupně tam vyrůstají hráči pro extraligu. Někteří z nich míří právě do Sudoměřic. „Měli jsme Matěje Fraňa, který už za nás odehrál několik zápasů na podzim, a jsme domluvení s Kyjovem, že bude upřednostňovat nyní extraligu mužů před dorostem. Pak je tam ještě mladý útočník Kmenta. Ten by za nás měl také odehrát nějaké zápasy, ale u něj bude priorita ještě dorostenecká soutěž. Zájem máme o střídavé starty u gólmana Kučery," dodal Kaluža.

Sudoměřice hned na úvod čeká výjezd do Prahy a Ústí nad Labem, kde o víkendu zahájí jarní odvety. Doma se poprvé přestaví v sobotu 12. března, kdy vyzvou Most.