„Je to jedna z mých nejoblíbenějších písní. Možná právě proto, že se hodí k těm našim cestám, které vedou pořád někam pryč a pak zase zpátky. Jsem samozřejmě rád, že se Jirkovi Konečnému podařilo dotáhnout mě konečně do Veselí," uvedl hned v úvodu jednapadesátiletý rodák z Nového Města na Moravě, který se v roce 2014 stal teprve patnáctým horolezcem planety a prvním Čechem, který vystoupil na všech čtrnáct světových osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje a získal Korunu Himálaje.

Radka Jaroše přilákal na jih Moravy sportovní nadšenec a kamarád Jiří Konečný. Právě v prostorách jeho soukromé galerie ve Veselí nad Moravou se vernisáž fotografií a obrazů uskutečnila. „Lákal mě dva roky, ale najít vhodný termín nebylo jednoduché, protože jsem pořád neměl čas. Nestíhal jsem, navíc jsem si Veselí nad Moravou pletl s Veselím nad Lužnicí a jezdil na druhou stranu republiky," vtipkoval Jaroš.

Dobře naladěný horolezec přiznal, že má na Hodonínsko příjemné vzpomínky. „Když jsme za vámi jeli přes Kyjov a Bzenec, tak se mi vybavila má volejbalová éra, kdy jsem hrál za Nové Město na Moravě krajský přebor a naším hlavními soupeři byli právě kluci ze Bzence," uvedl Jaroš.

„Navíc z nedaleké z Blatničky pocházel můj dlouholetý parťák Martin Minařík, se kterým jsem toho hodně zažil, takže k tomu kraji mám kladný vztah," přidal.

Součástí vernisáže fotografií byla i autogramiáda a promítání s přednáškou v kině Morava. „Fotky a příběhy ve zkratce představují Korunu Himálaje, což je čtrnáct nejvyšších hor světa, které se mně podařilo v posledních dvaceti letech vylézt," připomněl Jaroš lidem svůj životní úspěch

Návštěvníci akce se kochali nejen nádhernými scenériemi himálajského pohoří nebo zasněženými vrcholky osmitisícovek, ale také pohledem na elitního alpinistu. Jeden obraz ale veřejnost neviděla. „Jelikož se výstava koná v místnosti pojišťovny, chtěli jsme ukázat také moje omrzlé prsty, ale fotka se asi líbila ze všech nejvíc, protože mi ji někdo ukradl, takže jsme ji sem nedovezli," vysvětlil známý specialista na expedice o malém počtu členů, kterému je sedmnáctá výstava v Galerii Jiří Konečný věnována.

„Bylo to pěkné, moc jsem si to užila," uvedla ratíškovická kronikářka Marta Kordulová, která si návštěvu Radka Jaroše ve Veselí nad Moravou stejně jako synovec Přemysl Kouřil či další desítky příznivců známého sportovce nenechala ujít.

Do galerie si ve čtvrtek našel cestu i mistr světa na vysokém kole Josef Zimovčák. „Jsem rád, že to konečně vyšlo a Radek do Veselí dorazil. Zájem médií i lidí nás nesmírně těší. Opravdu předčil naše očekávání. Snad se bude výstava, která potrvá až do šestadvacátého května, líbit i dalším návštěvníkům naší galerie," pronesl Jiří Konečný.