Čeřit hladinu rybníku Svět kromě českých veslařů přijelo také padesát zahraničních posádek, které zastupovaly celkem sedmnáct klubů z Rakouska a Německa. Startovala zde i posádka ze Švédska.

Tradiční hodonínský oddíl vyslal do boje o medaile devatenáct posádek. „Ty byly buď čistě klubové, nebo naši závodníci jeli ve společných posádkách s kolegy či kolegyněmi z jiných klubů,“ říká jednatel VK Hodonín Lev Bařina.

Veteránky Pavla Svitáková, Stanislava Michnová a Jarka Myslíková přizvaly do společné posádky Rakušanku Adrianu Randall z klubu Pirat Vídeň a společně získaly zlato na párové čtyřce a na osmiveslici.
Krásný závod se zlatou tečkou na dvojskifu absolvovaly sestry Stanislava Michnová a Jarka Myslíková. „ Z každé získané medaile máme pochopitelně velkou radost, ale přece bych jednu malinko upřednostnila. I když je bronzová, tak poprvé za několik dlouhých let jsme ji získali v čistě klubové posádce na osmě mix, kde posádku tvoří muži společně se ženami,“ ocenila Pavla Svitáková, nejzkušenější členka týmu.

Zkušení hodonínští veslaři získali na mezinárodním mistrovství České republiky veteránů celkem dvanáct cenných kovů. K šesti zlatým medailím přidali ještě dvě stříbra a čtyři bronzy.

Takzvané mixové posádky se jezdí i v menších disciplinách a tam si na stříbro sáhla posádka párové čtyřky ve složení Kazimír Nedoba, Milan Viktora, Stanislava Michnová a Pavla Svitáková. „Čtyřky párové jsou asi vlajkovou lodí našeho klubu, protože v ženské kategorii jsme měli ve dvou rozdílných věkových kategoriích dvě posádky, obě zlaté a v mužích jednu posádku, na kterou v mimořádně vyrovnaném závodě zbyl nakonec bronz. Ta jela v sestavě Kazimír Nedoba, Milan Viktora, Jan Brázda a Radek Škodík,“ uvedl Bařina.

Zkušený funkcionář připomíná, že veteránskému veslování se v České republice začíná věnovat stále více bývalých závodníků a tím se zvyšuje i úroveň posádek. „V mnoha klubech navíc nezávodí jen bývalí veslaři, kteří se k tomuto sportu začali po letech opět vracet, ale také závodníci, kteří s veslováním začali až v pozdějším, tedy veteránském věku,“ upozorňuje Bařina.

To je příběh i jednoho člena hodonínského týmu. Radek Škodík se závodnímu veslování věnuje teprve třetí sezonu a nakonec zastává i pozici neformálního kapitána týmu „ K veslování jsem se dostal celkem náhodou a i když jsem si myslel, že techniku se již nenaučím, nakonec jsem ji snad obstojně zvládl a ostatním členům posádky jízdu moc nekazím,“ usmívá se Škodík, který oceňuje především výkony svého kolegy ze čtyřky Kazimíra Nedoby. „Je obdivuhodné, jak se pro své časově náročné povolání, které mu neumožňuje pravidelný trénink, dokáže připravit na významné závody,“ říká Škodík.

Jenom pro připomenutí, letos se Kazimíru Nedobovy z pěti startů podařilo získat pět medailí, z toho dvě zlata.

S přibývajícím věkem ale honba za medailemi a výkony malinko ustupuje do pozadí na úkor spokojenosti z vlastního pohybu. Nejstarším závodníkem hodonínských „masters“ je bývalý předseda klubu Miroslav Hatala, který jednoznačně odmítá svůj věk a se svými vrstevníky z Břeclavi, Olomouce a Mělníka si závody opravdu užívají. Z Třeboně si nestárnoucí veslař přivezl zlato z osmiveslic a čtyřek s kormidelníkem „Jsme neskutečně spokojení, že si můžeme sednout do lodi a zajet si závod. V našem věku vůbec nejde o trhání rekordů, ale ten pocit pohybu nás neskutečně naplňuje“ přiznává Miroslav Hatala, jenž startuje v kategorii, kde průměrný věk posádky činí osmdesát let. „Na Mirkovi je opravdu vidět radost z pohybu a celková pohoda,“ prohlásil kapitán týmu Radek Škodík.

Zkušení hodonínští veslaři získali na mezinárodním mistrovství České republiky veteránů celkem dvanáct cenných kovů. K šesti zlatým medailím přidali ještě dvě stříbra a čtyři bronzy.

Mezinárodní mistrovství České republiky veteránů bylo velmi dobrou generálkou na nadcházející evropský šampionát veteránů, které se jede na konci července na olympijském kanálu v Mnichově. „Konkurence bude samozřejmě v jiné rovině, ale chtěli bychom navázat na úspěchy našich juniorů a snad nějakou placku přivezeme,“ přeje si Škodík.

Podobně to vidí i Pavla Svitáková. „Chceme navázat na výsledky našich závodníků z letošního juniorském mistrovství Evropy ve Francii, kde Václav Baldrián získal zlato na párovce, a dále Tomáše Hujňáka, který přivezl páté místo na dvojskifu,“ připomíná nedávné klubové úspěchy dlouholetá trenérka VK Hodonín.

Podle Svitákové cíl není nereálný. „Naši veteráni v minulosti dokázali získat i světové tituly,“ připomíná.

Ten poslední je z loňského roku, kdy jej ze slovinského jezera Bled přivezl skifař Kazimír Nedoba. „Přejme, aby jim to v Mnichově také alespoň jednou cinklo,“ dodala Svitáková.