Pořádně stmelit kolektiv, získat nové členy, stabilizovat kádr i finanční situaci, oslovit nové sponzory a lidem na Slovácku nabídnout atraktivní závody.
S takovými cíli vstoupí do příštího roku cyklisté Dacom Pharmy Kyjov. Svěřenci trenéra Vladimíra Huška i v letošní sezoně prokázali slušnou výkonnost. I když mladí závodníci nezískali tolik medailí jako v mimořádném loňském ročníku, nemají se talentovaní žáci a žákyně za co stydět.
„Letos jsme neměli tak výborné výsledky. Na dráze jsme brali dvě bronzové medaile. Dobré umístění jsme získali i v závodech Českého poháru. Celkově to ale nebylo špatné. Vzhledem k tomu, že naše barvy hájili hlavně nováčci a nezkušení závodníci, musíme být spokojení," pronesl dlouholetý šéf kyjovského klubu Vladimír Hušek.
Jeho svěřenci loni získali na mistrovství republiky jedenáct medailí. Mimořádný rok se nepodařilo kyjovským cyklistům zopakovat.
Hlavním důvodem je odchod juniora Pavla Grubera do Favoritu Brno. Další šikovný mladík, Josef Klvaň, zase zamířil do brněnské Dukly.
„Situace je bohužel taková, že se pipláme s mládeží a vychováme žáky. Ty nejlepší nám pak berou sportovní centra. Finančně bohužel nemáme na to, abychom mohli větším oddílům konkurovat. Střediska dostávají peníze od státu, tudíž rozpočet i možnosti mají daleko vyšší než my. Navíc nechceme našim nejlepším odchovancům bránit v rozvoji. Jsem člověk, který má radost z úspěchů našich závodníků. I když jich dosáhnou v barvách jiných týmů," prohlásil Hušek.
Ten po odchodu Grubera a Klvaně sází hlavně na Václava Kočaříka, Antonína Kostihu a Kristýnu Jeřelovou. Právě tato trojice by měla jít ve stopách svých slavnějších předchůdců.
„Naděje vkládáme i do dalších mladých závodníků, se kterými musíme pracovat. Teď nás čeká mistrovství České republiky na dráze, kde bychom mohli zajet slušné výsledky," říká Hušek.
Hlavním cílem Sokola Dacom Pharmy Kyjov je však stabilizace kádru. Hušek a spol. chce čas a energii věnovat výchově dalších reprezentantů. „Chceme pracovat hlavně s těmi dětmi, které mají k cyklistice vztah a berou ji vážně. Chci, aby si kluci uvědomili, že takové podmínky, jaké mají v Kyjově, jen tak nikde nejsou, což mohou potvrdit i naši nejslavnější odchovanci, Bárta s Kratochvílou," uvedl známý trenér.
Vedení slováckého klubu totiž svým mladým členům zdarma půjčuje kola, dresy nebo běžky.
Oddíl se pak finančně podílí i na každoročních soustředěních. „V lednu jezdíme do Krkonoš, v březnu ti nejlepší trénují v Chorvatsku. V zimě chodíme do tělocvičny, kde posilujeme nebo hrajeme florbal. Kromě toho absolvujeme různé túry nebo se věnujeme severské chůzi," informuje Hušek, který by v klubu rád přivítal děti ročníku 2000 až 2003.
„Chceme sdružovat hlavně kluky a holky z Hodonínska a Kyjovska. Velkým problémem je dojíždění, které zabírá spoustu času," pronesl Hušek, který má s mladými závodníky čím dál více práce.
„Současné děti jsou úplně jiné, než byli Kratochvíla s Bártou. Musíme k nim přistupovat opravdu jinak. Někdy mám pocit, že je to spíše práce pro psychologa," řekl Hušek.
„Reprezentanty jsme museli spíše krotit a říkat jim, aby tolik netrénovali, kdežto teď musíme žáky pořád hlídat a postrkovat," přidává.
Huška trápí stejně jako spoustu dalších okresních funkcionářů nedostatek finančních prostředků.
„Máme za sebou hektické období. Na konci roku nás postihly stejně jako další kluby menší problémy. Díky podpoře sponzorů, města Kyjova a Jihomoravského kraje však můžeme dál v klidu pracovat," pravil Hušek.
Tomu nejvíce vadí systém financování od svazu cyklistiky. „Není rozhodně ideální. Nejlepší závodníky posíláme do prestižních klubů, které berou od svazu peníze, a přitom jsme hodnoceni podle počtu medailí z národních šampionátů. Takže se příští rok může stát, že budeme bez peněz," kroutí hlavou zkušený funkcionář. V rámci šetření se tak budou mladí kyjovští cyklisté na jaře příštího roku připravovat hlavně na jižní Moravě nebo na Slovensku.
Prodat svoji výkonnost a formu pak mohou i v domácím prostředí. V polovině dubna se totiž v královském městě uskuteční jednadvacátý ročník Českého poháru mužů, mládeže a žen v silniční cyklistice.
Závod míru
V sobotu se pojede tradiční okruh Kyjov, Strážovice, Věteřov a Sobůlky, o den později se na Komenského ulici uskuteční divácky atraktivní kritérium, které loni ovládli právě jezdci žijící na Hodonínsku.
Kyjov by měl být i součástí obnoveného Závodu míru. Kdysi největší amatérský etapový podnik na světě chybí v kalendáři kvůli nedostatku peněz od roku 2007.
Po sedmi letech by se však měl znovu uskutečnit a dojezd by měl mít právě v Kyjově. „Jsem moc rád, že i příští rok u nás bude k vidění špičková cyklistika," těší Huška.
Ten si nesmírně váží pomoci státních složek a řadových pořadatelů.
„Rádi bychom touto cestou poděkovali městu, policii, hasičům za pomoc a podporu nejen při organizování našich akcí. Také díky vám slaví náš cyklistický klub úspěchy v tomto sportovním odvětví, připravuje nové talenty a budoucí úspěšné závodníky," dodal Hušek.