Jaká byla vaše cesta na olympiádu?
Začalo to už na podzim. Člověk musí prostě trénovat. Bylo dobré, že jsme odjeli na soustředění do Jihoafrické republiky, kde jsou super podmínky. Tam jsme mohli udělat přípravu, která byla opravdu kvalitní. Začátek házecí sezony byl trochu rozpačitý. Ty dobré závody přišly až na Zlaté tretře, kde jsem trefil béčkový limit, sice na centimetr, ale hodil.

Jaký bude váš program těsně před olympiádou?
Nyní jsem byl čtrnáct dní v Nymburku, tam jsme potrénovali. Teď už to budeme pomalu pouštět, aby ta forma byla naladěná na kvalifikaci, případně na finále.

Bude to vrchol nejen sezony. Kdy vás čeká kvalifikace?

Ve čtvrtek 21. srpna dopolende. Nevím, jestli budu v první, nebo druhé skupině. Je to trochu nejasné. První skupina začíná v 9.15, což znamená vstávání tak v pět ráno. Potom mají výhodu ti, co jdou později.

Východní pobřeží Číny je přece jen dost daleko, jiné časové pásmo. Jaká bude aklimatizace?

Říká se, co hodina, to den. Původně jsem byl napsaný na desátého s druhou částí výpravy. Jenomže trenér Honza Železný, jako člen olympijského výboru, má zasedání, takže tam letěl už v neděli. Proto tam jedu už s tou dřívější skupinou, abychom tam ještě spolu mohli něco poházet. Ale nic velkého už trénovat nebudeme, protože nyní už by se tím tréninkem dalo spíše něco zkazit.

S čím odlétáte do Pekingu, jaké jsou cíle, možnosti?
Úspěchem určitě bude postup do finále. Předpokládám, že hranice finále bude mezi 79 a 80 metry. Za posledních deset let bylo k finále zapotřebí přes osmdesát snad jen dvakrát. Pokud tam tedy něco přidám ke svému maximu, tak by to mohlo vyjít. V přípravě v Nymburku to nevypadalo špatně, takže doufám, že to vyjde.

Takže jste v tréninku atakoval osmdesátimetrovou hranici…
Nelétalo to sice nic moc, ale jde spíše o ten celkový projev, o pocit při tom házení a techniku. Nejsem moc tréninkový typ, že bych na tréninku házel daleko. Asi jsem spíš na ty závody.

Jak se cítíte psychicky a fyzicky před odletem?
Pokud se to nepokazí, tak by to mohlo být dobré. Ideální by bylo hodit osobák na hlavní akci roku. Ještě je zajímavé, že mám kabelu s číslem osmdesát. Taková symbolika…(smích)

Jaký je čerstvý monitoring z Číny?
Máme zprávy, že je tam kolem třiatřiceti stupňů a pětadevadesát procent vlhkosti. Ta vlhkost je strašně zrádná. Když přijedete, tak můžete na testovacích trénincích házet osobáky a najednou se strašně unavíte. A kde nic, tu nic. Lepší je už jen tak se s tím pohrát. Prostě se tam budu flákat a čumět na ty ostatní sporty…(smích)