Ve sportovní hale Želva Dubňany se setkaly čtyři týmy, aby změřily své síly na dětském florbalovém turnaji – xFlorbal.com Cupu. Tradiční soupeře FATR Dubňany a Očov Hodonín doplnily ještě týmy DDM Kyjov a ostravských Škorpionů. Ti jako šampioni prvního ročníku zimního florbalového turnaje v Hodoníně patřili opět k hlavním favoritům.

Dobrá divácká kulisa ovládla ochozy a mohlo se začít. „Hrálo se systémem každý s každým, první kolo na malé hřiště, druhé kolo na větší hřiště. Turnaj se hrál systémem tři plus jedna, hrací čas byl dvakrát dvanáct minut. Je škoda, že více týmů nemohlo dorazit kvůli termínovým listinám dalších soutěží, ale i tak jsme s kvalitou týmů spokojeni,“ uvedl hlavní organizátor turnaje a majitel florbalového e-shopu xFlorbal.cz Vojtěch Šmida.

V prvním kole neměli hráči Škorpionů soupeře. Ostravský tým přehrál ostatní soupeře rozdílem třídy. Ve druhém kole byly souboje již napínavější, větší prostor dával příležitost fyzicky zdatným týmům z jižní Moravy, které dokázaly favorita hodně potrápit. „Vůbec tomu nerozumím, proč nám to nešlo. Rozměr i formát turnaje nám měl naprosto vyhovovat, ale opak byl v prvním kole pravdou,“ kroutil hlavou trenér hodonínských žáků Jiří Wagner.

Očovský tým v prvním kole okusil jen jedinkrát chuť výhry, ve druhém však nastoupil již jiný tým. Očov dokázal porazit DDM Kyjov 6:1, s domácím FATRem ovšem jen remizoval 1:1, i když zejména v první půlce měl velké příležitosti.

V posledním zápase se postavil dříve velmi slavný a úspěšný Očov favorizovaným Škorpionům. „V první půlce dokázal tým nasázet soupeři několik tvrdých direktů a vedl až o tři branky. Bohužel technická a hráčská vyspělost byla na straně soupeře, který dokázal trestat někdy až dost laciné chybky. Zápas po velkém boji skončil 8:12,“ zhodnotil duel Wagner.

Celek z Ostravy tak zaznamenal na Slovácku další triumf. „Jsme rádi, že jsme mohli vyzkoušet i něco jiného než hru pět na pět. Obdivujeme, co vše se v Hodoníně a okolí, pro děti dělá. Turnaj byl velmi fyzicky náročný a byla vidět obrovská práce na straně týmů z Moravy,“ hodnotí kladně celé klání trenér ostravských Škorpionů Ivo Šindler.

Mládežnický turnaj se nesl v přátelském duchu. Hlavním cílem byl rozvoj dětského florbalu. Další podobné setkání je naplánováno na červen. Na konci školního roku se utkají týmy v prvním ročníku letního florbalového turnaje v Hodoníně. Ten volně navazuje na zimní turnaje. V hodonínské sportovní hale se představí samozřejmě i mužská kategorie.

„Jsem moc rád, že jsme tu byli. Musíme dále pracovat, v posledních utkáních nám již docházela fyzička a některé herní situace nemáme bohužel dosti zažité. Nicméně, nastoupená cesta je pro nás ta správná, což potvrdily další dobré výsledky, které jsme měli. Věřím, že k podpoře florbalu a pohybu nejen dětí pomohou také další projekty, které od září chystáme. Jedná se zejména o amatérské ligy florbalu. Jak dětí, tak i dospělých,“ uzavřel Wagner.

Nejlepším brankářem turnaje se stal gólman FATRu Dubňany Filip Ryba, cenu pro nejlepšího hráče turnaje obdržel Martin Černý z ŠSK Očov Hodonín.