Nejlepší tuzemský turnaj posledních let. Tak hodnotili zúčastnění trenéři a vedoucí výprav letošní Grand Prix Chomutova v zápase řecko-římském, kterou na začátku května uspořádal tamní klub Czech Wrestling.

„Hodonínská výprava se k takovému hodnocení připojuje a navíc s potěšením, neboť její členové dokázali i v této evropské konkurenci dosáhnout vynikajících výsledků," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

O tom, že tento turnaj svojí úrovní vysoce převýšil nejlepší domácí turnaje a dosáhl tak evropských parametrů, svědčí účast 187 závodníků z osmadvaceti oddílů a reprezentačních družstev.

Kromě šestnácti českých oddílů startovaly na Grand Prix čtyři oddíly z Německa, tři kluby ze Slovenska, po jednom týmu z Itálie, Polska a reprezentační družstva Lotyšska, Ukrajiny a Švýcarska.

Turnaj byl záměrně vypsán pro věkovou kategorii žáků, která zahrnuje závodníky s ročníky narození 1998 až 2000 a juniorů, kam patří zápasníci narození v letech 1993 až 1996.

„Záměr s věkovými kategoriemi souvisel s tím, že součástí turnaje bylo třetí kolo mistrovství České republiky družstev žáků v zápase řecko-římském a poslední rozhodující kolo stejné soutěže v kategorii juniorů, ve které družstvo hodonínských Sokolů plnilo nelehký úkol v podobě obhajoby titulu," řekl Baják.

„S upřímnou radostí mohui všem sportovním přátelům oznámit, že družstvo juniorů Sokola Hodonín přepsalo klubovou historii, když podruhé za sebou opanovalo nejvyšší ligovou soutěž a získalo titul mistra České republiky," přidal Baják.

Na druhém místě skončila Jiskra Havlíčkův Brod, bronzové medaile brali junioři z Czech Wrestling Chomutov.

Na úspěchu hodonínského týmu se pod vedením trenérů Oldřicha Kučery a Radomíra Lišťáka podíleli František Antoš, Michal Balák, Jaroslav Kocián, Tomáš Fučík, Tomáš Domanský, Ondřej Herník a čtveřice aktuálních juniorských reprezentantů Luboš Horníček, Štěpán Antoš, Dominik Dobeš a Martin Gajdík.

„V nejbližší době čeká uvedené reprezentanty soustředění a kvalifikační turnaj, na kterém se rozhodne, zda se některý z nich nominuje do Makedonie na červencové mistrovství Evropy," informoval Baják.

Důkazem toho, že učení příkladem je mocné, jsou členové hodonínského družstva žáků.

Tito mladí zápasníci na turnaji nevynechali jedinou příležitost, prohlédnout si své starší kolegy v akci a lepšili se každým dalším utkáním.

To se projevilo i v konečném hodnocení třetího kola první ligy, po kterém hodonínský tým udržel medailové pozice s pouhou devítibodovou ztrátou na druhého.

Hodonínské žáky pod vedením trenérů Roberta Krejčiříka, Martina Vališe a Marka Lidáka reprezentovali Lukáš Vrábel, Igor Stojaník, Adam Ivičič, Jiří Procházka, Ondřej Balun, Pavel Helešic, Lukáš Ingr a Viktor Lišťák.

Splnili cíl

„Samotná soutěž jednotlivců se pro velký počet závodníků zápasila podle pravidel FILA, podle kterých i jedna prohra může znamenat vyřazení ze soutěže. A jelikož se do první ligy počítají body za dosažená umístění do desátého místa, bylo důležité udržet se v turnaji co nejdéle," připomněl Baják.

V takto nabitém turnaji pak měla pro tým každá bodovaná pozice cenu zlata. Z hodonínských juniorů se nejvíce dařilo Luboši Horníčkovi, který ve váze do čtyřiasedmdesáti kilogramů předvedl parádní výkon, když z patnácti soupeřů nestačil jen na italského reprezentanta Davida Cascavillu a obsadil druhé místo.

O prvenství ve váze do šestašedesáti kilogramů si to rozdalo hned čtrnáct zápasníků, mezi nimiž se dokázal prosadit i hodonínský Michal Balák, který vybojoval konečné třetí místo.

Ve váze do šestadevadesáti kilo měl Hodonín zastoupení v Martinu Gajdíkovi, kterého v cestě k bronzové medaili nedokázalo zastavit devět soupeřů ani nepříjemnost s bolestivě pohmožděnými žebry.

Do sběratelské činnosti ziskem stříbrné medaile přispěl ve váze do osmdesáti kilogramů i člen žákovské kategorie Viktor Lišťák.

„Ziskem zlata v první lize juniorů naplnil oddíl zápasu TJ Sokol Hodonín první třetinu svého předsevzetí, vybojovat pro své město medaile ze všech třech prvoligových soutěží, kterých se v roce 2013 účastní," pronesl Baják.

Rozuzlení mužské ligy nastane 22. června v Chomutově a žákovská liga se rozhodne 12. října v Meziboří.