Poslední únorový víkend se dohrávala základní část ligy U16. Kyjovští zajížděli do Havlíčkova Brodu a Jindřichova Hradce sice v téměř nejsilnějším složení, ale s polovinou hráčů po nemoci a bez tréninku. „Naši kadeti měli již před těmito zápasy zajištěný postup mezi nejlepších šest týmů. Utkání tohoto dvojkola ale ještě mohly zamíchat pořadím a určit soupeře pro play off,“ upozornil asistent trenéra Miloslav Machalínek. Jeho svěřenci byli před těmito zápasy na čtvrtém místě, což by jim zajišťovalo výhodu domácí palubovky v prvním kole.

Jenže v Havlíčkově Brodě prohráli 60:72. A i přes zlepšené výkony v Jindřichově Hradci nakonec Kyjované odjížděli z jižních Čech s porážkou 71:76. Po dalších překvapivých výsledcích závěrečného dvojkola klesli kyjovští basketbalisté na šesté místo. A jejich soupeřem pro play off se stala třetí Slavia Kroměříž. „Je to tradiční soupeř ve všech mládežnických kategoriích a pro první kolo velmi přijatelný. Hraje se na tři vítězná utkání, cestování není až tak náročné, v sezoně máme spolu vyrovnanou bilanci a zápasy mají náboj derby,“ přiblížil soupeře Machalínek.

První dva duely na kroměřížské palubovce byly na přání Kyjova (z důvodu jarních prázdnin) přesunuté na všední dny. První zápas se hrál před zaplněnou halou a Kyjované nastoupili v nejsilnější sestavě. „Utkání bylo od první minuty velmi bojovné a i nervózní. Hrál se agresivní basketbal. V ohlušujícím prostředí dominovali v první části domácí,“ uvedl kyjovský asistent kouče.

Od druhé poloviny utkání začali iniciativu přebírat hosté. „Nakonec se rozhodlo v poslední čtvrtině, kdy jsme již nedali po dobrém taktickém výkonu domácím šanci na zvrat,“ podotkl Machalínek. Kyjov si tak připsal úvodní výhru 78:66.

Do čtvrtečního druhého střetnutí Slavia nastoupila skoro ve stejné sestavě. „My jsme přijeli oslabení o tři hráče základní sestavy a hlavně neúčast Michala Jedovnického byla velmi citelná,“ posteskl si kyjovský trenér.

Zápas byl zpočátku vyrovnaný, ale postupně začal narůstat náskok domácích. „A když v poslední části musel palubovku pro pátou osobní chybu opustit Filip Štěpánek, tak soupeř už nedopustil zdramatizování koncovky,“ konstatoval Machalínek. Kyjované tak podlehli svým sokům 65:81. Kroměříž tak vyrovnala stav série na 1:1. Další dvě utkání se budou hrát v kyjovské hale v sobotu 26. a neděli 27. března.

Kroměříž – Kyjov 66:78 a 81:65
1. zápas: 66:78 (11:7, 30:28, 51:51)
2. zápas: 81:65 (15:13, 39:31, 59:50)

Stav série: 1:1
3. a 4. zápas: 26., 27. 3. (oba Kyjov)