Extrémní vytrvalec hájící barvy Sokola Hovorany skončil na mistrovství republiky v běhu na sto kilometrů, které se o víkendu konalo v Ostravě, třetí.

Miroslav Kadlec dorazil do cíle mimořádně náročného závodu v čase 8:43:56. „Byla to moje premiéra. Chtěl jsem to běžet pod osm hodin. Nevěděl jsem do čeho jdu. Výslednému času nepomohlo ani špatné počasí. Celkem ale musím spokojený,“ řekl Kadlec.

Prvnímu Jaroslavu Bohdalovi stačilo na zdolání sta kilometrů 8:05:47 hodin. Druhý skončil Tomáš Ulman. Extrémního běhu se zúčastnily i dvě ženy. Zatímco Pavlína Procházková v průběhu závodu vzdala, Vilma Podmelová skončila celkově šestá.

„Běželo se dvacet okruhů, jeden měřil pět kilometrů. Po startu se na čele vytvořila tříčlenná skupinka, která se střídala ve vedení až do pětašedesátého kilometru,“ popisoval ultramaraton Kadlec. „Pak jsem pět kilometrů dokonce vedl. Bohužel na sedmdesátém kilometru mě postihla krize a posledních třicet kilometrů jsem běžel pouze silou vůle,“ pokračoval.

Závodu se zúčastnilo sedmnáct vytrvalců. Kvůli nepříjemnému počasí jich ale pár vzdalo. První odpadlíci začali odpadávat přibližně po čtyřicátém kilometru. „Třikrát jsme zmokli,“ informuje rodák z Čeložnic.

I Kadlec se v průběhu náročného závodu přesvědčil, jak stokilometrová trať bolí. „Chtěl jsem vzdát. Dokonce jsem přinesl pořadatelům číslo, ale nakonec mě organizátoři přemluvili a já závod dokončil,“ pravil s úsměvem.

Ostravský závod byl nominačním podnikem na vytrvalecké mistrovství světa, které se bude na podzim konat na Gibraltaru. Kadlece čeká další závod již za dva týdny. „Jedu do Holandska na významný mezinárodní mítink,“ uvedl osmačtyřicetiletý běžecký nadšenec.

Kadlec hrával do třiceti let fotbal. Divizi si vyzkoušel v Hulíně, na závěr kariéry zamířil do Rakouska, kde pomáhal SV Sparkasse Zistersdorf v regionální soutěži.

Deset let žil Kadlec na Slovensku, teď běhá za Sokol Hovorany. „Přispěli mi tam na činnost,“ říká milovník dlouhých tratí. Maraton zvládl Kadlec za dvě hodiny a čtyřicet minut. V zimě uběhne běžecký nadšenec až tisíc kilometrů, během sezony sníží tréninkové dávky na polovinu. „Díky tréninkové píli jsem si vypěstoval odolnost, cílevědomost, pevnou vůli a víru v sebe sama. To jsou vlastnosti, které mi pomáhají nejen v závodech, ale i v osobním životě,“ uzavírá krátké povídání ultramaratonec.