„Se Zlínem jsme se takto domluvili. Birkušová dál zůstává naší hráčkou, ale bude hostovat v interligovém týmu. Hrát však bude i za nás," říká předseda HK Hodonín Radek Bičan. Samotná hráčka bere návrat do nejvyšší ženské soutěže jako novou výzvu a krok vpřed. „Věřím, že se v interlize prosadím a že se mi v ní bude dařit stejně jako na podzim v Hodoníně," uvedla pětadvacetiletá házenkářka. Nejlepší střelkyně druhé ligy a bývalá slovenská reprezentantka v jedenácti duelech nasázela svou levou rukou úctyhodných 140 branek. „V hledáčku jsme ji měli již několik měsíců, ale až nyní se nám podařilo administrativně její příchod k nám dořešit," těší trenéra Zlína Petera Sabadku.

Vedení aktuálně osmého celku soutěže se na kraji přestupového období podařilo ulovit více než slibnou posilu. Sabadka sám moc dobře ví, že rozhodně žádného zajíce v pytli nekupuje. V minulosti ještě coby trenér Trenčína právě levorukou spojku vytáhl mezi házenkářskou smetánku. „V osmnácti letech se stala talentem roku interligy a přestoupila do Michalovců. Pak se ale vytratila, aby v létě v dresu druholigového Hodonína svou kariéru restartovala," upřesnil slovenský kouč, který si uvědomuje, že minimálně k jejímu zabudování a sehrání s týmem bude potřeba nějaký čas. „Jedná se ale o velmi šikovnou levačku, kterou po odchodu Hradilové hledáme. Sice je menší, ale o to dynamičtější. V Hodoníně všechny převyšovala, v jednom zápase dala i přes dvacet branek a je o dva parníky nejlepší střelec druhé ligy," popsal ve zkratce kouč novou krev svého týmu, která ale z důvodu pracovních povinností v Trenčíně všechny tréninky neabsolvuje.

Birkušová už v závěru kalendářního roku sehrála dva přípravné duely v Ostravě s Porubou, které Zlíňanky prohrály. „Rozhodně oživila naši hru, je vidět něco jiného. Fenomenální vstup ale nečekám, ze dne na den to nepůjde. Chuť do házené má ale velkou a to je důležité," řekl zlínský asistent trenéra Oldřich Dvořák.

Ani v Hodoníně z hostování své hvězdy nedělají tragédii, protože větší vytížení ani náročnější program jí nemusí uškodit. „Patří k našim klíčovým hráčkám, je nepostradatelná. I proto jsem rád, že jsme se se Zlínem dohodli, že drtivou většinu odvetné části odehraje i u nás. Stále s ní s našimi postupovými ambicemi počítáme," potvrdil kouč Hodonína Antonín Střelec, poslední trenér, který dokázal v roce 2005 dovést Zlín k titulu.

Jelikož Birkušová odehrála duely Českého poháru v dresu Hodonína, Zlínu v domácím semifinále s Mostem nepomůže. „Podle všeho by měla být k dispozici pro nedělní důležité utkání v Olomouci," dodal asistent trenéra a člen vedení zlínského klubu Oldřich Dvořák.