Hrdinou nedělního duelu byl domácí kapitán Jan Kaluža.

Sudoměřický útočník prožil nejprve těžké chvíle, když v závěrečné části na střídačce zkolaboval a spoluhráči mu museli dokonce vytáhnout zapadlý jazyk.

Mladý kanonýr se ale neuvěřitelně otřepal a ještě v závěru utkání se vrátil do hry. Ve třetí sérii samostatných nájezdů pak rozhodl přesnou ranou čtvrtý duel i celé finále. „Euforie je neskutečná. Byl to neskutečně těžký zápas. Přežili jsme třetí třetinu i prodloužení a houževnatého soupeře v nájezdech udolali," prohlásil vedoucí sudoměřického mužstva Jan Kaluža starší.

Známý hokejbalový funkcionář na poslední finále hlavně kvůli synově nevolnosti nezapomene. „Vypadalo to hrozně. Přepadla ho nějaká slabost. Honzík chtěl obejít protihráče, který do něj zepředu narazil. Pak šel střídat a najednou přestal dýchat a odpadl. Dokonce mu museli vytahovat jazyk," popsal nepříjemný incident Kaluža starší.

Sudoměřický kapitán se ale dal rychle dohromady a ještě v závěru střetnutí se zapojil do hry.

Sudoměřice to měly v neděli hodně složité, protože zápas nedohrál kvůli natrhnutému svalu útočník Dominik Mišík. Obránce Michal Kuba zase ve druhé třetině vyfasoval za kritiku rozhodčích trest do konce utkání.

Obě branky padly v úvodní části. Jako první udeřili hosté. Slezané se ale z vedení dlouho neradovali. Vyrovnání zařídil Michal Tóth. Ve zbytku vyrovnaného utkání si šance vypracovaly oba týmy, ale skóre 1:1 se do konce základní hrací doby nezměnilo.

A jelikož dramatický duel nerozhodlo ani prodloužení, přišly na řadu stejně jako v Opavě samostatné nájezdy.

Penaltová loterie patřila domácímu týmu. Michal Tóth sice s Macháčkem proti pozornému Grufíkovi neuspěli, ale Kaluža s Rapantem byli ve třetí a čtvrté sérii úspěšní.

Na druhé straně hráči Opavy na výtečného brankáře Komendu nevyzráli, a tak se mohlo začít slavit.

Sezona pro slovácký celek ještě nekončí. Sudoměřice totiž čekají barážové duely o postup do extraligy, kam by se chtěli Jihomoravané po několika letech vrátit.

Hujsa a spol. se utkají s posledním týmem nejvyšší soutěže, Karvinou, a vítězem západní skupiny, Kovem Praha. Hrát by se mělo na severu Moravy.

Termín baráže zatím není znám. „Hrát by se mělo za dva týdny, ale klidně se může stát, že do Karviné pojedeme už o víkendu," hlásil Kaluža.

Sudoměřicím pomohou v důležitých bitvách i kanonýr Martin Hujsa a uzdravený bek Jozef Ivánek.

Pokud celek z Hodonínska těžké zápasy zvládne, postupu do extraligy se bránit nebude. „Je předčasné o tom mluvit. Každopádně máme slíbený nový povrch a hrazení. Chtěli bychom si extraligu ještě alespoň jeden rok zahrát," pronesl Kaluža.

Play-off 1. NHbl –

4. finále: SK Sudoměřice – SHC Opava 2:1 po samostatných nájezdech (1:1, 0:0, 0:0), konečný stav série: 3:1.

Branka Sudoměřic: Michal Tóth (D. Tóth, Kuba). Rozhodčí: Černý, Prudík. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:1. Střely na branku: 49:41. Diváci: 130.

Sudoměřice: Komenda (Krýsa) – Dinka, Kuba, Stratil, Zetocha – Mil. Hujsa, Kaluža, Mišík – Rapant, Chovanec, Helešic – M. Tóth, Macháček, D. Tóth – Kostelanský.