To byly největší trháky dvanáctého ročníku Vnorovské desítky.
V nabitém závodním programu zářil reprezentant vytrvalecké velmoci – Jonathan Koilegei. „Přicestoval jsem z Německa, kde studuji. Mám přestávku, tak jsem přijel,“ říká první keňský běžec, který se zúčastnil závodu v okrese Hodonín.

Toho se v prvním kole drželi tři soupeři, ve druhém už jen nerychlejší Čech Róbert Štefko a v posledních dvou okruzích si již běžel pro prvenství a traťový rekord sám. „Závod byl pěkný, jen jsem stupňoval tempo,“ usmíval se Afričan.

Druhý Róbert Štefko z AK Kroměříž ztrácel na vítěze více než půl minuty. Třetí doběhl loňský první muž Vnorovské desítky Polák Jakub Burghardt. „Byla tady opravdu špička. Štefko byl na pražském maratonu nejlepší z českých běžců a startoval také na olympiádě v Aténách. Blaha (doběhl čtvrtý – pozn. red) je vicemistr republiky na pět kilometrů. Snažili jsme se, aby tady byla jak špička, tak aby byl závod i pro rekreační běžce,“ uvedl ředitel závodu a třicátý běžec výsledkové listiny Josef Korvas.

Mezi ženami kralovala Petra Kamínková z Olomouce. „Bylo příjemné počasí s trošku větší vlhkostí. Nebyly žádné třicítky, takže na srpen super,“ řekla vítězná žena Vnorovské desítky.

Ta v sobotu obhajovala. „Před rokem jsem běžela líp, protože mě proháněly Janča Klimešová i Dana Janečková. Tentokrát Janča nemá takovou formu a já taky ne. Takže jsem běžela hůř. Ale i tak jsem ráda, že jsem vítězství obhájila,“ vydýchávala se v cíli Petra Kamínková, která své největší soupeřce nadělila dvě a půl minuty.

Blonďatá Hanačka mohla letos ve Vnorovech chybět. Neměla totiž daleko do Pekingu. „V únoru jsem běžela super maratón a za limitem jsem zaostala pouze o dvě minuty. Strašně mě to povzbudilo. Moc jsem na olympiádu chtěla, ale pak jsem si přetížila šlachy na koleně. Regenerace osm týdnů…,“ posteskla si obhájkyně prvenství.

Jeden z vrcholů běžecké sezony je tedy za námi. „Poslední tři dny jsem toho moc nenaspal. Musíme ještě zdokonalit souhru v našem organizačním týmů. V samotném závodě se mi utíkalo dobře,“ dodal hlavní pořadatel Vnorovské desítky Josef Korvas.

„I přes chladné zamračené počasí se dvanáctého ročníku Vnorovské desítky zúčastnilo tři sta závodníků z pěti států. Opět celé odpoledne závody provázela nádherná divácká kulisa, po závodě proběhlo tradiční posezení při muzice,“ shrnul třináctý závod běžecké Grand prix okresů Hodonín a Skalica její ředitel Pavel Bíla.

Ta pokračuje příští čtvrtek (28. srpna) na hodonínské tartanové dráze U Červených domků. Poběží se tři kilometry, jejichž start je v 17.00. Závod je určen i pro širokou veřejnost.