Pyšně se teď může nosit atlet Jaroslav Chlebík. Osmnáctiletý junior je momentálně nejlepším skokanem o tyči v České republice. Samozřejmě ve své kategorii.
Ovšem pozor.
Mezi juniory je teprve prvním rokem. Hned ale soupeřům ukázal, s kým že mají co dočinění. Laťku překonal ve výšce 4, 65 metru. Byl o pětadvacet centimetrů lepší než jeho nejbližší pronásledovatel.

„Bylo to parádní,“ směje se Jaroslav, který na tuzemském šampionátu v Praze jasně ovládl tyčkařskou disciplínu a po právu se postavil na nejvyšší stupínek.

„Na mistrovství jsem jel s tím, že jsem byl druhý v tabulkách. Kluk, co byl přede mnou, byl favorit. Má skočeno ještě o půl metru výš než já. Jenže teď neskočil základní výšku,“ říká mladý sportovec, jenž navštěvuje třetím rokem hodonínskou průmyslovku.

Mluví o Adamu Pašiakovi. Českém talentu, který se prosazuje i mezi muži. Právě na vítězství nad Pašiakem až do vrcholného republikového klání čekal. Slastné pocity „na bedně“ si proto vychutnal s o to větší euforií.

„Nyní mezi juniory není až tak velká konkurence. Tím, že jsem v kategorii první rok, tak se s mistrem republiky moc nepočítalo,“ zůstává Jaroslav skromný.

Ambice dobýt nejvyšší příčky poodkryl už o pár dní dříve v Bratislavě, kde se konalo mistrovství Moravy. I na Slovensku vyhrál.
„Tam to bylo s přehledem. Většina favoritů je z Prahy. Na Moravě moc soupeřů nemám,“ krčí rameny.
S atletikou začal někdy ve čtvrté třídě. K tyčce ho přivedla starší sestra. Má ještě i mladší a všichni se věnují stejnému odvětví. A všichni jsou úspěšní.

„Právě na mistrovství Moravy jsme se stali mistry,“ poukazuje talentovaný junior na rodinné úspěchy.
Jednou by se chtěl u doskočiště potkat například s americkým skokanem Bradem Walkerem. Při dotazu, zda by se mu chtěl vyrovnat, se dostává trochu do rozpaků.

„O vyrovnání bych asi ani nemluvil. Na to je ještě dost času,“ usmívá se mladý Chlebík.
Když se jej ale zeptáte na vytyčený cíl, má jasno: olympiáda. „Tam by asi chtěl každý sportovec. Letos mám před sebou evropský šampionát juniorů, kde je limit 5, 05 m. A příští rok je ten samý limit na mistrovství světa ve stejné kategorii,“ vyhlíží do nejbližší budoucnousti.

Hodně záležet bude na zdraví. Během uplynulých sezon si Jaroslav protrpěl své. Sužovaly jej problémy s kotníkem, kolenem i se zády.
Nepříjemné patálie už zažehnal. Teď prožívá mnohem příjemnější období. Doma mu visí zlatá medaile, kterou získá opravdu málo kdo.
A jen pro zajímavost. Čejkovický atlet svým skokem 465 centimetrů překonal světový rekord, který platil v roce 1941. Tehdy se jím pyšnil američan Cornelius Warmerdam.