Mutěnickému rodákovi v hale pražské Sparty na Podvinném mlýně, kde se finále uskutečnilo, aplaudovala rodina, kolegové i fanoušci. „Samozřejmě mě to těší, ale mým cílem nebyla výhra. Spíš jsem svojí účastí chtěl podpořit samotný projekt," říká Michal Bíza.

Před rokem titul Trenéra mládeže 2015 získal florbalista Michal Eisenkolb, letos se radoval fotbalový kouč. Bývalý brankář Mutěnic a Dukly Hodonín se ve volném čase už téměř dvacet let snaží rozvíjet talent mladých sportovců. „Podle mě má práce s mládeží smysl. Kluci si zvyknou na režim a disciplínu, v drtivé většině si to pak přenesou i do soukromého života. V první řadě chci, aby byli vychovaní, a aby z nich vyrostli slušní lidé. Kdyby se jim ve fotbale povedlo dostat někam dál, tak by to byl bonus navíc," prohlásil do televizní kamery Bíza.

Druhý ročník podpořilo více než třicet sportovních svazů. Zúčastnilo se ho celkem osmnáct set mužů a žen z České republiky. „Projekt upozorňuje na záslužnou činnost stovek trenérů, která není společensky oceněna tak, jak by si zasloužila. Mnozí se věnují dětem z lásky k nim a svému sportu bez odpovídající odměny. Se vší skromností se pokoušíme aspoň částečně to napravit, " říká iniciátor a hlavní organizátor soutěže Petr Rydl.

„Chceme hlavně upozornit na to, co všechno dělají. Aby všichni viděli, že jsou to skvělí lidé," přidal.

Nominace pořadatelům zasílají svěřenci nebo rodiče hráčů. „Před dvěma lety mě přihlásili kluci ročníku 2003," prozradil Bíza.

Organizátoři na základě dotazníku a informací získaných na jednotlivých svazech vybrali třicet trenérů. Na seznamu nechyběl ani kouč hodonínské přípravky. „Chtěl jsem zviditelnit celou práci klubu a celého regionu," vysvětluje Bíza.

Ten se nakonec dostal mezi desítku nejlepších a v neděli 6. října se zúčastnil velkolepého finále v Praze.

V hale Sparty na Podvinném mlýně se kromě něj představily trenérky ledního hokeje, lakrosu, softbalu, házené, cheerleaders a lyžování, ve finální sestavě dále byli trenéři badmintonu, ragby a baseballu.

Na všechny čekala desetiminutová ukázka cvičení s dětmi před porotou. „Se svými svěřenci jsme vybrali atraktivnější cvičení, které na tréninku běžně děláme, jen jsme jej trošku oživili. Nechtěl jsem z toho dělat spartakiádu. Naším cílem naopak bylo lidi zaujmout a diváky hlavně pobavit," řekl Bíza, který se na finále projektu Díky, trenére intenzivněji připravoval až v posledním týdnu.

„Věnovali jsme tomu hlavně až poslední tři tréninky po přechodu do haly. Plán jsem nosil v hlavě po oznámení mého postupu do TOP 10 a konzultoval ho s Jirkou Zavadilem. Chtěl jsem, aby deset minut na sebe navazovalo, aby to mělo hlavu a patu," vykládá Bíza.

Mezi porotci se objevili například slavní trenéři Zdeněk Haník s Natálií Hejkovou či premiérově i legendární hokejový brankář Jiří Holeček. „Nejvíc mě potěšilo, že mě do nejlepší čtyřky na základě fotbalového tréninku vybrali právě odborníci. Při předávání cen mi pan Haník i trenérka Hejková řekli, že se jim naše vystoupení ohromně líbilo. Tipovali si, že to vyhraji," usmívá se Bíza.

Čtyři nejlepší trenéři pak soutěžili o titul ve třech týmových hrách se svěřenci, které si vylosovali. Zvítězil ten s nejvíce body. „Rozhodla improvizace a schopnost trenéra dobře spolupracovat s cizími dětmi. V minulém roce se nám tento způsob při finále v Brně velice osvědčil," popsal Petr Rydl, který celý projekt vymyslel.

Až na vrchol nakonec vystoupal Michal Bíza. Mutěnický rodák nadchl porotu i diváky. Za odměnu ho čeká pobyt v prestižním světovém tréninkovém centru v hodnotě padesáti tisíc korun. K tomu Bíza obdržel stejnou částku jako příspěvek pro sportovní klub na práci s dětmi. „Moc jsem to sice neřešil, ale napadl mě Bayern Mnichov a Arsenal Londýn. Ale spíš bych moji cestu směřoval do Anglie. Působil tam Tomáš Rosický, nyní tam chytá Petr Čech. I kvůli nim by mě to tam lákalo víc. Navíc i mládež v Arsenalu dělají velmi dobře," říká Bíza.

Ten si finálové klání i díky podpoře nejbližších náležitě užil. Do Prahy se totiž z Hodonína vypravil autobus, který zaplnili Bízovi svěřenci, kolegové, rodina i fanoušci. „Samozřejmě jsme to pojali po našem, takže jsme s sebou vzali vzorky vína a slivovice, o které jsme se podělili s dalšími účastníky akce," popisuje kouč ze Slovácka atmosféru v hale.

Domů ale výprava odjela bez hlavní postavy. „Moc mě mrzí, že jsem s nimi neabsolvoval zpáteční cestu, protože jsme s manželkou v Praze zůstali na slavnostní večeři. Chtěl jsem pobýt s trenéry a lidmi, kteří projekt pořádali. Co mám ale informace, tak si všichni zpáteční cestu náležitě užili," usmívá se sympatický kouč.

Podle Bízy mají podobné akce a projekty smysl. „Už v pondělí jsem to kolegům z komise mládeže a trenérům přípravek říkal. Všichni, co pracují v regionu u mládeže si to zaslouží. Dělají to zadarmo, kolikrát v těžkých podmínkách," připomíná.

„Mohu říct, že každého mládežnického kouče potěší, když se najde nějaký svěřenec, který trenéra pochválí nebo mu poděkuje," dodává Bíza.

O akci Díky, trenére
V Česku je hodně trenérů mládeže, kterým stojí za to říct díky. Vyberme společně ty, kteří si to zaslouží nejvíce, a přitom najděme toho, kdo se bude moci pyšnit titulem Trenér mládeže 2016. Sportovně-společenská akce odstartovala vloni. Soutěž chce ocenit ty, kteří své svěřence umí nejen naučit kopat do míče, dobře plavat či zahrát forhend, ale přivedou je i k trvalému sportování, mají k nim vřelý vztah a vedou je k fair play.
Trenérem mládeže 2016 se může stát trenér či trenérka z jakéhokoliv sportovního odvětví. Vítěz soutěže Díky, trenére získá pro sebe ceny v hodnotě sto tisíc korun. Zúčastnit se soutěže mohou také trenéři a trenérky přihlášení v roce 2015. Stačí, když odpoví na tři nové otázky v dotazníku, který jim organizátoři pošlou do emailu.
Soutěž Díky, trenére podporuje více než třicet sportovních svazů a známé osobnosti. Na dlouhém seznamu nechybí trenérka basketbalistek USK Praha Natália Hejková, zakladatel Unie profesionálních trenérů a šéf Českého volejbalového svazu Zdeněk Haník, expert na kondiční a mentální přípravu, trenér hokejistů Mladé Boleslavi Marian Jelínek, umělec, režisér a sportovec Jakub Kohák, badmintonista Petr Koukal, šachista David Navara, freestyle motokrosař Libor Podmol, golfistka Klára Spilková, trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba, basketbalista Jiří Welsch a spousta dalších osobností.