Ženskému ping pongu vládly tři roky v řadě. Úspěšná éra je ovšem u konce. Alespoň prozatím. Hodonínské stolní tenistky vypadly v semifinále play off extraligy a boj o titul se po letech dostal do rukou ostatních týmů. Hodonínský deník Rovnost se ohlíží za uplynulými měsíci, které přinesly úspěchy i trpké zklamání.

O základní části. Favorizované jihomoravanky opanovaly úvodní díl sezony. Základní část vyhrály ziskem dvaapadesáti bodů a postoupily hned do druhého kola vyřazovacích bojů. „Měli jsme nahoru i díky tomu, že se Břeclav posílila až v lednu. A proti Sk Frýdlant jsme dvakrát nastoupili, aniž by soupeř byl v plné síle. To už moc lidé neví,“ říká kouč Hodonína Ján Medvecký.

O play off. Hráčky i vedení klubu mluvily o vzájemných zápasech s Sk Frýdlant nad Ostravicí jako o náročných a vyrovnaných duelech. Po prvním vzájemném měření sil v semifinálové sérii se zdálo, že Vachovcová a spol. proklouznou dál bez výraznějších problém. Jenže severomoravanky s Marií Hrachovou včele poté dvakrát vyhrály a postoupily. „Byli jsme na koni. Doma se nám podařilo všechno. Veřili jsme, že to zvládneme. Vypadnutí pro nás bylo tvrdým pádem,“ přiznává Medvecký.

O superlize. Dva roky po sobě postoupily hodonínské pingpongářky do čtvrtfinále prestižní evropské soutěže. Dvakrát narazily na soupeřky z Maďarska. A dvakrát prohrály. Letos obsadily šesté místo. S trochou nadsázky se dá o Maďarce Szandře Pergel mluvit jako o katovi medveckého svěřenkyň. Právě ona stála za dvojnásobně zmařeným snem postoupit do další fáze play off.

O Shi Dan. Na příjezd čínské stolní tenistky čekal klub i fanoušci po celou sezonu. Marně. Buď stály v cestě administrativní překážky nebo příroda. Její přílet do České republiky naposledy zhatilo chrlení popele z islandské sopky. Vedení klubu by rádo získalo drobnou asiatku i v následujícím ročníku. „Pokud to peníze dovolí, jsme domluvení na jejím příjezdu,“ sdělil předseda oddílu Richard Brhel.

O změnách. Tým pro příští sezonu pravděpodobně posílí hráčka, která momentálně působí v Německu. Více Brhel odmítl prozdradit. „Ještě totiž nemáme podepsanou smlouvu,“ zdůvodňoval své rozhodnutí. S Shi Dan by se tak v kádru objevilo hned pět kvalitních stolních tenistek. Šanci podle všeho dostane i mladičká Kateřina Tomanovská. „Starší holky v podstatě všechny zápasy hrát nemusí. Letošní sezonu odtáhly ve třech lidech,“ dodal Brhel.

SLOVO TRENÉRA

Zaváhání přišlo v nejméně vhodnou dobu. A tým vypadl.

Hodonín – Hodonínské ženy mají za sebou náročnou sezonu. I když jim po celou dobu chyběla asijská parťačka Shi Dan, toužily po čtvrtém titulu v řadě. Jenže vypadly ještě před finálovým bojem. Trenér Ján Medvecký hovoří o svých svěřenkyních, které odehrály letošní zápasy.

Jednička Alena Vachovcová. „V základní části byla se dvěma porážkami nejlepší hráčkou soutěže. Na svůj věk podala stabilní a výborné výkony. Stejně jako v Superlize. Až na dvojzápas s Topol'čany, kde ji limitovalo zraněné koleno, hrála dobře. Tým určitě podržela. Její hodnocení je velmi pozitivní,“ říká.

Dvojka Hana Matelová. „Vzhledem k poslenímu zápasu se těžko hodnotí. Nevyšel jí jediný duel z celé sezony. A zrovna to bylo ve Frýdlantě. Podle mého názoru, nás zaváhání pravděpodobně stálo postup ze semifinále. Když Alena Vachovcová udělá tři body a my nakonec stejně prohrajeme, je to škoda. Podlehla Roubalové 2:3 na sety. V sezoně ovšem tým podržela. S Topol'čany porazila v těžkých zápasech Balážovou i Frťalovou.“

Trojka Ivana Pelcmanová. „Hlavně v sérii s Frýdlantem nad Ostravicí mě příjemně překvapila. Vydala ze sebe to, čeho je momentálně schopná. Zejména v rozhodujícím utkání se nezalekla Roubalové. Podle mě předvedla svůj vrchol letošní sezony. Načasování formy bylo správné.“

Matelová: Podcenění? To určitě ne

Hodonín /ROZHOVOR/ – Devatenáctiletá Hana Matelová prožila rozporuplnou sezonu. Povýšila na pozici týmové dvojky, ale jak říká: všechno přebilo brzké vyřazení. „Jsem stále zklamaná,“ podotkla v telefonickém rozhovoru.

V jednom z důležitých momentů série vám nesedl zápas s Roubalovou. Co se stalo?
Upřímně řečeno nevím. Chtěly jsme postoupit co nejrycheji. Hodlaly jsme se vyhnout třetímu zápasu, abychom se mohly v klidu připravit na finále. Z mé strany však došlo k absolutnímu výpadku.

Zapůsobila i psychika?
Po psychické stránce bylo určitě něco špatně. Ale hrála jsem hodně zle.

V prvním měření sil jste Frýdlant přehrály celkem lehce. Nepodcenily jste je pak trošku?
Myslím, že v takovém případě se zápasy ani podcenit nedají. To určitě ne.

Stala se z vás týmová dvojka. Nehledě na závěr, jak jste si sezonu užila?
V tomhle byla sezona dobrá. Vyhrály jsme základní část, ale vypadly jsme v semifinále. Je to rozporuplné.

Když tyto věci porovnáte, co u vás převládne?
Vypadnutí v semifinále.

A jak si teď užijete volna?
Čekáme mě kvalifikačné turnaj o mistrovství Evropy. Potom budu trénovat a možná se pojedu v srpnu připravovat do Číny.