Premiérové zlato Kliková brala na Ledečské piruetě, další triumf pak přidala v sobotu na vlastním ledě, kde talentovaná závodnice předvedla spanilou jízdu a zaslouženě vystoupala až na vrchol. „Z vítězství mám velkou radost. Nejtěžší pro mě jsou dvojité skoky, naopak se mi líbí kroky," řekla mladá sportovkyně, která bruslí teprve tři roky.

O pozornost si však při uměleckém ztvárnění piruet, skoků a kroků řekly i další nejmenší hodonínské závodnice. Mia Hniličková zazářila v kategorii mladší nováčci, Adéla Vrbíčková skončila třetí. Edita Schenelová byla stejně jako Karolína Kliková čtvrtá.

V domácím prostředí však nezklamali ani další členové hodonínského Baníku, které v letošní sezoně čekají ještě další testy a soutěže. Viktorie Klepáčová obsadila devátou příčku, cenné zkušenosti sbírala také Jitka Kmentová.

Kromě dětí se na ledové ploše předvedlo i několik dospělých. V kategorii adult se dokonce představil tatínek jedné ze závodnic, Pavel Hofr. Diváky svými výkony rovněž zaujaly Kristýna Chovančíková s Terézií Jankovičovu a Natálií Malošovou.

Celkem se sedmého ročníku závodu Zlatý hrozen 2016, který na Zimním stadionu Václava Nedomanského uspořádal oddíl SVČ KK Baník Hodonín, zúčastnilo 120 závodníků z celé České republiky.

Víkendový závod se uskutečnil v rámci Poháru Českého krasobruslařského svazu a byl vypsán pro několik věkových kategorií. Na Slovácku se ukázaly i naděje z Ostravy, Pardubic, Českých Budějovic nebo Brna. Domácí klub vyslal do boje šestnáct závodníků. „V současné době máme v klubu hodně dětí, takže jsme jim chtěli dát příležitost ukázat se. Myslím, že nikdo nezklamal," uvedla zástupkyně hodonínského klubu a ředitelka závodu O zlatý hrozen 2016 Michaela Klepáčová.

Zásadní novinkou pro fanoušky krasobruslení nejsou však výkony ani výsledky šikovných závodnic, ale spojení dvou hodonínských klubů v jeden celek, který vystupuje jako společný oddíl SVČ KK Baník Hodonín. Cílem tohoto spolku je nejenom nabídnout krásný sport mladým talentům, ale dostat na led také ty, kteří se chtějí naučit správně bruslit. Svým názvem klub navazuje na baníkovskou tradici, která má v Hodoníně stále dobré jméno. „V Hodoníně jsme ještě v minulé sezoně fungovaly jako dva oddíly, letos už jsme pouze jeden klub. Žádné nesváry ani spory nejsou a ani nebyly. Na všem jsme se bez problémů domluvili, takže všechno je perfektní," říká Klepáčová.

Snažíme se, aby se děti věnovaly sportu s láskou, říká Pšenová

Hodonín /ROZHOVOR/ – Práce s mládeží ji naplňuje, zároveň ale taky dost vyčerpává. Přesto hodonínská trenérka Martina Pšenová nedá na krasobruslení dopustit. Krásný, ale náročný zimní sport se snaží naučit děti na Slovácku. Některé šikovné dívky se předvedly i v domácím závodě Zlatý hrozen 2016.

Jaký je stav současného hodonínského krasobruslení?
V současné době máme asi kolem třiceti dětí. Jsou to hlavně kluci a dívky od tří let, máme však i starší závodníky.

Jak moc náročné je připravit začínající děti na jednotlivé závody?
Krasobruslení je krásný, ale velmi náročný sport. Děti to mají těžké, protože jsou v neznámém prostředí a zvykají si na nové věci. Je to pro ně úplně něco jiného než ve škole. Složité to však mají i rodiče a v neposlední řadě také trenéři.

Po jak dlouhé době je dítě připraveno k prvnímu závodu?
U všech dětí se hlavně snažíme o to, aby se sportu věnovaly s láskou.

Jaký je optimální věk začínající krasobrulařky?
Jsou to tak tři čtyři roky. V tomto věku by mohly děti začít bruslit. Nejprve se naučí stát na brusličkách, potom se přidávají náročnější prvky a skoky. Od toho se všechno odvíjí.

Má hodonínský klub výrazný talent, který by se mohl v budoucnu prosadit?
Podle mého názoru by to mohla být malá Amálka Kliková. Na domácím závodě skončila první. Je to dívenka, která je líbivá na ledě. Je jemná, pilná, v podstatě je to dříč.