Kdyby v Ratíškovicích vyhlašovali nejlepšího sportovce letošního roku, patřil by mezi největší favority na vítězství.

V červnu totiž vybojoval jednadvacetiletý cyklista Jakub Kratochvíla titul mistra České republiky v kategorii do třiadvaceti let. V Bánovcích nad Bedravou ho porazil pouze Martin Mareš.

I přesto zůstává usměvavý mladík v utajení. Na Hodonínsku ho totiž pozná málokdo. „Moc lidí mě nezná. Od střední školy jsem byl prakticky pořád v Brně, kde jsem závodil a studoval. V Ratíškovicích jsem se moc neukazoval. Možná pár lidí ví, že jezdím na kole, ale to je tak asi vše,“ míní velký talent české cyklistiky.

Odchovanec kyjovské Dacom Pharmy nyní závodí za prestižní český klub CK Windoor's Příbram.

Právě v barvách svého nynějšího týmu prožil svůj zatím nejúspěšnější závod. „Vítězství jsem si užíval v cíli a na stupních vítězů. Samozřejmě z toho mám dobrý pocit, ale pro mě se tím nic nezměnilo,“ říká tři měsíce po titulu Kratochvíla.

Samotný závod však neprobíhal vůbec ideálně. Po opatrném prvním kole se hlavní pole rozdělilo na několik skupin. Peloton se následně sjel a nejsilnější tým PSK Whirpool začal hodně zlobit.

Až v pátém kole se vpředu vytvořila skupina pěti závodníků. Kratochvíla však mezi nimi nebyl. „Po domluvě s trenérem jsem se pokusil o sólo jízdu. Nedával jsem tomu sice velké naděje, ale když jsem zjistil, že jsem na uprchlíky najel třicet sekund, začal jsem si věřit,“ popisuje průběh dramatického závodu Kratochvíla.

Ten vedoucí skupinu dostihl za jedno kolo. „Všichni jsme spolupracovali a vybudovali si až šestiminutový náskok. Postupně však začali všem ubývat síly. Martin Mareš si toho všiml a dvě kola před koncem zaútočil.

Tempu jsem stačil jen já a slovenský závodník Vyšňa,“ sdělil Kratochvíla, který měl v závěrečném kole defekt zadního kola. „Začal jsem mít pocit, že o jasný titul možná přijdu. Slováka jsem však dostihl a síly mi vydržely až do konce,“ poznamenal Kratochvíla.

Bývalý kyjovský závodník tak dokázal i s defektem dosáhnout skvělého výkonu. „Kolo jsem musel měnit celkem dvakrát. Po dojetí skupiny uprchlíků a v posledním kole. Když je za vámi mechanický vůz, tak je to otázka deseti až třiceti vteřin. Záleží na tom, jak je mechanik zručná,“ konstatoval Kratochvíla.

Klíčem k úspěchu je i dodržování pitného režimu. „Nejdůležitější je hodně pít. V průběhu závodu se pije čistá voda nebo ionťák. Záleží na počasí. K jídlu máme různé energetické tyčinky, gely. Občas si dáme i vafle s marmeládou, marsky, snickersky nebo müsli tyčinky. Pokud závodník dostane hlad nebo je dehydratovaný, většinou to znamená ztrátu kontaktu s čelem nebo dokonce i konec závodu,“ míní jednadvacetiletý mladík, který zažil i několik nepříjemných pádů.

„Karambolů jsem zažil hodně. Často se padá zejména v mladších kategoriích. Když člověk jede ve skupině sto padesáti cyklistů, padesátikilome­trovou rychlostí na 20 mm galuskách, stačí malá chybička nebo chvilka nepozornosti a v pádu je třeba půlka pelotonu. Většinou jsou to naštěstí pouze odřeniny,“ pravil Kratochvíla.

Rodák z Ratíškovic však není jediným závodníkem, který je spjatý se Slováckem. „Do Vracova občas zavítá mistr světa Alois Kaňkovský. Stabilně zde bydlí i dva úspěšní závodníci z rakouského kontinentálního týmu KTM. Jan Bárta pochází ze Sobůlek a Petr Lechner z Rohatce. Oba ale závodí převážně v Rakousku. Z našeho týmu nikdo na Slovácku nebydlí. Jsme roztroušeni po republice jako korálky,“ informuje Kratochvíla.

Podle mladého cyklisty není o tradiční sport v České republice zájem. „Máme dobré výsledky. Deváté místo Kreuzigera na Tour de France je fantastický výsledek. Kaňkovský je mistr světa a kdo ho zná? Bohužel cyklistika není v Česku v kurzu. Média ani lidi nezajímá. Myslím, že se to v dohledné době nezmění a nepomohlo by ani, kdyby Kreuziger vyhrál Tour,“ dodal pesimisticky Kratochvíla.

Jakub Kratochvíla

Největší úspěchy poslední doby

2008/2009 – Mistr České republiky do 23 let (2. místo celkově v seniorské kategorii).

2007/2008 – Vítěz etapového závodu Vysočina tour 2008, 7.místo 1,2 GP Nivo Maďarsko.

2006/2007– 1. místo etapový závod Lidice (5. etapa), 1 místo U23 Tchibo Cup (Rakousko), 7. místo Praha – Karlovy Vary – Praha, 31. místo ME časovka jednotlivců, 3. místo MČR časovka dvojic (J. Dostál).