Talentovaný běžec se atletice věnuje čtyři roky, ale největší úspěchy přišly až v posledních dvou letech. Štěpán Voborník si v minulé sezoně podmanil národní halový šampionát starších žáků, blýskl se i triumfem na mezinárodním mítinku v rakouském Schwechatu. Mikulčický odchovanec navíc pokořil limit k účasti na evropském šampionátu dorostu.

I když na vrcholné akci nakonec nestartoval, jeho výkony vzbudily ohlas. Svými časy si řekl o pozornost nejen soupeřů. Spokojený s výsledky byl i samotný závodník. „Poslední dva roky byly nejlepší v mé kariéře," tvrdí Voborník.

Skromný mladík se nejlépe cítí ve společnosti kamarádů a klubových parťáků na stadionu U Červených domků. Sprinterské souboje příliš neprožívá, radost má po každém doběhu. „Nemám vyloženě oblíbený závod. Baví mě hecovat se s kamarády nebo soupeři," líčí Voborník.

Ke sprintu se dostal díky své lenosti. Dlouhé běhy ho nebavily, tak zkusil stovku a dvoustovku, u kterých nakonec zůstal. „Kratší tratě vždycky byly lepší i o něco zábavnější," usmívá se šestnáctiletá naděje slováckého celku.

Voborník se v rodných Mikulčicích dříve věnoval fotbalu. Běhání za balonem ho však postupem času přestalo bavit, a tak začal koketovat s královnou sportu. „Hrál jsem ho dlouho. Hlavně díky výbornému kolektivu byl zábavný. Když však parta přestala fungovat a radost zmizela, našel jsem skvělý kolektiv právě v atletice," říká.

Šikovnému sportovci učaroval hlavně sprint, který se naplno běží od startu do cíle. „Je to specifická věc. Od ostatních běžeckých disciplín se liší hlavně trénink," upozorňuje Voborník. „Čistá hlava, absolutní fyzická příprava nebo samotná technika je důležitá u každého sportu, ale trénink je jiný. A alespoň pro mě nejzáživnější a rozhodně nejzábavnější," přidává.

Navíc vítěz této disciplíny na vrcholných světových soutěžích je považován za nejrychlejšího muže světa. Hranicí světové extratřídy je tradičně bariéra deseti sekund u mužů a jedenáct vteřin u žen. Současný světový rekord má hodnotu 9,58, jeho autorem je jamajský superman Usain Bolt, který ho zaběhl 16. srpna 2009 v Berlíně. „Bude těžké ho překonat," myslí si Voborník.

Hodonínský závodník takové plány nemá. Zlepšovat se však může. Na mistrovství Moravy a Slezska v Břeclavi zaběhl stovku za 11.49 sekundy. „Rád bych řekl, že při závodě nevnímám nikoho, jen sebe, ale občas se povede, že si do hlavy někoho pustím. Vždy se však snažím nemyslet na nic a jen běžet jak to jen jde," říká.

Voborník jde do každého závodu s cílem zvítězit. „Na startu vím, že mohu vyhrát. Stačí jen chtít. Na druhé straně vím, že by se trenérovi vážně nelíbilo, kdybych to lidově pohnojil," culí se talentovaný mladík, který se pod vedením kouče Lípy připravuje od pondělí do soboty. Volno má pouze v neděli. „Nyní se zaměřujeme na blížící se mistrovství České republiky v hale a hlavně na splnění limitu potřebného ke startu na světovém šampionátu dorostu," zmiňuje Voborník.

Ten se chce vyrovnat nebo alespoň přiblížit zkušenějším oddílovým kolegům. „Mými vzory jsou všichni lidi kolem mě, kteří dosáhli ať už malých nebo velkých úspěchů," uvádí Voborník, který z řady parťáků vyzdvihuje hlavně Veroniku Paličkovou, Filipa Sasínka, kouče Zdeňka Lípa a jeho syna Lukáše. „Zapomenout ale nesmím ani na spoustu dalších lidí, kteří by prodloužili seznam o pár dalších stran. Záměrně jsem jmenoval lidi z AK Hodonín, protože oni jsou pro mě ti nejvíce inspirativní," upozorňuje.

Nadaný sprinter chce letos uspět nejen ve škole, ale hlavně na mistrovství republiky. „Chtěl bych hlavně splnit vytoužený limit a nějak se odvděčit všem lidem, kteří mi stále pomáhají," dodává.