Gladiátoři, kteří dohrávali bez vyloučených Uřičáře, Sajdla, Horinky a Krakovce, nemohli porážku 3:6 skousnout. Cílem zloby a kritiky byl sudí Patrik Orság. Ten zápas podle poražených absolutně nezvládl.

O tom, že bude finálová série vyhecovaná, nikdo nemusel pochybovat. Že se však zápas natáhne na více než dvě hodiny, čekal však málokdo. Hlavně hráči Drtičů, kteří si volno zpestřují zápasy za Gladiátory, kroutili během i po zápase jen nevěříce hlavou. Protesty Petra Peše a Jakub Sajdla týmu byly zbytečné. „Tak vytočený jsem dlouho nebyl," řekl bývalý útočník Znojma a Mladé Boleslavi.

Diváci se na stadionu U Červených domků rozhodně nenudili.

Nejdiskutovanější moment přišel za stavu 4:3 pro Rigum. Opora Gladiators Petr Uřičář dohrál v rohu hřiště brankáře Igora Jurenka, který se sesunul k zemi. Michal Kuba, mimochodem další Drtič, se s protivníkem vypořádal po svém. Mladý hokejista shodil rukavice a Uřičáře ztrestal několika tvrdými údery. „Patří to k boji. tomu. Kdyby to bylo na druhé straně, tak se stane to samé. Bylo to férové," uvedl jeden z hrdinů prvního finálového duelu Michal Rapant.

K překvapení Gladiátorů byl kromě Kuby vyloučen do konce zápasu i zbitý Uřičář, který zbytek utkání sledoval na tribuně se sáčkem ledu přitisknutým na čele. „Asi budu mít do rána dvě čela," vtipkoval Uřičář.

Do smíchu však lídrovi Gladiátorů nebylo. Když ve 34. minutě Michal Rapant svým druhým gólem v zápase zvýšil na 5:3, bylo o vítězi prvního střetnutí rozhodnuto. Gladiátoři se totiž ve druhé polovině duelu více soustředili na diskuze s rozhodčími než na samotnou hru.

„Zápas se zlomil v momentě, když náš hráč byl napaden obráncem Rigumu. Michal Kuba bez rukavic zbil našeho hráče a oba dostali stejný trest. To je nepochopitelné. Pak už bylo všechno rozhozené," pronesl trenér TJ Gladiators Radek Ambros.

„Je to klasika. S Gladiátory to je pořád stejné a jiné ti ani nebude. Pokaždé to je nervózní. Na rozdíl od soupeře jsme udrželi nervy na uzdě a nevšímali jsme si věcí, které nás rozhodili před třemi lety," uvedl Rapant.

Ten se do šarvátek a diskuzí jako jeden z mála nezapojoval. „Rozhodčí to nemají jednoduché Myslím, že pískali to, co viděli," zastal se arbitrů Rapant. „Pokud by si Gladiátoři nevšímali rozhodčího, mohli utkání zvrátit. I my máme v sestavě pár hráčů, kteří jsou labilnější. Je to o tom, kdo emoce ukočíruje a kdo zachová chladnou hlavu," přidal Rapant.

Rigum ovšem nevstoupil do sobotního zrovna nejlépe. Gladiátory poslal do vedení šikovnou tečí mladík Horinka. Na 2:0 zvyšoval po Sajdlově přihrávce mazák Krakovec. „Ani za stavu jsme ale nezpanikařili. Pokud bychom dostali třetí gól , těžko bychom zápas otáčeli," věděl Rapant.

Rigum vrátil do hry důrazný Michal Tóth. Následně přišel další klíčový okamžik. Tečovaná rána Uřičáře z poloviny hřiště skončila ze bezmocným Jurenkou. Rozhodčí gól Gladiátorů pro údajný ofsajd neuznali. „Byl to regulérní gól. Sudí zvedl ruku až po vstřelené brance. Dřív ji nahoře neměl. Pokud říká něco jiného, tak lže," uvedl trenér TJ Gladiators Radek Ambros.

Rigum hrál trpělivě a čekal na chyby soupeře. Ty přišly na začátku prostřední části. V 16. minutě Rapant vyrovnal a obrat dokonal Tóth.

Pak se Gladiátoři dožadovali vyrovnávací branky, ale sudí Orság rozpažil. Tentokrát byl verdikt jinak nepřesného sudího zřejmě správný. Třetí branky se Gladiátoři dočkali až ve 26. minutě, kdy se ve vlastním oslabení prosadil Sajdl.

Rigum však byl ve druhé polovině zápasu mnohem disciplinovanější Vedení na stranu několikanásobného vítěze vrátil přesnou ranou obránce Zetocha.

Závěrečná část už přinesla pouze kupu vyloučených a další emoce. Vítězství Rigumu pečetil další dalekonosnou ranou veterán Zbořil. „Zbraně ale rozhodně neskládáme. Myslím, že druhý zápas bude klidnější. Jde o hodně a nikdo se nebude chtít nechávat zbytečně vylučovat. Nastoupíme s chladnou a v pěti soupeře přehrajeme," plánoval Ambros.

Pokud chtějí Gladiátoři uspět, nesmí si všímat rozhodčích. „To ale někdy bohužel nejde," řekl Ambros. „Úroveň rozhodčích je špatná. Chtěli jsme delegovaných sudích z vyšší soutěže, bohužel to nešlo. Pořád je to stejné," lamentoval kouč Gladiátorů.

„Soupeř prohrál, proto je naštvaný," míní Rapant.

Ten moc dobře ví, že v neděli se začne od začátku. „Hokejisté jim dodali kvalitu. Pro lidi je to zajímavější. Určitě ještě nic není rozhodnuto," dodal Rapant.

Play off okresní hokejbalové ligy

1. finále: Rigum Hodonín B – TJ Gladiators Hodonín 6:3 (1:2, 3:1, 2:0), stav série 1:0.

Branky: 8. a 23. M. Tóth, 16. a 34. M. Rapant, 27. Zetocha, 42. Zbořil – 5. Horinka, 8. Krakovec, 26. Sajdl

Rozhodčí: Orság, Marčík.

Vyloučení: 5:7, navíc Zetocha (Rigum B) a Horinka (Gladiators) 10 minut, Kuba (Rigum) a Uřičář (Gladiators) 5+OK, Sajdl, Krakovec (oba Gladiators) 10 minut. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1.

Diváci: 100.

Rigum B: Jurenka (Lindner) – Zetocha, Hanuš, Hlavačka, Kuba, Zbořil, Jánoš – Rapant, Hübl, Helešic – M. Tóth, Novotný, Mráz – Vojáček, D. Tóth, Vybíral.

Gladiators: Vodrážka (Grabovský) – Hozák, Stratil, Horinka, Miklík, Chotaš, Drábek, Vjazanko – Krakovec, Sajdl, Peš – Charvát, Uřičář, Vyrůbalík – Tomi, Horňák, Kučera.