„Zisk zlaté medaile je pro hodonínskou bojovnici o to cennější, že ve finále zdolala úřadující a několik let neporaženou šampionku z volnostylařského velkoklubu TAK Hellas Brno Petru Skalickou," prohlásil organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Podle něj byl finálový duel soubojem titánů s dramatickým průběhem. Do souboje vstoupila aktivněji brněnská bojovnice, která se v první minutě pokusila o strh a útok na nohy. „Zejména útok na nohy měl skvělé parametry," obdivně pokyvoval Baják. Aktivitu Brňanky ocenili i rozhodčí, kteří napomenuli soupeřku za pasivitu.

Kubíková se ovšem i s pořádnou dávkou štěstí ubránila a nástup protivnice reagovala zvýšením bojového tempa, jež vyústilo v povedený krásný přehoz za paži a stehno. „Bohužel zpocená soupeřčina noha pro svou kluzkost neumožnila hodonínské zápasnici pevnější záběr stehna, čehož zkušená Skalická využila k ladnému protočení a dopadu na čtyři, po kterém okamžitě povstala," popsal další klíčové okamžiky napínavého střetnutí Baják.

I přesto, že akce byla pohledná, tak rozhodčí správně rozpažili a tuto techniku nebodovali. Úspěšná obrana Skalickou povzbudila, což se projevilo ve zvýšeném útočném snažení, ze kterého se vyklubal rychlý pokus o přítrh za paži s podseknutím nohy. Po jeho nezdaru si fanoušci hodonínského zápasu hlasitě oddechli. „Nicméně na řadu přišli rozhodčí, kteří potrestali pasivní způsob boje a jednohlasně přiřkli brněnské bojovnici bod," uvedl kouč Sokola.

Do druhé periody Kubíková nastupovala s jednobodovým mankem. Následovaly dvě minuty urputného boje, při kterém oběma bojovnicím rychle ubývaly síly. „Tento stav samozřejmě více vyhovoval vedoucí Skalické a při vyrovnanosti soupeřek bylo jasné, že Kubíková musí začít riskovat," upozornil Baják.

Stalo se tak čtyřicet sekund před koncem utkání, kdy hodonínská sokolka zaútočila na nohu soupeřky. „Cílem útoku totiž bylo nalákat Skalickou na provedení přehozu vzad s přidržením paže v podkolení," vysvětlil Baják. „Plán se zdařil a v okamžiku, kdy Brňanka uchopila oběma rukama soupeřčin trup shora, Kubíková bleskurychle rozpojila záběr nohy, svázala ruce své soupeřky a úspěšně použila klapačku, po které zvítězila na lopatky," dodal spokojeně Baják.

Výkon bojovnic ocenili i diváci. „Po zhlédnutí vyrovnaného souboje nejeden divák žasl nad tím, kolik síly, rychlosti a mrštnosti se ukrývá v těle těchto křehkých žen. Tento poetický úžas diváků má však jednoduché vysvětlení, před kterým stačí pohledět na vypracovaná a svalnatá těla aktérek finálového duelu. Lepší učební model svalového systému člověka by studenti anatomie jen stěží hledali," říká Baják.

Zisk mistrovského titulu však nebyl pro Andreu Kubíkovou jedinou turnajovou radostí, neboť na stejné žíněnce dokázal vybojovat ve váze do šestaosmdesáti kilo stříbrnou medaili a titul vicemistra republiky také její manžel, Viktor Kubík.

Úspěšný člen prvoligového družstva mužů Sokola Hodonín, který je specialistou na řeckořímský styl, prokázal velkou zápasnickou univerzálnost, když cestou do finále postupně porazil Martina Hermana z Třince, Pavla Jezdinského z Teplic a Martina Červenku z Plzně. Ve finále pak Kubík nastoupil proti naturalizovanému Čechu ukrajinského původu Andreji Kalašníkovi, kterému podlehl na body.

Skvělý výkon předvedl také nejzkušenější hodonínský zápasník, Michal Vrzal. Ten ve velké pohodě vybojoval ve váze do sedmadevadesáti kilo stříbrnou medaili. I Vrzalova cesta k titulu vicemistra vedla přes tři vyřazovací zápasy, ve kterých hodonínský zápasník neztratil jediný technický bod. Souboj o první místo pak dopadl podle papírových předpokladů, neboť Vrzal se v něm utkal s aktuálním českým reprezentantem, Vratislavem Chotašem, který zvítězil na body.

Výborné vystoupení hodonínských zápasníků podtrhl ziskem bronzové medaile Igor Stojaník. Šikovný mladík předvedl své kvality ve váze do pětašedesáti kilo. „Stojaník se prezentoval divácky atraktivním zápasem, o čemž svědčí i výsledek jeho souboje o bronz proti teplickému borci Otakaru Kučerovi, kterého za stavu deset osm položil na lopatky," chválil zápasníka Baják.

O lepší umístění se Stojaník připravil v semifinále, ve kterém nedokázal dotlačit na lopatky pozdějšího vítěze této váhové kategorie, Davida Tomiczka z Třince.