Únava. O ní se v souvislosti s finále mluvilo nejvíc. Zatímco hráči Kyjova, kteří nastoupili v závěrečném duelu halové ligy za Kuky vopálený, odehráli v Morkovicích pouze první poločas, čtveřice fotbalistů Ratíškovic hájící v hale barvy Zweigeltrebe měli v nohách celý duel s Rohatcem. Právě úbytek sil se podepsal na výkonu loňského vítěze, který v prvním poločase soupeři nestačil.

„Rozhodla únava. V prvním poločase byl soupeř živější. My jsme naopak byli zatavení. Vždyť asi pět hráčů mělo v nohách zápas na velkém hřišti,“ uvedl kapitán Zweigeltrebe Jaroslav Holeček.

Jeho tým byl v úvodní části u všeho pozdě. Rychlost i individuální schopnosti rozhodly o tom, že byl po prvním poločas stav 4:0 pro Kuky vopálený. Brankáře Cahlíka dvakrát překonal znovu skvělý Radek Kundrata, po jedné brance přidali Huška s Bátorou.

Moravany ožily až po změně stran. Gólmana Kůřila nachytal z úhlu Bilíček. Naději na zvrat rázně utnul o pár minut později Huška. Byla to jeho druhá trefa ve finále.

Zweigeltrebe se ale nevzdalo a góly Koplíka a Seluckého duel zdramatizovalo. „Za stavu 3:5 jsme věřili, že nás kontaktní gól nakopne. Čtvrtá branka bohužel nepřišla,“ řekl Holeček.

Rozhodující úder zasadil obhájci trofeje Beker, který využil špatného vyběhnutí brankáře Cahlíka a přízemní střelou zajistil svému týmu výhru 6:3. „Těší mě, že jsme navázali na semifinálový výkon. Soupeře jsme přehráli útočnou poctivou hrou,“ uvedl kapitán letošního halového mistra Michal Drápal.

Kuci vopálení se dokázali na finále připravit. Na rozdíl od předchozích vyřazovacích zápasů nastoupili Zýbal a spol. kompletní. „Vůbec jsme s tím nepočítali. Mysleli jsme si, že nás bude zase deset. Věřím, že bychom ligu vyhráli i bez hráčů Kyjova?“ usmíval se Drápal.

Ten se spoluhráči a pohárem mířil do Sport baru U Sida. „Je to náš sponzor. Máme slíbenou večeři. Hlavně tam to bude večer žít. I když já to vidím na celý víkend,“ smál se Drápal.

Zapíjet porážku šli i hráči Zweigeltrebe. „Určitě druhé místo oslavíme. Minulý rok nám nedělalo problém propít osm tisíc. Podle mých odhadů už v devatenáct hodin budeme pít za svoje,“ vtipkoval Holeček, který vyrazil se spoluhráči ke kyjovskému kulturnímu domu.

Porážka Moravany mrzela. „Krátce po prohraném zápase jsou pocity vždy všelijaké. Před začátkem ročníku bychom to brali. Naším cílem bylo finále a to jsme splnili,“ pravil Holeček. „Navíc jsme vyhráli základní část a máme nejlešího střelce,“ doplnil.

Radost zavládla i v táboře Nového Světa. Ten zaskočil v duelu o bronz dalšího favorita a po výhře 7:3 nad Kapacitami slavil třetí místo. „Po minulém ročníku, kdy jsme skončili poslední, jsme to vůbec nečekali. Je to pro nás úspěch,“ radoval se gólman Nového Světa Zbyněk Schiel.

Jeho parta opět podala takticky velmi dobrý výkon. „Byl to dobrý zápas.Hráli jsme jako vždy zezadu. Kluci si pomáhali, proměnovali jsme šance,“ zhodnil zápas o třetí místo Schiel.

Toho mrzela pouze semifinálová porážka. „Sami jsme si to pokazili,“ uvědomoval si Schiel. Ani jeho tým nebyl výjimkou a v sobotu večer mířil do domovské hospody. „Oslava bude na Novém Světě is přítelkyněmi a manželkami. Trichu to dnešní vítězství zapijeme. S třemiapůltisíci se už něco dá udělat,“ věděl Schiel.

Všechny předběhli ale hráči Kapacit. Čtvrtý tým letošního ročníku začal popíjet už během finálového duelu. Spoluhráčům přinesl slivovice brankář Vlastimil Výstup. „Zase to vyšlo na mě,“ řekl gólman Sobůlek.

Čada a spol. měli v tud dobu před sebou náročnou noc. „Jdeme chvilku na Nový svět, pak k Výstupům na kořalku a večer zakončíme v Žádovicích na zábavě,“ plánoval Adam Paták. Ten se svými parťáky zaháněl alkoholem smutek. „Je to hrůza. Deset let hrajeme stejný fotbal. To, co dříve na soupeře platilo, tedy hra na MIru Čadu, už neplatí. Musíme něco změnit, abychom se nejlepším týmům zase vyrovnali,“ pronesl bzenecký forvard, který viděl ve hře oslabených Kapacit spoustu nedostatků. „Vůbec nehrajeme hru, která nás zdobila v minulých letech. Na hřišti se nevidíme, chybí nám přehled ve hře,“ míní Paták.

Nejlepším střelcem letošního ročníku Kyjovské halové ligy se stal Lukáš Možíš. Útočník Moravan nastřílel v deseti zápasech devětadvacet branek. Vedení oblíbené halové soutěže určilo i nejlepšího hráče. Tím se stala opora vítězného týmu Radek Kundrata. Nejlepším gólmanem byl zvolen kapitán Nového Světa Zbyněk Schiel.

Finále Kyjovské halové ligy
Zweigeltrebe – Kuci vopálený 3:6 (0:4)

Branky: Bilíček, Koplík, Selucký – Huška 2, Radek Kundrata 2, Bátora, Beker
Rozhodčí: Daniel, Voříšek
Diváci: 150
Zweigeltrebe: Cahlík – Holeček, Otruba, Zbořil, Ingr, Bilíček, Selucký, L. Možíš, Kadlčík, M. Koplík, Kundrata.
Kuci vopálení: Kůřil – Drápal, Petula, T. Macek, Červínek, Zýbal, Horňák, Hála, Polcr, Bátora, R. Kundrata, Huška, Vrána, Beker, Vacula.
O 3. místo: Nový Svět – Kapacity 7:3 (3:2)
Branky: Dobeš 2, Vymazal 2, Dořman, Ruban, Přikryl – Paták, Klimeš, Magulák
Nový Svět: Schiel – Koutný, Dořman, R. Dobeš, R. Ruban, Lecián, Sklenář, Vymazal, Přikryl, Kobliha, Markus.
Kapacity: Výstup (Kopecký) – M. Čada, Paták, Magulák, P. Lunga, M. Dulovecz, Vajdík, T. Čada, Klimeš.

Tradiční celky vyklízejí pozice, říká Pintera

Myslím si, že dvanáctý ročník kyjovské halové ligy se vydařil. Zápasy nevybočily z normálu. Ke zklidnění pomohli dva rozhodčí. Ti, co chodili do haly pravidelně a dívali se na utkání, tak zjistili, že se liga zklidnila. To, že dělají rozhodčí chyby, to všichni víme. Ale je těžké dostat sudí na Kyjovskou ligu. To je největší problém. Lidi se k nám nehrnou, takže nevíme, kdo by nám to pískal. Ale je to hodně o hráčích. Emoce jsou v pořádku, ale nic mimořádného se nestalo.

Kdo viděl finále, tak musel uznat, že oba týmy si utkání o první místo zasloužily. Moravany hrály celý ročník nejlepší fotbal, Kuci vopálený měly namále ve čtvtfinále. Ale pokud se poskládali, tak měli kvalitu.

Menším zkamáním jsou výsledky a výkony Kapacit. Ale je to podle mě dáno omlazením soutěže. V prvních ročnících šlo vidět, že Parma, Kapacity nebo Ocelit mají svoji kvalitu. Moravany byly nováček a teprve se učily. Teď už se derou dopředu Nový Svět nebo Kuci vopálený. Tyto mančafty mají v sestavě spoustu mladých kluků. Tradiční celky vyklízejí pozice. V hale je věk hodně poznat. Mladí mají pod střechou navrch.
Pravdobodně moc změn znovu nebude. Systém zůstane stejný. Jak jsme se bavil s ostatními kluky, i termín jim vyhovuje. Chceme, aby byl vždy do 20. ledna konec. Nechci, aby soutěž kolidovala s přípravnými zápasy.
Pokud bude mít nějaký tým zájem, klidně se může přihlásit. Soutěž není uzvařená. Mají na to do konce října. Do play off by ale zase šlo osm týmů.


Hlavní organizátor Kyjovské halové ligy Ludvík Pintera