Oddíl z čtyřtisícové obce na Hodonínsku se může pochlubit modernizovanou kuželnou, bohatou historií i skvělými výsledky. „Kuželky patří mezi tradiční sporty. V Ratíškovicích se hrají dlouho. Máme dobré zázemí, skvělý kolektiv, podporu sponzorů i obecního úřadu,“ říká předseda oddílu Viktor Výleta. „Jsme nejúspěšnější oddíl v okrese Hodonín. Hrávali jsme federální ligu, dlouhá léta se držíme v nejvyšších soutěžích.. Asi se u nás dobří kuželkáři rodí,“ přidává se Václav Koplík, tiskový mluvčí ratíškovického klu­bu.

Hodně lidí si pod koulením představí spíše relaxační hru. Kuželky však nejsou hospodská zábava, ale sport jako každý jiný. Oblíbený sport se hraje v Ratíškovicích několik desítek let. „Kuželky jsou nejstarší písemně dochovaný sport v Ratíškovicích. V zápisech obecního zastupitelstva 27. prosince 1896 je zapsáno, aby se část u Obecního hostince přeměnila na kuželnici. Takže kuželky mají letos 115 let. Závodně se začalo hrát po válce v hospodě u Tomečků na asfaltové dráze. Od roku 1954 se hraje v nové kuželně, která se v roce 1988 přebudovala na čtyřdráhovou," informuje Koplík.

Ten se v klubu pohybuje přes třicet let. „Kuželky byly dlouhé roky sport proletářů. Ze čtyřiceti lidí byl v klubu jediný středoškolák. Ostatní měly dělnické povolání,“ vzpomíná Koplík, který společně s oddílovými kolegy pomáhal zorganizovat různé přebory, mistrovství republiky i mezistátní utkání. „Lidem v Ratíškovicích nechybí nadšení, zkušenosti ani zápal. Spoustu let se držíme na kuželkářské mapě a lidé na svazu s námi počítají,“ pravil Koplík.

Baník má v současnosti tři mužské mančafty, jeden ženský celek, dorostenecké a žákovské týmy. „Mladá lidé u nás mají o kuželky pořád zájem. I když by to mohlo být i lepší,“ tvrdí sportovní nadšenec.

V Ratíškovicích se mládeži dlouhodobě věnují. Trenéři Ivan Blaha a Jiří Úlehla vychovali spoustu vynikajících hráčů a hráček. " Dlouhé roky máme v mládežnických kategoriích velké úspěchy. Medaile pravidelně sbíráme v Poháru mladých nadějí i na mistrovství republiky," říká Koplík.

Toho momentálně trápí hlavně dorostenci. „Dříve hrávali dobře, ale teď se jim přestalo dařit. Nevím, jestli to kluky přestalo bavit, každopádně podávají horší výkony,“ uvedl Koplík. Naopak s výsledky děvčat jsou v Ratíškovicích nadmíru spokojeni. „Holky máme šikovné. Děvčata navíc pomáhají Znojmu, které nemá dorostenky,“ pravil Koplík.

Rozvoji kuželek pomohla i nedávná modernizace kuželny. „Na okrese jsme měli první kuželnu, která byla plně automatizovaná. Dříve se musely kuželky stavět ručně, navíc jsem vozili do budovy uhel na topení. Bylo to časově mnohem náročnější,“ vzpomíná s úsměvem Koplík.

Ratíškovická kuželna je i v součanosti hodně využívaná. Na dráhy ani kuželky prach rozhodně nesedá. "Kromě mistrovských zápasů a tréninků se u nás pravidelně koná

Memoriál Arnošta Gajdůška nebo Memoriál Víta Příkaského. Pořádali jsme i Pohár mladých nadějí nebo Mistrovství republiky zrakově postižených," hlásí Koplík. „Ostatní sportovci k nám jezdí rádi, protože vědí, že jsme pohostinní,“ dodává.