Republikový šampionát v přespolním běhu se uskutečnil ve Střelských Hošticích. Pořádajícím oddílem byly Horažďovice.

Běžce různých kategorií, od žactva až po dospělé, čekala na zápasech Čech profilově náročná, ale ideálně připravená travnatá závodní dráha, která dokonce splňuje parametry pro vrcholné mezinárodní akce. Pěkné počasí přilákalo rekordní počet závodníků.

Na startovní listině byli i čtyři mladí atleti z Atletického klubu Kyjov. Na jedničku vyšel mistrovský závod Natálii Kolajové, která si na trati dlouhé 1850 metrů suverénně poradila se dvaačtyřiceti soupeřkami. „Celý závod běžela takticky. Bylo vidět, že v předchozích závodech nasbírala cenné zkušenosti,“ uvedl trenér AK Kyjov Josef Pazourek.

„Po startu, asi po tři sta metrech, se utrhla skupinka čtyř závodnic, ve které byla i Natálie. Na čtyřčlennou skupinku se později dotáhla i pátá závodnice. Děvčata si vytvořila velký náskok. Natálka si po celý závod hlídala své soupeřky a kontrolovala jeho průběh ze třetího místa. V závěru měla nejvíce sil, tři sta metrů před cílem nastoupila a s pětisekundovým náskokem před druhou závodnicí si doběhla pro titul Mistra České republiky v přespolním běhu v kategorii starších žákyň,“ popsala závod maminka kyjovské běžkyně Romana Kolajová.

Ve Střelských Hošticích se neztratili ani ostatní kyjovští běžci. Čtyři vteřiny dělily od medaile Annu Výletovou. Mladší žákyně AK Kyjov obsadila v konkurenci osmapadesáti závodnic na trati dlouhé 1250 metrů čtvrtou příčku.

Starší žákyně Tereza Rybaříková doběhla na třináctém místě, Jaroslav Půček, který byl jedním ze sedmačtyřiceti startujících starších žáků, skončil v závodě na 3050 metrů čtrnáctý.

„Musím všechny závodníky pochválit. Na západě Čech se představili i závodníci, kteří běhají střední i delší tratě, takže konkurence tam opravdu byla obrovská,“ pravil Pazourek.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu

Starší žákyně

1. Natálie Kolajová Atletický klub Kyjov 00:05:56
2. Michaela Stránská ČTBK ISCAREX Č.Třebová 00:06:01
3. Helena Benčová TJ Slezan Frýdek-Místek 00:06:01
4. Beshirová Carmen Idris TJ Lokomotiva Zdice 00:06:05

Mladší žákyně

1. Petra Čerenková TJ Maratonstav Úpice 00:04:12
2. Eliška Brožková TRIATLET Karlovy Vary 00:04:14
3. Kateřina Pulgretová TJ Nové Město na Moravě 00:04:16
4. Anna Výletová Atletický klub Kyjov 00:04:20