Ke druhé lize, jak se soutěž jmenuje, jim pomohli mladí odchovanci. „Vyrostlo tolik kluků, že tým začal být konkurenceschopný. Roli také hrála soutěživost. Konečně se nám chtělo hrát a vyhrávat,“ vysvětlil úspěch týmový kapitán Lukáš Rubecký.

V minulé sezoně však nebyl spokojený s výkony proti tabulkově slabším soupeřům. „Místo toho, abychom je s jistotou poráželi, hráli jsme hůř. Pokud nebyla motivace, výkon šel dolů,“ dodal třiatřicetiletý kapitán.

I když po prvním finálovém utkání Kyjovští tušili, že mají šanci na postup, potvrzení přišlo až s konečným klaksonem posledního zápasu. O to větší radost měli, když zjistili, že je čeká druhá liga. „Řekněme, že to bylo bujaré, nic dalšího není potřeba zmiňovat. Taková klasická jihomoravská oslava,“ řekl opatrně Rubecký.

Druhá liga klubu nepřináší žádné výrazné organizační změny. Pouze se prodlouží vzdálenosti výjezdů na venkovní zápasy a hráči častěji přespí mimo Kyjov. Výkonnostně je však mezi ligami velký rozdíl. „Hráči jsou zkušenější, atletičtější, silovější. Trénují častěji než v přeboru, kde si některé týmy jdou jen zahrát. Čeká nás také spousta basketbalistů z první i nejvyšší ligy. Ve výkonnosti to bude obrovský posun,“ zvážil rozdíly trenér Josef Ingr.

Ani Kyjovanům však nebude v nové lize chybět zkušený hráč. V play-off je posílil pivot Michal Šušák a u týmu zůstane i letos. „Dlouhou dobu hrál nejvyšší soutěž a několik posledních let hrál první ligu ve Zlíně,“ řekl Ingr o výrazné posile.

Příchody dalších hráčů však kyjovské basketbalisty nečekají. Soupisku mají plnou. „Vrátili se uzdravení hráči, takže kádr je kompletní. Máme hodně kluků a očekávám, že budeme muset vybírat sestavu na každý zápas,“ těšila Rubeckého současná situace v týmu. Některé celky mají totiž problém poskládat i deset hráčů.

Příprava na nadcházející sezonu už basketbalistům začala na začátku srpna a s vyšší soutěží přišla vyšší obtížnost. „Výraznější změny jsme nedělali, jen bude příprava o něco delší, náročnější a čeká nás víc zápasů,“ popsal šest předsezonních týdnů kyjovský trenér. Na kompletní sestavu však musel čekat, někteří hráči totiž byli na dovolených.

Přibudou také útočné systémy. „Jeden nebo dva přidáme, abychom nebyli tolik okoukatelní. Když hrajeme tři akce za zápas, tak to protivníci přečtou daleko rychleji. Je potřeba je propracovat víc do hloubky,“ vysvětlil Ingr změnu související s postupem.

Bez ohledu na ligu má kyjovský basketbal velkou fanouškovskou základnu. Kapitán Jiskry očekává podporu i nadále. „Skoro ani nevím, s čím to jde kromě nejvyšší ligy srovnat. V play-off chodila plná hala a byla naprosto skvělá atmosféra. Ve druhé lize očekávám, že to tak bude každý zápas,“ chválil si Rubecký domácí příznivce.

Kyjovské hráče čeká kromě druhé ligy také Český pohár, kde v prvním kole narazí na Valašské Meziříčí. Doufají však v další zápasy. „Bylo by skvělé prokousat se alespoň druhým kolem. Je fajn, že pohárem začínáme a můžeme si to zkusit, osahat a poznat, kde máme mezery,“ těšil začátek sezony kyjovského kapitána.

Hlavní je však pro klub liga, kde se chce Jiskra udržet i do další sezony. Rubeckému ale udržení nestačí. „Chtěl bych Kyjov vidět alespoň v polovině tabulky. Druhá liga je dost vyrovnaná, ale věřím, že jsme schopní hrát dobrý basket,“ dodal kapitán.

JAN MAZÁČ