Kyjovský tým, který se po deseti kolech krčí na osmém místě tabulky, trápí hlavně střelba ze střední vzdálenosti a slabší fyzická kondice.
Tři výhry a sedm porážek. Taková je bilance kyjovských basketbalistek v letošní sezoně. „Bez důkladnější fyzické přípravy jsme naskočily do rozjetého rychlíku. Z nedostatku sil se kupí chyby a nepřesnosti,“ přiznává organizační pracovník klubu a zraněná hráčka Kyjova Alena Altmannová.
„Po roční pauze byl návrat na palubovky těžší, než jsme odhadovaly na začátku sezony. Cílem první poloviny bylo především sehrát se a dostat se do zápasového tempa, ze kterého jsme vypadly,“ pokračuje.
„Chybí nám fyzička, střelba a více herní pohody. Na tom všem jsme se snažily zapracovat. Právě zmiňovaná roční pauza, která byla u některých hráček ještě delší, je pro nás značným handicapem,“ dodává Altmannová.
Kyjov dokázal porazit Bílovice, juniorky Univerzity Brno a naposledy i rezervu téhož brněnského celku. „Sehrály jsme spoustu vyrovnaných utkání, přestože výsledek tomu kolikrát neodpovídal. Určitě jsme měly na to, abychom vyhrály minimálně pět utkání. Největší smůlu jsme měly hned v úvodním zápase s juniorkami Univerzity Brno, kterým jsme na domácím hřišti podlehly o jediný bod,“ posteskla si Altmannová.
Podle ní sehrála velkou roli nervozita, ze které pak vyplynuly nepřesnosti. „Ty nás trápily i v dalších zápasech,“ přiznává zraněná hráčka.
Svěřenkyně hrající trenérky Karly Procházková v letošním ročníku přehnanými ambicemi zrovna nehýří. „Vzhledem k současnému vývoji budeme rády, když se odrazíme od předposlední příčky do středu tabulky. V našich silách je skončit kolem šestého místa,“ míní Altmannová.
Ženský basketbal má v Kyjově dlouhou tradici. Ovšem pouze z bohaté historie se nedá v současnosti žít. Své o tom vědí i kyjovské hráčky. „Ženský basketbal by si v Kyjově zasloužil určitě více pozornosti, a to především ze strany vedení. Letos hrajeme opravdu z lásky k basketbalu a snažíme se hlavně nedělat ostudu. Holky je potřeba pochválit za přístup a odhodlání, se kterým do každého utkání nastupují, přestože se nám příliš nevěří,“ pronesla Altmannová.
Trenérka Procházková má ve svém kádru dvanáct hráček. „Pokud nenastanou výjimečné okolnosti, jako jsou různé nemoci nebo zranění, tak je to počet, se kterým se dá soutěž odehrát kvalitně,“ sdělila Altmannová.
K hlavním postavám kyjovského týmu patří zkušená pivotmanka Vladimíra Hrušková, s průměrem téměř šestnáct bodů na zápas. Další zkušenou hráčkou, která se dostává do herní pohody po zranění kolene je trenérka Karla Procházková, hrající na postu rozehrávačky. Bodově se daří i křídelnici Zuzaně Džuberové. „Tým je seskládán z holek hrajících v minulosti za různé týmy v nejrůznějších soutěžích. Každá hráčka je pro družstvo přínosem,“ nabízí svůj pohled štíhlá brunetka.
Na otázku, zda je v dnešní době těžké přilákat mladé holky k basketbalu, marně hledá odpověď. „To je otázka spíše pro trenéry pracující s mládeží. V současnosti je čím dál těžší mladé lidi něčím zaujmout tak, aby u dané činnosti vydrželi a dokázali se jí dostatečně věnovat. Spousta basketbalistek v dorosteneckém věku skončí kvůli škole nebo jiným zájmům. Těch, co si jdou za svým cílem je málo. A ty holky, co mají basket rády i po několika letech, hrají za ženy v Kyjově,“ uzavírá Altmmanová.