Už jen dva týdny a centrum Kyjova se uzavře. Po celý víkend bude patřit jen závodním motorkám a jejich fanouškům. A nejen to, i krásným ženám. Poprvé se totiž bude volit Miss Kyjovský okruh.

„Je to vždy úžasná podívaná nejen pro fanoušky motosportu. Jsem rád, že každým rokem se návštěvnost tohoto podniku zvyšuje, loni do Kyjova zavítalo přibližně patnáct tisíc diváků. Všichni milovníci rychlých strojů musí přijet,“ láká každoročně největší hvězda klání, šestinásobný mistr světa Jim Redman.

Na závody pozval letos statisíce lidí. Podařilo se mu to díky živému vstupu z Velké ceny Brna před kamerami TV Nova, kde s ním moderátor vedl krátký rozhovor.

„Samozřejmě, že taková pozvánka pomůže návštěvnosti,“ pochvaloval si předseda pořádajícího motoklubu Miroslav Frodl.

Startovní listina v regionu naprosto ojedinělého závodu v ulicích města je už několik dnů uzavřená. Kromě Redmana nebudou chybět ani další tradiční hvězdy: Ralf Engelhardt, Heinz Rosner, Bohumil Staša či Petr Baláž. Trasa bude stejná jako předchozí roky.

K motorkám ale patří i krásné ženy a Kyjovský okruh 2009 tomu dostojí. Soutěže miss okruhu se zúčastní dvanáct finalistek. Většina je z okolí Kyjova. Volba začne v pátek 4. září od 19.00.

„Pokud si v rychlosti vybavím, jsou tam dvě děvčata z Kyjova, jedna ze Strážnice či jedna z Petrova nebo z Hodonína,“ vyjmenoval namátkou Frodl. V hotelu tedy lze očekávat tlačenici, stejně jako další dny u cest, po kterých povede závod.

Za ztížených podmínek pro volný pohyb na průběh závodu dohlédnou nejen pořadatelé, ale také státní či městští policisté.

Časový harmonogram soboty i neděle je už vyvěšený na webu pořadatelů kyjovskyokruh.com. Lidé bydlící v centru si tak mohou, pokud na víkend neodjedou pryč, naplánovat nákupy či jiné každodenní povinnosti. Harmonogram je ovšem do velké míry orientační.

„Snažíme se to dodržovat. Pokud se ale na trati něco udá, například někdo spadne nebo vyteče olej, dochází k posunům. Tomu se nelze vyhnout,“ přiblížil organizační komplikace Frodl. A aby se při závodu motorek vůbec nic nepřihodilo, to by byl podle něj zázrak.

„My dohlížíme například na parkování vozidel a dopravu či případné konflikty u přechodů. Těm se při takové návštěvnosti nelze vyhnout. Nikdy se ale zatím nestalo, že by se vše nevyřešilo domluvou. Očekávám podobný průběh i letos,“ uvedl šéf kyjovských strážníků Luboš Plachý.

Na Kyjovské ale kromě motorek opět čeká i doprovodný program zahrnující tentokrát i zmíněnou miss.

V sobotu v prostoru parkoviště závodních strojů vystoupí Walter Bartoš band, v pátek před radnicí vystaví majitelé závodních motorek své skvosty při výstavě. Spolu s ní bude i autogramiáda největších hvězd. V sobotu jsou na pořadu tréninky. V neděli pak bude před hlavními závody opět show minibiků a kaskadérů.