Třiasedmdesátiletý kouč, který se mladého družstva ujal tři kola před koncem základní části po nečekaném konci Jána Packy, ví, že důležitější zápasy mají panenky teprve před sebou.

„Všichni si uvědomujeme, že jde o bytí a nebytí Veselí v interlize. S tím jsem do toho taky šel. Chci pomoct a odvést to nejlepší," říká Jiří Zerzáň. „Kromě utkání se Zlínem jsem viděl všechny předcházející zápasy. Berte to jako záskok a moji snahu pomoct klubu. Nikdo jiný tady stejně není," přidal trefně.

Legendární a stále vitální kouč se na lavičku slováckého celku vrátil po šesti letech. Nad nabídkou veselských funkcionářů se dlouho ošíval, nakonec známým činovníkům kývl. „Zástupci Veselí mě navštívili doma a vytvořili na mě takový příjemný tlak," popsal jednání Zerzáň, který se o návratu s nikým neradil. „Ani s Karlem Brücknerem, i když se delší dobu známe," usmál se. Bývalý reprezentační kormidelník sice házenou sledoval, ale některá nová pravidla ho při zápase s Mostem zaskočila. „Nevěděl jsem, že mám pouze tři oddechové časy. Myslel jsem si, že si mohu v každém poločase vzít dva time-outy," vykládal.

Při utkání ho několikrát napomenul i delegát Jaromír Petřek. „Netušil jsem, že nemohu chodit až ke stolku časoměřičů," žertoval dobře naladěný Zerzáň.

Problém měl i se jmény hráček. „Některé holky jsem moc neznal," přiznal. Na zapamatování ovšem bude mít víc času, než si myslel.

Několikanásobný mistr ligy se Zlínem, Slavií Praha a Veselím nad Moravou totiž nepočítal se zápasy ve vyřazovacích bojích či play-out. „Dozvěděl jsem se, že se hraje ještě celý květen, což jsou dva měsíce," divil se na oko.

Zerzáň se navíc může pochlubit novou trenérskou průkazkou, která mu z Prahy přišla v den pohárového utkání. „Asi se spletli, platnost je totiž až do roku 2019. Tak dlouho tady určitě nevydržím, vždyť jsem ve Veselí přetahoval již před šesti lety," připomněl poslední angažmá.

Tehdy měl ovšem k dispozici mnohem zkušenější tým s řadou reprezentantek a kvalitních hráček. Teď ho pohled na střídačku znepokojuje, ale zároveň nic nevzdává. „Pokusím se s mančaftem něco udělat," slíbil. Moc času ale nemá. Postup do play-off je před zápasy s Olomoucí, v Mostě a se Slavií spíše utopií. „Klíčové bylo, že se prohrálo v Prešově a doma se Zlínem. Pokud bychom měli čtyři body navíc, bylo by to jiné," ví Zerzáň. Klopýtnutí v Písku mu nevadilo. „Tam se každému hraje těžce. Já sám jsem tam prohrál s lepšími týmy," mávl rukou.

Velkým strašákem pro všechny je pád do první ligy. „Nedej bože, aby Veselí sestoupilo. V tom případě by tady hrála jenom mládež a bylo by po veselské házené," tvrdí vicemistr světa z roku 1986. „Já i všichni lidé z klubu uděláme všechno pro to, aby se tady i na podzim hrála interliga," dodal.

Zerzáň se zaměřil v přípravě na obranu, útok netrénoval

Veselí nad Moravou – Čtyři, pět, osm a devět. Ne, to nejsou výherní čísla sportky, ale počet hráček Veselí nad Moravou na trénincích v minulém týdnu. Panenky se pořádně sešly až den před zápasem s Mostem, kdy trenér Jiří Zerzáň mohl do přípravy zařadit i dorostenky. „I s nimi nás bylo dvanáct," hlásil. „Díky tomu jsme se mohli trochu pověnovat obraně," přidal.

Zatímco trénink hry v obraně se Veselankám vyplatil, na zlepšení útočné fáze zatím vůbec nedošlo. „Asi ani nemá cenu do něho sahat, protože holky stále chtějí hrát kombinace, které je učil trenér Hudák. A já vůbec nevím, o co se tam jedná," řekl Zerzáň.

Sám toho po mladých svěřenkyních mnoho nechce. „Třeba Gajdošíková neví, co je lajna ani jak ji hrát. To je pak těžké, když mám družstvo připravit na zápas," kroutil hlavou.

I proto bral porážku s Mostem s nadhledem. „Pro nás to byla dobrá příprava na zápasy s Olomoucí a se Slavií. Do Mostu jedeme z povinnosti. Nechceme tam hlavně udělat ostudu," dodal Zerzáň.