„Jsem spokojený. Počasí i trať mi seděly. Loni jsem sice v Šaštíně vyhrál, ale čas jsem měl horší než letos," připomněl Tomčal.

V sobotu byl na Slovensku lepší pouze Jakub Valachovič. Člen týmu AC Malacky si zvedl náladu po dvou čtvrtých místech v předcházejících závodech v Hodoníně a Vacenovicích. Na písčité trati potvrdil roli favorita. I když Valachoviče v závěru emočně vytočila trať, připsal si v Šaštíně přesvědčivé vítězství.

Druhý doběhl do cíle zmiňovaný Dušan Tomčal, třetí byl Tomáš zavadil z Jablonice. Celkem náročnou trať zdolalo osmašedesát vytrvalců.

V elitní desítce kromě Tomčala skončili také Jaroslav Bárta z Kyjova, který byl celkově čtvrtý. Lipovský Jan Miškeřík obsadil devátou pozici, čejkovický veterán nad padesát let Josef Veverka skončil jedenáctý. Slušný čas si připsali také Jiří Selucký z Kyjova a Jaromír Kalábek, jenž reprezentoval hodonínskou Základní školu Očovská.

Ženy vyběhly na trať 4,2 kilometru společně s juniory, dorostenci a veterány nad šedesát, pětašedesát a sedmdesát let. Jako první se v cíli objevil dorostenec Jakub Kopiar, druhý byl další mladík Peter Orgoň a velmi dobrý výkon na Slovensku podal i nestárnoucí veterán Vladimír Varmuža.

Zkušený hodonínský vytrvalec kraloval časem 18:04 minuty mužům nad pětašedesát let. Výbornou formu v Šaštíně potvrdila také Erika Farkašová, která triumfovala mezi ženami. Druhá Blažena Kocúriková zvládla trať za 18:52 minuty, třetí ženou v absolutním pořadí byla Andrea Borovská.

V dětských kategoriích startovalo 120 závodníků a bylo se na co dívat. „V některých kategoriích to byly opravdu souboje až na cílovou pásku. Kéž by to dětem vydrželo co nejdéle," přeje si ředitel společného Moravsko-slovenského běžeckého poháru 2016 Pavel Bíla.

Ten i přes počáteční problémy s ozvučením ocenil práci pořadatelů. „Myslím si, že tady byla snaha přizpůsobit tento závod zvyklostem běžeckého seriálu," řekl Bíla. „Určitě se povedlo přesunutí startu závodu na 17,2 kilometru o pětadvacet minut," přidal. Známý atletický funkcionář a komentátor chce organizátorům navrhnout změnu startu a tratí na šedesát, sto a dvě stě metrů tak, aby se všechno uskutečnilo před nafukovacím obloukem. „Za rok se snad znovu setkáme v příjemném prostředí rekreačního střediska Gazárka a všichni si to užijeme stejně jako v letošním roce," dodal Bíla.