Ve třetí rozplavbě startovala plavkyně z OSP Hodonín Anna Dvořáková. „Holky takový závod ještě neplavaly, zkušenost mají jen z volného plavání na vodních plochách České republiky,“ řekla trenérka Hodonína Jaroslava Zubalíková.

Každou plavkyni čekalo sto bazénů v co nejrychlejším čase. „Hodně záleží na rozložení sil, taktice a také na tom, aby soupeřky neuplavaly moc daleko,“ vysvětila Zubalíková.

Limit na 5 000 metrů pro tyto věkové kategorie byl stanoven tak jako každý rok na hodinu a pětadvacet minut. Děvčata plavala na pokraji svých možností a svými časy si udělala první osobní rekordy na tuto dlouhou trať. „Nejrychlejší byla Anička Dvořáková s časem 1:15:02,1 hodiny, jež obsadila krásné deváté místo mezi kadetkami. Monika Hasilová ve stejné věkové kategorii obsadila čtrnáctou pozici za čas 1:21:18,2 hodiny. Terezka Holíková mezi staršími žačkami skončila šestá a zaplavala čas 1:19:45,5 hodiny. Za zmínku také stojí, že všechna děvčata v těchto věkových kategoriích plavala poprvé a musela se poprat s o rok staršími,“ uvedla trenérka.

Ve dvě hodiny byla připravena poslední ženská rozplavba. Do tohoto závodu se dostala hodonínská odchovankyně a rohatecká rodačka, nyní plavající za barvy Komety Brno, Lucie Zubalíková. Ještě v loňské sezoně plavala v kategorii kadetek a letos měla premiéru mezi ženami. Na start poslední rozplavby se postavilo šestnáct nejrychlejších přihlášených žen. „Od prvních metrů se na čele usadily tři plavkyně, a to Alena Benešová z Komety Brno, zkušená Lenka Štěrbová z Pardubic a Lucka Zubalíková. Po dvou a půl kilometru se stalo nečekané. Závodnice na prvním místě Alena Benešová ztratila čepičku a rozpuštěné vlasy ji tak rozhodily z rytmu, že padesáti metrový náskok začala ztrácet a druhá Lenka Štěrbová se mohutně dotahovala," popisovala trenérka Zubalíková.

"Lucka měla po polovině závodu krizi, když se čtvrtá plavající Pleskotová začala dramaticky přibližovat. Na začátku čtvrtého kilometru se vše změnilo. Na prvním a druhém místě už k žádnému dramatu nedošlo a Lenka Štěrbová vyhrála časem 1:00:40,5 hodiny před Alenou Benešovou. Boj o třetí místo však ještě nebyl u konce. Lucka si Pleskotovou nenechala ujet a měla s ní stále vizuální kontakt. Nakonec si udělala mírný náskok, který si již nenechala utéct, a s časem 1:01:26,2 hodiny v kategorii Open vybojovala bronzovou medaili,“ popsala závod Zubalíková.

V kategorii mladších dorostenek pak brala zlato. „Tímto časem Lucka splnila limit pro nominaci na červencové Mistrovství Evropy juniorů v dálkovém plavání,“ radovala se trenérka.

Mezi muži to bylo mnohem jednodušší. Od prvních metrů se do vedení dostal Víťa Indeguld z Komety Brno. Prvenství si udržel až do cíle před domácím Matějem Kozubkem a třetím Ondřejem Zachem z Budějovic.