Zahajovací střetnutí Slováckého poháru, ve kterém favorizovaný německý mistr zdolal běloruský Minsk 27:20, sledovala rodačka z Písku pouze z lavičky náhradníků. „Chtěla jsem být v Hodoníně s týmem. Holky jsou rády, že jsem s nimi. Budu je podporovat," uvedla po vítězném duelu Iveta Luzumová.

Elitní česká spojka tak bude na jihu Moravy plnit spíše roli tlumočnice a maskota. „Před deseti dny jsme absolvovala operaci zápěstí. Bylo to starší zranění, které se mi stalo při zápase proti Lipsku v květnu. Tehdy mi řekli, že je ruka pouze naražená, takže jsem následující týden po opíchání normálně hrála," vrací se k inkriminovanému momentu Luzumová. „Pak jsme měly pauzu, ale jelikož se zdravotní stav nelepšil, šla jsem znovu na kontrolu, kde my lékaři zjistili, že mám dvě zlomeniny. Tak jsem ihned podstoupila operaci," přidala.

K házené se známá kanonýrka vrátí minimálně za měsíc. Přitom na souboje s předními evropskými týmy se těšila. Pro německého šampiona z Thüringeru je účast na turnaji v Hodoníně novinkou.

„Jsme tady od pondělí a čeká nás hodně náročný program. V pěti dnech odehrajeme pět zápasů, což je pořádná porce. Na druhé straně mezinárodní konfrontace je nesmírně důležitá. Je to změna k lepšímu. Není dobrá hrát pořád jenom s německými týmy," ví Luzumová.

Několikanásobný bundesligový šampion se v základní skupině ještě utká s islandským Reykjavíkem a maďarským Érdem, o víkendu pak bude s dalšími zvučnými soupeři bojovat o umístění. „Každý rok pravidelně hrajeme s Mostem. Takže holky jsou na zápasy v Česku zvyklé," připomíná sedmadvacetiletá hráčka.

Luzumová se ve sportovní hale TEZA potkala i s reprezentačním koučem Janem Bašným. „V Hodoníně jsem se jako reprezentační trenér byl podívat, jsme opravdu příjemně překvapený úrovní družstev. Kvalita je výborná," říká Bašný.
Známý odborník přivezl na jih Moravy družstvo francouzského Nantes. „Jsme na začátku přípravy. Nechceme se honit za žádnými výsledky, ale ověřit a vyzkoušet si to, co jsme natrénovali," pravil Bašný.

Toho mrzí ztráta jedné z klíčových hráček, která si poranila koleno a zůstala doma. Zcela fit však nejsou ani další opory. Na druhé straně na olympijských hrách francouzský klub žádné házenkářky nemá.

Českou republiku na prestižním mezinárodním klání zastupuje Poruba. Přední interligový tým čeká na konci srpna důkladná prověrka. „Pro nás je to vrchol přípravy, protože je to jednoznačně nejlépe obsazený turnaj v republice. Je to možnost konfrontovat se se zahraničními týmy. I když hrajeme evropské poháry, některé holky se s takovými soupeři utkají vůbec poprvé. Úroveň těchto družstev je daleko vyšší," prohlásil manažer Poruby Libor Adámek.

Známý funkcionář si účasti na Slováckém poháru nesmírně považuje. „Jsme moc rádi, že jsme se s pořadateli dohodli, a že můžeme v Hodoníně startovat," řekl Adámek.

Noví trenéři Poruby Peter Olšavský a Michal Hradil přivezli do Hodonína kompletní tým. Družstvo sice po minulé sezoně opustily Helena Ryšánková s Andreou Očadlíkovou a Marií Ritzovou, ale po angažmá v Německu se do Ostravy vrátila pivotka Petra Adámková. Kádr doplnila i juniorská reprezentantka Silvie Polášková. O odchovankyni Bohunic se přitom v minulosti zajímalo i Veselí nad Moravou.