Hodonínský ligový tým, o jehož přípravu se starají trenéři Robert Krejčiřík a Martin Vališ, startoval v dlouhodobé celonárodní soutěži družstev ve složení Jakub Šimčík, Martin Paulus, Jakub Marhefka, Adam Kolaja, Alexandr Fiala, Martin Hakala, Miroslav Škvařil, Jan Jaroš, Tomáš Kotzian a Denis Lišťák.

Poslední kolo nejvyšší žákovské ligy se uskutečnilo v rámci mezinárodního turnaje Prague wrestling open, kterého se zúčastnilo 181 závodníků z Česka, Slovenska, Německa, Dánska, Estonska, Polska, Běloruska a Maďarska. „Ani silná zahraniční konkurence, která mohla s průběžným ligovým pořadím značně zamíchat, ale nezabránila hodonínským zápasníkům vybojovat stříbrné medaile," prohlásil organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Na pražských žíněnkách zápasili také mladší věkové kategorie z řad nejstarších přípravek, mezi které patří deseti a jedenáctiletí borci. „Tato věková kategorie tradičně bývá na všech turnajích nejpočetněji zastoupená, a nejinak tomu bylo i v Praze, o čemž se mohl přesvědčit i hodonínský borec Filip Bartošík, v jehož váze do devětatřiceti kilo startovalo sedmnáct závodníků," informoval Baják.

Člen Sokola cestou do finále svedl čtyři souboje, ve kterých svým soupeřům nedovolil provést jedinou bodovanou techniku. Kromě skvělé obrany hodonínský talent předvedl také špičkovou zápasnickou techniku, kterou porazil Ivo Bauera čtrnáct nula, Němce Lauana Bacha jedenáct nula, Maďara Attilu Toldiho čtrnáct nula a Dána Yasina Salamova deset nula.

V nervy drásajícím finále pak Bartošík nestačil na dalšího maďarského borce Banjamina Juhasze, kterému podlehl na body. „I přes finálovou prohru se Bartošík stal nejtechničtějším zápasníkem celého turnaje, což je jedno z neprestižnějších individuálních ocenění," upozornil Baják.

Skvělé vystoupení hodonínských reprezentantů ziskem bronzové medaile podtrhl ve váze do jednatřiceti kilo jeden z nejlepších českých mládežnických zápasníků současnosti, Lukáš Grochál. „Ze šikovného mladíka se stává specialista na lopatková vítězství," říká kouč Sokola.

Grochál nezvládl jediné utkání proti Tomáši Michalcovi z Krnova, se kterým vedl již 4:0. „Bohužel i mistr si občas vybere chvilku nepozornosti, která pro Grochála znamenala porážku na lopatky," uvedl Baják.

Hodonínský mladík se se semifinálové porážky rychle otřepal a v boji o bronz si bezchybným výkonem, kterým porazil Maďara Dominika Czuczora, dokonale spravil náladu. Dobrou formu a touhu zvítězit předvedl na pražských žíněnkách i Filip Hořava, který ve váze do třiačtyřiceti kilo vybojoval nepopulární, ale sportovně hodnotnou bramborovou medaili.

Ve stejný den bojovali zápasníci Sokola Hodonín také v zahraničí. Rukoborci ze zápasnického klubu Murska Sobota totiž uspořádali jubilejní dvacátý ročník nejprestižnějšího mládežnického turnaje na slovinské půdě ROTO pohár.

„I ve Slovinsku se hodonínští zápasníci předvedli v dobrém světle a vybojovali tři medaile," hlásil Baják. Ten připomněl, že klání v Murske Sobotě se pravidelně pořádá jen v patnácti vybraných váhových a věkových kategoriích a zápasí se vyřazovacím způsobem podle mezinárodních pravidel. Letošního ročníku se zúčastnilo 151 závodníků ze Slovinska, Srbska, Chorvatska, Rakouska, Itálie a České republiky. Největšího úspěchu z hodonínské výpravy dosáhl Alexandr Harca, který ve váze do devětadvaceti kilo vybojoval stříbrnou medaili.

Po vyléčení vleklého zranění kolene se dokázal prosadit i Alexandr Lucký, který vybojoval bronz ve váze do pětatřiceti kilo. V této váze se dařilo i Šimonu Kocmánkovi, jež skončil na pátém místě. Druhou bronzovou medaili ve váze do sedmačtyřiceti kilo přidal další čerstvě uzdravený borec, Marek Kotlařík, který se teprve nedávno zotavil z operačního zákroku.