Sedmatřicátý ročník oblíbeného běhu se zapsal do historie závodu rekordní účastí. Ve všech kategoriích startovalo neuvěřitelných 417 běžců a běžkyň všech věkových kategorií. „I když počasí bylo určitě lepší než při nedávném zmrzlém hodonínském krosu, tak bohužel tradiční mikulčický vítr se postaral o to, že o nějakých rychlých časech si mohli vytrvalci nechat jenom zdát,“ uvedl na stránkách hodonínského běžeckého klubu ředitel společného Moravsko-slovenského poháru Pavel Bíla.

S nepříznivými povětrnostními podmínkami se znovu nejlépe vypořádal Martin Kučera, který opět po roce nenašel v Mikulčicích přemožitele. „Musím přiznat, že jsem na startu o svém vítězství nepochyboval,“ řekl závodník VSK Univerzity Brno. Ten v sobotu bojoval hlavně se silným větrem a nachlazením. „Vítr byl strašný. Navíc mám rýmu a cítil jsem se nějaký utahaný. Kvůli nachlazení jsem vynechal i pár tréninků. Za vítězství jsem každopádně rád,“ pronesl Kučera, který o svém triumfu rozhodl až na zpáteční cestě. „Stejně jako loni jsem pomáhal bratrovi. Utekl jsem mu až kilometr před cílem“ řekl dvojnásobný vítěz Velké Moravy, který byl zaskočen absencí zahraničních závodníků. „Jsem překvapený, že na tak dobrý závod nikdo nepřijel,“ divil se.

Druhý doběhl Kučerův mladší bratr Lukáš. „Letos se mi běželo blbě. Brácha mi utekl na stejném místě jako v loni,“ pronesl Lukáš Kučera. Tomu silný vítr tolik nevadil. „Já jsme se schoval za Martina. Kdyby mně trhl, tak nemám šanci,“ vyprávěl. Na spolupráci bratří Kučerů nedokázali ostatní běžci zareagovat. „Brácha soupeře celý závod kontroloval. Na otočce jsme měli stometrový náskok,“ informoval Lukáš Kučera.

Kategorie veteránů podle předpokladů ovládli Petr Kotyza, Pavel Kratochvíl, Vladimír Varmuža a Ferdinand Husár. Nejstarším účastníkem byl Květoslav Hána, který v pondělí oslavil čtyřiasedmdesáté narozeniny. „Zvládl těch deset kilometrů za 53:40 a postěžoval si, že mu to již tak nejde,“ uvedl Bíla.

Ženy měly poprvé v Mikulčicích trať dlouhou pouze pět kilometrů a na větší účasti žen to bylo znát. „Do cíle jich doběhlo šestatřicet a další tři běžely ještě na desetikilometrové trati,“ hlásil Bíla.

Z vítězství se překvapivě radovala loňská juniorka Michaela Hlavatá. Závodnice brněnského Olympu porazily zkušenou Kateřinu Doubkovou o sedm vteřin. „Závod byl vzhledem k silnému větru náročný. Běželo se mi ale dobře, rovinatá trať mi sedí,“ řekla v cíli Hlavatá. Sympatická blondýna si v Mikulčicích vyzkoušela všechny tratě. „Dříve jsem běžela krátké úseky, loni jsem zase absolvovala desetikilometrový závod. Pětikilometrová trať se mi líbila asi nejvíc,“ pravila Hlavatá.

Společně s muži se jí běžet nechtělo. „Deset kilometrů by se mi za takových podmínek běželo těžko,“ usmála se.

Hlavatá o svém premiérovém vítězství rozhodla až ve finiši. Na tradiční košt vína, který se koná vždy v rámci Velké Moravy, jít ale slavit nešla. „Myslím, že radši pojedeme domů,“ smála se překvapivá vítězka.

Do Mikulčic v sobotu zavítalo kromě běžců i několik členů Českého klubu olympioniků. Na Slovácku nechyběli Dana Zátopková, která populární závod odstartovala, Jiří Čtvrtečka, František Pospíšil, Bohumil Prokeš, Josef Horešovský, Karel Kaňka, bratři Svojanovští, Ivan Satrapa, Jiří Adam, Pavel Benc nebo Karel Engel.

Velké Morava, 37. ročník

Muži: 1.Martin Kučera (VSK Univerzita Brno, 31:49), 2. Lukáš Kučera (UNI Brno, 32:01), 3. Jan Kohut (UNI Brno, 32:13)
Muži nad 40 let: 1. Petr Kotyza (UNI Brno, 33:54), 2. Ivo Bodiš (Brno, 35:03), 3. Jiří Brožík (BK Hodonín, 35:16)
Muži nad 50 let: 1. Pavel Kratochvíl (Rudíkov, 35:04), 2. Pavol Klimeš (Wiky Kyjov, 36:08), 3. Josef Veverka (Čejkovice, 38:00)
Muži nad 60 let: 1. Vladimír Varmuža (BK Hodonín, 39:30), 2. Lubomír Bartál (BK Hodonín, 41:08), 3. Miroslav Kresánek (Bratislava, 43:03)
Muži nad 65 let: 1. Ferdinand Husár (Trenčín, 42:27), 2. Jan Vodička (Radslavice, 44:07), 3. Miroslav Hajossy (Koválov, 44:52)
Ženy: 1. Michaela Hlavatá (OLYMP Brno, 18:55), 2. Lucia Kolková (Brno, 19:48), 3. Jana Kadlecová (AK Hodonín, 20:20)
Ženy nad 35 let: 1. Kateřina Doubková (AHA Vyškov, 19:08), 2. Ivana Martincová (AŽD Brno, 20:09), 3. Marta Durnová (Veselí nad Moravou, 20:44)
Junioři: 1. Vojtěch Grün, 2. Jan Bílek, 3. Michal Nováček (všichni UNI Brno)
Juniorky: 1. Lenka Štěpánová (UNI Brno)
Dorostenci: 1. Dominik Kubalák, 2. Jakub Žurovec, 3. Jindřich Goiš (všichni AK Hodonín)
Dorostenky: 1. Anna Tancerová (Přísnotice), 2. Eliška Dřímalová (AK Hodonín), 3. Monika Baňovičová (Malacky)
Přípravka dívky: 1. Barbora Valášková (Hodonín), 2. Nela Chalupová (Židlochovice), 3. Julie Hřebačková (Hodonín)
Přípravka hoši: 1. Daniel Kotyza (UNI Brno), 2. Ondřej Slavík (Přísnotice), 3. Jan Hromek (Hodonín)
Mladší žákyně: 1. Eliška Floriánová (Brno), 2. Martina Bašusová (Hodonín), 3. Anna Viletová (Kyjov), 3.
Mladší žáci: 1. Dominik Bartoník (Mikulčice), 2.Michal Doler (Malacky), 3. Viliam Vávra (Holíč)
Starší žákyně: 1. Natálie Kolajová (KYjov), 2. Veronika Paličková (Hodonín), 3. Tereza Tancerová (Přísnotice)
Starší žáci: 1. Lukáš Konečný, 2. Ondřej Kučeřík (oba Hodonín), 3.Filip Koukal (Kunštát)
Mladší dívky: 1. Dominika Miková, 2. Michaela Kovářová (obě Brno), 3. Natálie Lazarová (Mikulčice)
Mladší hoši: 1. Matěj Šimek (Borský Mikuláš), 2. Tomáš Cibulka (Kyjov), 3. Tobiáš Kuchynka (Mikulčice)
Nejmladší dívky: 1.Julie Miková (Brno), 2. Natalis Gacková (Mikulčice), 3. Anna Jakubčíková (Rohatec)
Nejmladší hoši: 1. David Kovář (Brno), 2. Ondřej Horák (Mikulčice), 3. Tomáš Jančařík (Brno)