Třetí dvojice z mistrovství České republiky v latinskoame­rických tancích potvrdila na jedné z největších soutěží světového okruhu ve střední Evropě svoji výtečnou formu, když se v konkurenci kvalitních párů z celého světa radovala na třináctém ročníku Brno Open 2015 ze zaslouženého triumfu.

Známý pár TK Classic při SVČ Hodonín to na parketu rozbalil hned od začátku soutěže. Do finále postoupil bez sebemenších komplikací. Mezi nejlepšími dvojicemi vyhrál čtyři z pěti tanců a zaslouženě vystoupal na stupeň nejvyšší. „Cesta za vítězstvím však nebyla tak jednoduchá, protože devětadvacet soupeřů z dvanácti zemí bylo rovněž velmi kvalitních. Ve finále pak zejména dva slovinské páry na třetím a pátém místě, jeden slovenský na třetím a dva české páry na druhém a šestém místě podaly skvělé výkony. Každopádně hned první den panovala v táboře Classicu naprostá spokojenost," prohlásil předseda hodonínského klubu Stanislav Chovančík.

Dobrou náladu nepokazila ani sobota, kdy byly na pořadu jak soutěže Open, tak postupové soutěže nižších kategorií. Devátou příčku po kvalitním výkonu obsadili Nikolas Novák s Klárou Adamovou. Ti se museli v kategorii Open mládeže popasovat s konkurencí sedmačtyřiceti párů z třinácti zemí. „Novák s Adamovou se prosadili do semifinále jako nejlepší z českých párů a potvrdili tak svou pozici jedničky v České republice. Na postup do finále jim chyběly čtyři body," uvedl Chovančík.

Na tyto úspěchy navázaly i další hodonínské páry. V nejmladší kategorii děti II. to byla dvojice Adam Prágr a Dominika Naďová, která do Brna vyrazila na svoji úplně první soutěž. Druhé místo udělalo obrovskou radost nejen jim, ale samozřejmě i vedení klubu. Tito mladí tanečníci pak ještě přidali páté místo ve věkově vyšší kategorii junior I. D-lat.

Do bojů o body zasáhly i páry v kategoriích dospělých. Deváté místo si mezi dospělými D-lat vytančili Štěpán Konečný s Veronikou Effenbergerovou, stejná pozice patřila i Tomáši Hájkovi s Terezou Baumannovou v kategorii C-lat.

Neděle byla věnována především hlavní kategorii World Open latin. „Do Brna přijelo celkem šedesát párů z osmnácti zemí. Z těch exotičtějších to byla Kanada a Kypr," hlásil předseda TK Classic.

Pro Masaryka s Chovančíkovou to byla druhá náročná soutěž během tří dnů. Ve startovním poli se objevili i vicemistři světa Gabriele Goffreda s Annou Matusovou z Moldávie, bývalí mistři světa mládeže, Roman Gerbey s novou partnerkou Martinou Plohlovou z Ukrajiny, a dalších sedm párů z padesátky světového žebříčku.

Cílem hodonínské dvojice byl postup mezi čtyřiadvacet nejlepších párů, což se s přehledem podařilo. „S jídlem roste chuť, a tak následovala další meta – semifinálová dvanáctka, která podle aktuální formy nebyla nereálná," říká Chovančík. „Výkonnost měla dvojice na Brno Open opravdu parádní," přidal.

Hodonínský pár nakonec skončil čtrnáctý. „V této konkurenci, kde se v jednotlivých skupinách čítajících devět dvojic musíte rvát o postup s třemi jasnými finalisty a dvěma až třemi jasnými semifinalisty, je šance při udílení čtyř křížů na postup docela malá," pronesl Chovančík.

Pozice těsně před semifinále ovšem byla hodně příjemná. Pro Masaryka s Chovančíkovou byl start na Brno Open poslední prověrkou před odjezdem na evropský šampionát dospělých. Letošní mistrovství Evropy hostí dánský Århus. „Vašek s Klárou po Brnu vtipkovali, že kdyby to v Dánsku dopadlo jako tam, tak by byli spokojeni. Musíme však počítat s tím, že mistrovství Evropy je svým způsobem spíš světový šampionát, neboť všechny současné špičkové páry, které okupují přední místa světového žebříčku, jsou z Evropy. Bude to těžký boj," ví Chovančík.

Jedou na Evropu

Ten stejně jako u Nováka s Adamovou, kteří o týden později odlétají na evropský šampionát mládeže do španělského Cambrils, věří v postup mezi čtyřiadvacet nejlepších párů. „U Nikolase s Klárou je situace obdobná," připomíná.

„Já jsem však maximálně spokojen už s tím, že se oběma podařilo na Evropu nominovat. To tady ještě nebylo a ani si nevzpomínám, kdy by dva páry z jednoho klubu reprezentovaly na mistrovství Evropy ve dvou kategoriích ve stejném roce. V každém případě věřím, že oba udělají vše pro co nejlepší výsledek a že budou co nejlépe reprezentovat Českou republiku, město i klub," dodal Chovančík.

Ještě předtím však bojovalo několik zástupců slováckého celku v postupových soutěžích. Stejné pořadí jako v sobotu si vytančili v obou kategoriích Adam Prágr s Dominikou Naďovou. Ze čtyř startů získali dvě stříbra, dvakrát pak byli pátí.

V kategorii dospělých D-lat si osmé místo vytančili Ondřej Seďa s Ivetou Kolaříkovou, mezi dospělými C–lat brali Hájek s Baumannovou i v neděli devátou příčku. V kategorii dospělých C–stt. si z Brna odvezli body za šesté místo Nikolas Novák a Klára Adamová.