Členové slováckého klubu do místa zápasnických bojů vyslali výpravu, kterou vedl jejich nejzkušenější trenér Lubomír Jurman. Známý kouč, který zápasnickému sportu obětoval celý svůj život, nezklamal ani tentokrát, když kvůli účasti na tomto vyhlášeném klání odložil plánovanou operaci tříselné kýly.

A svého rozhodnutí Jurman jistě nelitoval, protože turnaj byl skvělý po všech stránkách. Výborná organizace, hladký průběh, přesné rozhodování arbitrů a ďábelská konkurence čítající 213 závodníků ze Slovinska, Srbska, Chorvatska, Maďarska, Bosny a Hercegoviny, Rakouska a Česka, udělali z tohoto turnaje parádní show.

Potěšující je, že k největším turnajovým šoumenům patřili hned čtyři hodonínští zápasníci. Tím prvním a nejúspěšnějším byl Denis Lišťák, který v nejstarší přípravce žáků zvítězil ve váze do pětatřiceti kilo. Cestu za vítězstvím mladému hodonínskému zápasníkovi postupně zkřížili čtyři soupeři. „Prvního protivníka, domácího Zana Crnka, Lišťák vybodoval 10:1, přičemž se mu podařil ukázkový kontr chvat proti zahlaváku i podbřišní přehoz v souboji vleže," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu Sokol Hodonín Jiří Baják.

Lišťák se ve Slovinsku dále utkal s maďarským borcem Viktórem Mayerem a srbským zápasníkem Adamem Konjou. V nejdůležitějším finálovém utkání se hodonínskému zápasníkovi postavil Bosňan Jusuf Sadikaj. I přesto, že to pro Lišťáka byla vůbec první zkušenost s bosenským zápasnickým stylem, tak si tento mladý Hodoňák počínal neohroženě a po provedení dvou zahlaváků zvítězil 8:0 na body.

Ve váze do čtyřiceti kilogramů hodonínský oddíl a Českou republiku reprezentoval Marek Kotlařík, který vybojoval stříbrnou medaili. Další Jurmanův svěřenec si ve vyřazovacích bojích počínal velmi suverénně. Domácího borce Patrika Casara vybodoval 12:0. „Za zmínku stojí výborně provedený, rychlý a tvrdý křižní poraz," upozornil Baják.

Ve druhém kole Kotlařík narazil na dalšího Slovince Samo Hozjana a tento duel byl vyrovnanější. Jediný chvat, kterým byl strh podběhem, se podařilo provést sokolu z Hodonína. V semifinále si to pak Kotlařík rozdal s rakouským zápasníkem Rachmanem Abzotovem, kterého porazil 6:0 na body, přičemž se mu povedl krásný obkračovaný křižní zvrat.

Jedinou porážku rozjetému mladíkovi ze Slovácka uštědřil Kasim Sadikaj ze Sarajeva. „Bylo to ve finále, které bylo velmi dramatické a dostalo se až do prodloužení, kde byl Marek soupeřem vytlačen ze žíněnky, čímž prohrál o jediný technický bod. Nutno dodat, že podle českých pravidel tato technika není bodována," prohlásil Baják.

Kompletní sbírku cenných kovů doplnili bronzem nejmladší člen výpravy, devítiletý Filip Bartošík, a nejstarší člen, žák Jiří Procházka. Bartošík nastoupil ve váze do třiadvaceti kilo, ve které na něj podle pravidel FILA čekali čtyři soupeři. Prvního Lovro Kise z Chorvatska Filip vyřídil 12:0 na body. Ve druhém kole narazil na svého jediného přemožitele, Maďara Botona Rekeckiho, který k bodovému vítězství využil svůj pasivní styl boje, při kterém čekal na chybu svého soupeře. „Touto prohrou byl Filip odsunut do repasáží, ve kterých si již počínal bezchybně a probojoval se až k souboji o třetí místo," hlásil Baják. Bartošíkovým protivníkem byl Tino Babara ze Zadaru, který proti hodonínskému borci neměl žádnou šanci a prohrál vysoko na body 13:0.

Nejúspěšnějším hodonínským zástupcem v žákovské kategorii byl Jiří Procházka, který ve váze do pětašedesáti kilo vybojoval bronzovou medaili. I Procházka zaznamenal v celém turnaji jedinou prohru, a sice ve druhém kole, kdy nastoupil proti maďarskému zápasníkovi Aronu Pinterovi. Toto utkání bylo velmi vyrovnané, o čemž svědčí i konečný výsledek 2:4 na body. Náladu si člen Sokola spravil v souboji o třetí místo, ve kterém se utkal s Lukou Balažincem. Ani šikovnost a kvalitní zápasnická technika, kterou mladý Chorvat předváděl, nestačila na Procházkovo umění. „Po krásném vypasování, kterým Jirka vyvedl svého soupeře z rovnováhy, následoval zahlavák a dotlačení na lopatky," popsal Baják duel.

Kvality hodonínských zápasníků uznal i generální tajemník slovinského svazu zápasu, Stanislav Šernek, který vyjádřil zájem slovinského svazu, zúčastnit se březnové Velké ceny Hodonína. Takové jméno má hodonínských zápas v zahraničí.