Mladí členové Sokola přijeli do Maďarska s nelehkým úkolem v podobě obhajoby pěti bronzových medailí z loňského ročníku. Hodonínští zápasníci, kteří byli motivováni i příslibem pobytu v tamních lázních v případě dobrých výsledků, bojovali ze všech sil, a na konci náročného mezinárodního klání se radovali ze zisku rekordních jedenácti cenných kovů.

„Kluky musíme za předvedené výkony a výsledky pochválit. V silné evropské konkurenci se rozhodně neztratili," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín. Jiří Baják Z hodonínské výpravy se nejvíce dařilo Lukáši Grochálovi a Ladislavu Letochovi, kteří suverénně zvítězili ve svých váhových kategoriích. Grochál již po několikáté v této sezoně kraloval ve váze do devětadvaceti kilo, ve které postupně na lopatky porazil Rajmunda Medeho ze sportovního centra Tatabanyai, Viktora Sůru z Krnova a ve finále Adriána Kepplera z Dorogu. Svůj výborný výkon Grochál korunoval i celkovým bodovým skóre dvacet nula.

I vítěz váhy do třiašedesáti kilo, Ladislav Letocha, zápasil v Györu ve velké formě, o čemž svědčí i jeho jasné finálové vítězství nad maďarským borcem László Közózim, kterého po záhlavním přehozu položil za pětatřicet sekund na lopatky.

Krásné a dramatické boje se spoustou zápasnických technik předvedli i stříbrní medailisté Ondřej Horňáček s Filipem Bartošíkem, kteří se shodně po třech vítězstvích probojovali do finále.

Soupeřem Horňáčka o zlato ve váze do dvaačtyřiceti kilo byl Tadeáš Lehotský z Havlíčkova Brodu. „Toto utkání patřilo k těm nejdramatičtějším v celém turnaji," řekl Baják. „Oba soupeři se střídali ve vedení, přičemž patnáct sekund před koncem souboje vedl hodonínský mladík devět osm na body. Za tohoto stavu zkušený závodník uzavře postoj a odmítá spojení soupeře. Bohužel Horňáček, který je na samém začátku své sportovní kariéry, udělal pravý opak, a při pokusu o záruč byl zaskočen, čímž si o jediný bod prohrál zlatou medaili," přidal kouč Sokola.

Tradičně výborný výkon předvedl ve váze do pětatřiceti kilo Filip Bartošík, který se utkal se čtyřmi maďarskými závodníky. V těchto bojích nestačil jen na toho posledního, kterým byl Levente Lévai z Dorogu, jemuž podlehl těsně na body.

Velkou pochvalu za výkon, který vedl k bronzové medaili, si zaslouží také Jan Kotlařík, Jiří Baják, Alexandr Harca, Marek Kotlařík, Tomáš Kotzián, Tomáš Mráz a Jan Jaroš. Bez zmínky nemůže zůstat ani páté místo, které vybojoval Martin Hvorecký.

Celkem se v Györu představilo 296 mládežnických zápasníků z Maďarska, Polska, Ukrajiny, Slovenska, Chorvatska, Srbska a Česka.

Junior Lišťák mistrem republiky

Největšího úspěchu na šampionátu v Plzni dosáhl Viktor Lišťák, který se v juniorské váze do sto dvaceti kilo stal mistrem České republiky. Lišťák, který je kadetským reprezentantem České republiky v zápase řecko-římském, nedal žádnou šanci k úspěchu ani svému finálovému soupeři, Matěji Čížkovi z Olympu Praha, jehož po efektním čtyřbodovém křižním zvratu položil na lopatky.

Ziskem nejvyššího titulu však medailové žně pro hodonínské zápasníky zdaleka neskončily. Velké zápasnické umění předvedl i další hodonínský junior Igor Stojaník, který ve váze do šestašedesáti kilo vybojoval stříbrnou medaili. „Cestou do finále musel Stojaník zdolat tři soupeře, mezi kterými byl i kadetský reprezentant Gadžimurad Pačuta. Jediné utkání nezvládl s volnostylařským specialistou, Martinem Smyčkou z Hellasu Brno, jemuž podlehl na body," informoval organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják. Zaslouženou radost svým trenérům a celému oddílu způsobily svými výkony a výsledky příslušnice věkové kategorie žákyň, které vybojovaly dvě cenné medaile a jedno čtvrté místo. Titul vicemistryně České republiky si připsala ve váze do šedesáti kilo Viktorie Truclová. Ta ve finále s brněnskou zápasnicí Adélou Vrtalovou smolně prohrála po naprosto vyrovnaném boji o pouhé dva body. „Tato těsná prohra Viktorii velmi mrzela i kvůli tomu, že ve vyřazovacích bojích dokázala překvapivě porazit trojnásobnou mistryni České republiky Kateřinu Šedou," říká Baják.

Vůbec první medaili z národního šampionátu si domů přivezla Kateřina Holková, která ve váze do šestapadesáti kilo vybojovala bronz. Velký dojem na svém premiérovém mistrovství republiky zanechala i Iva Petruchová, která skončila těsně pod stupni vítězů.

Ani členové žákovské kategorie neodjeli domů bez medailového úspěchu. Zasloužil se o to Martin Paulus, který ve váze do šestačtyřiceti kilo vybojoval bronzo. Paulus, jehož v klubu přezdívají hračička, předváděl na šampionátu technicky vyspělý zápas a ve své váhové kategorii se stal nejtechničtějším borcem.