Družstvo dospělých skončilo v silné konkurenci na třetí místě za dvěma vynikajícími oddíly z Brna. Lepší než Mistřín letos pouze byly špičkové kluby BC a KO. „Výsledky jsou o to cennější, že v oblastní lize nastupují daleko větší celky než jsme my, jako jsou zmiňované brněnské kluby, Gambáre Olomouc nebo Poruba. Za námi v tabulce navíc skončila celá řada dalších oddílů z takových měst jako jsou Znojmo, Jihlava, Svitavy, Hodonín či Vsetín,“ chlubí se jeden z mistřínských trenérů František Janča.

Zkušený kouč však zároveň připomíná, že na skvělých výsledcích se velkou měrou podíleli také hostující boxeři z Holíče a Skalice, kteří se připravují pod vedením trenérů Romana Bielika a Michala Jurkoviče, respektive Jána Kučeríka s Jurajem Blahou. Právě s těmito slovenskými odborníky a jejich svěřenci mistřínský klub dlouhodobě spolupracuje. „Jak na Slovensku, tak také u nás v sokolovně míváme společné tréninky. Proto spousta boxerů u nás hostuje,“ říká Janča.

Letošní ročník oblastní ligy skončil posledním dvanáctým kolem v Brně. Tradiční oddíl ze Slovácka se letos potýkal s nečekaným úbytkem aktivních borců. „Pokles počtu členů je dán nejen náročností, ale také velkou nabídkou podobných bojových sportů, jako jsou thajský box, MMA a K1, které zdánlivě větší atraktivitou rovněž přitahují mladé kluky,“ upozorňuje Janča.

Podle něj je však klasický box nezbytnou průpravou pro další bojové sporty. „Každému zájemci bych doporučil začít klasickým boxem,“ radí zkušený kouč.

I přes zmiňovaný úbytek boxerů dosáhl mistřínský oddíl v letošním soutěžním ročníku velmi slušných výsledků. „V kategorii školní mládeže jsme obsadili pěkné třetí místo za oddíly BC Poruba a Bruiser Kroměříž, mezi kadety jsme byli druzí, když lepší byla pouze Poruba,“ informuje Janča.

Nejlepších výsledků v poslední sezoně dosáhli junioři, kteří ovládli oblastní ligu. Muži skončili třetí. „Celkem naši boxeři absolvovali téměř padesát zápasů, v nichž pětadvacetkrát zvítězili, osm zápasů skončilo remízou a patnáctkrát odešli z ringu poražení,“ vypočítává Janča.
K nejvýraznějším mistřínským postavám patřili Petr Literbacký, Patrik Paták a Kristian Nový.

Šikovné boxery i další zájemce o tento tvrdý, ale férový sport vedli trenéři František Janča, Tomáš Frýdek, kterým asistoval ještě nedávno boxující Patrik Kobliha.

Hlavním strůjcem úspěchů je však známý kouč Josef Horák, duše i srdce celého mistřínského boxu. „Troufám si tvrdit, že bez něho by mistřínský box už patrně nebyl,“ prohlásil Janča.

U příležitosti březnového kola Oblastní ligy konané ve svatobořické sokolovně právě Horák oslavil kulaté šedesáté narozeniny. Úspěšnému trenérovi k významnému životnímu jubileu přišlo popřát vedení obce v čele se starostou Miroslavem Veselým, dále vedení Sokola a v neposlední řadě všichni trenéři z kraje v čele s předsedou Jihomoravské oblasti boxu Daliborem Klobáskou. „Za připomínku ještě stojí práce pánů Josefa Vašulky a jeho syna Ladislava, kteří velmi aktivně pomáhají s technickým zázemím oddílu. Členem našeho oddílu je také Martin Dolina, který působí v oblastní lize jako aktivním rozhodčí,“ říká Janča.

Ten závěrem poděkoval poděkovat vedení obce Svatobořice-Mistřín a vedení Sokola za aktivní pomoc a dotace, bez kterých by činnost boxerů byla mnohem těžší. „Po náročné sezoně nás čeká prázdninová přestávka. V polovině srpna už ale zase začne tvrdá příprava na nový ročník. Tímto bych chtěl pozvat všechny zájemce, kteří by měli o tento tvrdý, ale pěkný sport zájem nejen na závodní úrovni, ale také rekreační. Neváhejte a po prázdninách přijďte rozšířit naše,“ láká případné zájemce Janča.