„Přípravný zápas byl vyrovnaný od začátku do konce. Naši kluci byli v závěru unavení po dlouhém a náročném programu, přesto předvedli velmi slušný výkon," uvedl kouč českého mládežnického týmu Martin Jindra.

Mezinárodní střetnutí se odehrálo ve sportovní hale TEZA v Hodoníně, hrací doba byla pro basketbal netypická, čtyřikrát dvanáct minut. První poločas patřil slovenskému týmu, který po dvou čtvrtinách vedl o tři body. Čeští mladíci se ovšem po přestávce zlepšili a díky zvýšenému úsilí, zlepšené obraně a přesné střelbě výsledek několika koši v řadě otočili. V hektickém závěru pak už náskok uhájili, i když borci ve žlutých dresech bojovali až do konce. „Na výsledek jsme nehráli, i když každé vítězství kluky potěší," pravil Jindra.

Domácí výběr odehrál proti Interu povedené utkání, v závěru se však kvůli nekoncentrovanosti a únavě zbytečně strachoval o vybudovaný náskok. „Bohužel v posledních dvou minutách jsme absolutně vyhořeli. Bylo to tím, že jim vypnula hlava," řekl Jindra. Ten tým vedl společně se Štěpánem Vrublem.

V kádru měli největší zastoupení liberečtí Kondoři, kteří do reprezentačního výběru dodali čtyři hráče. V sestavě českého družstva se objevili i hráči Pardubic, Písku, Pelhřimova, Opavy, Nymburku, Ostravy, USK Praha a Sokola pražského.

„Přece jenom jsme reprezentace, výběr nejlepších kluků z republiky. Jejich kvalita by měla být znát. Nemáme tady pět základních hráčů, kteří jsou buď na soustředění s reprezentací do šestnácti let, nebo mají zdravotní problémy. Tím je kvalita trochu ovlivněná, ale s přístupem kluků jsme spokojení. Všichni makají naplno," prohlásil Jindra.

Podle něj má spousta mladíků velkou značnou perspektivu. „Hodně kluků má velký potenciál, ale v patnácti letech říkat, kdo skončí v mužské reprezentaci, je ještě brzy," usmál se Jindra, kterému se na Slovácku stejně jako zbytku týmu líbilo. „Hodonín musím pochválit za výborné prostředí, které nám nabídl. Ať už to bylo ubytování, stravování nebo krásná hala, všechno bylo v naprostém pořádku. S lokalitou jsme velmi spokojení," pronesl český kouč.

Mladí nadějní basketbalisté se letos na jednom místě potkali již potřetí. Na předchozích srazech vykrystalizovala z původně pozvané třicítky hráčů patnáctičlenná nominace pro hodonínské soustředění.

„Cílem pro reprezentační trenéry U15 je výběr hráčů pro další sezonu. Chceme kluky postupně připravovat na evropský šampionát do šestnácti let. V širší nominaci jsou zajímaví hráči s ohledem na aktuální výkonnost, ale i s potenciálem pro vyšší věkové kategorie," říká šéftrenér mládeže České basketbalové federace a hlavní trenér výběru U15 Jan Slowiak.

Na Slovácku sehrál národní tým do patnácti let tři přípravná utkání. Ve sportovní hale TEZA se dvakrát utkal s kadety bratislavského Interu a v modelovém zápase se postavil výběru do šestnácti let, který svůj stan ve stejném termínu rozbil v Luhačovicích.

Přípravný basketbal

1. utkání: Česká republika U15 – Inter Bratislava U16 79:77 (18:21, 21:20, 26:13, 14:23), hráno 4×12 minut ve sportovní hale TEZA v Hodoníně

Česko U15: Lukáš Bobek (rozehrávač, Kondoři Liberec), Jakub Čejka (pivot, BK Pardubice), František Fuxa (pivot, Sojky Pelhřimov), Johan Haiblík (křídlo, Kondoři Liberec), Filip Hauzer (pivot, Sokol pražský), Martin Hornát (pivot, Sršni Písek), Jan Chytil (křídlo, Kondoři Liberec), Miloslav Kulich (pivot, BA Nymburk), Matouš Kurečka (křídlo, BK Opava), Dominik Lukáč (křídlo, Snakes Ostrava), Alan Rufer (křídlo, Sojky Pelhřimov), Štěpán Svoboda (křídlo, NH Ostrava), Jiří Šícha (křídlo, Kondoři Liberec), Jaroslav Šimon (pivot, USK Praha), Viktor Tělecký (rozehrávač, USK Praha).