Jedno z těchto klání se pod názvem Memoriál Františka Červína uskutečnil na konci září v Havlíčkově Brodě. „Tento tradiční turnaj je věnován nejmladším zápasníkům z řad přípravek a žáků," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Letošního ročníku se zúčastnilo 244 závodníků z pětadvaceti českých, slovenských, německých a chorvatských oddílů. Ozdobou turnaje byli zápasníci z klubů Podravka Koprivnice a Sportschule Frankfurt nad Odrou, kteří předváděli skvělé zápasnické umění a většina z nich bojovala o medaile. Německý zápasník z frankfurtské sportovní školy, Michael Steglich, se v přípravce B ve váze do třiadvaceti kilogramů hladce probojoval až do finále, kde ale narazil na hodonínského borce, Alexandra Harcu. „Všichni očekávali vyrovnané utkání, které se však nekonalo. Saša od první sekundy zápasu převzal iniciativu a již v prvním poločase po provedení druhého přehozu přes záda položil svého soupeře na lopatky, čímž do soutěže družstev přispěl svému oddílu první zlatou medailí," řekl Baják.

Druhý nejcennější kov získal hned v následujícím finálovém boji v početně nejobsazenější váhové kategorii do pětadvaceti kilo Lukáš Grochál. Tento hodonínský zápasník, který ve stávajícím roce ještě neokusil hořkost porážky, nastoupil proti domácímu Lubomíru Tomasovi. Člen slováckého oddílu svému finálovému soupeři nedal šanci a položil ho na lopatky. Stejným výsledkem Grochál vyřadil i pět předchozích protivníků během kvalifikačních bojů ve skupině.

Suverénně si na Vysočině počínali i další zlatí medailisté. Jiří Baják zvítězil v přípravce C ve váze do osmadvaceti kilogramy, když ve finále porazil na lopatky chomutovského borce s ruskými kořeny, Alexe Chomutovskiho.

Filip Bartošík zase ve váze do jednatřiceti kilo přípravky B nepovolil svým soupeřů na sobě provést jediný technický bod a navíc je všechny položil na lopatky. Suverénem turnaje byl i Jan Jaroš, který se stal vítězem kategorie přípravky A ve váze do osmapadesáti kilo.

Výborný výkon předvedli i stříbrní medailisté Filip Hořava (přípravka B – 33 kg), Marek Kotlařík (přípravka B – 39 kg), Ondřej Mrkvánek (přípravka B – 45 kg) a Daniel Kouřil (přípravka A – 50 kg). Osmi body za bronzovou medaili do soutěže družstev přispěli Martin Vališ (přípravka C – 20 kg) a Šimon Kocmánek (přípravka C – 28 kg).

Na čtvrtém místě skončil Tomáš Mráz a nejmladší člen výpravy, teprve šestiletý Jan Kotlařík, který si za svou odvahu zaslouží zvláštní pochvalu. Pátý byl Martin Hvorecký a Adam Kolaja. Bodované šesté místo bral Jakub Marhefka.

Na základě dosažených individuálních výsledků byla na konci turnaje vyhodnocena soutěž družstev, které se v letošním roce zúčastnilo pětadvacet klubů. Oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín se podařilo obhájit stříbrnou pozici, za což obdržel tradiční křišťálový pohár. První místo obsadila stejně jako před rokem domácí Jiskra Havlíčkův Brod. Na třetím místě skončil Sokol Hnidousy-Motyčín, což je partnerský klub Hodonína.

Součástí klání bylo i předposlední kolo nejvyšší žákovské ligy v zápase řeckořímském, kterého se zúčastnilo i hodonínské družstvo. Slovácký celek startoval ve složení Jan Gaží, Ondřej Todt, Martin Hřebačka, Pavel Kokeš, Lukáš Vrábel, Pavel Helešic a Martin Borot. I přesto, že hodonínští Sokoli nenastoupili v plné sestavě, podařilo se jim svojí bojovností udržet bronzovou pozici, kterou obhajují z loňského ročníku.

Poslední a rozhodující ligové kolo se uskuteční 15. listopadu v Hodoníně. „Věříme, že nastoupíme v nejsilnější sestavě, tedy i s Jakubem Šimčíkem, Jiřím Procházkou a Viktorem Lišťákem, a využijeme domácího prostředí k udržení se na medailových pozicích. Byl by to další velký úspěch hodonínského zápasu," dodal Baják.