Yubasket camp, jehož hlavním cílem je zlepšení individuálních dovedností jednotlivých hráčů v době letních prázdnin, je největší basketbalový kemp v České republice. Pod vedením zkušených trenérů s praxí v České republice i v zahraničí v Kyjově v prvním týdnu trénovalo sto třicet dětí, druhý termín absolvuje sto dvacet chlapců a dívek ročníku 1997 a mladší. „Hráči a hráčky se na basketbalovém kempu naučí individuální činnosti jednotlivce, popřípadě různé herní kombinace, které v sezoně moc netrénují," říká úspěšný mládežnický trenér Jiskry Kyjov a jeden z hlavních pořadatelů akce Radim Mezihorák.

Na Slovácko opět po roce dorazilo padesát basketbalových nadějí ze srbského města Kragujevac, které do Kyjova přilákal hlavní organizátor kempu Vladimir Paunovič. Možnost zlepšit se využilo i čtyřicet členů domácího kyjovského klubu. Kempu se zúčastnil i třináctiletý Lukáš Čačka. „Jsem tady podruhé. Dostal jsem se sem přes spoluhráče. Tréninky jsou jiné než na klubové úrovni. Jsou fyzicky méně náročné, ale zato více pohodové," uvedla naděje klubu BK Snakes Ostrava Lukáš Čačka, který se při hře pošťuchoval i s mladými Balkánci.

„Srbové jsou moc fajn," řekl Čačka.

Příjemným zpestřením pro basketbalové naděje byla přítomnost českého reprezentanta Davida Jelínka. Nejlepší střelec polské ligy, který bude v nadcházející sezoně hrát ve španělské lize za tým MoraBanc Andorra, předvedl svým následovníkům několik zakončení, a pak v zasedací místnosti trpělivě odpovídal na otázky zvídavých dětí. „Organizátoři mě nemuseli dlouho přemlouvat. Mám volno, navíc s nimi spolupracuje otec Josef, takže jsem pozvání rád přijal," řekl Jelínek.

Pětadvacetiletý reprezentant patří mezi nejlepší české střelce z dálky. V červnu byl dokonce na kempu v Dallasu, kde bojoval o pozvánku do Letní ligy NBA. „Pamatuji si, že za mých mladých let jsem se podobných akcí rád účastnil a vzhlížel k tehdejším českých hvězdám. Vždycky, když jsem v létě mohl, tak jsem někam jezdil. Nyní to zažívám z druhé strany. Já mám být pro kluky a holky hvězda, čehož si moc vážím," prohlásil Jelínek.

Podle něj může talentovaným hráčům podobný kemp v kariéře pomoct. „Dělají se tady věcí, na které není v sezoně čas," upozorňuje syn legendárního basketbalového střelce.

Zatímco účastníci kyjovského kempu mají kariéru před sebou, Jelínek má za sebou životní sezonu. Bývalý hráč Samary, Belediyesporu nebo tureckého Edirne, se v dresu Wloclawku stal nejlepším střelcem polské ligy. „Jsem spokojený. Když to bude alespoň z poloviny takto pokračovat dál, tak budu jedině rád," řekl Jelínek.

Toho překvapivě minula účast na olympijské kvalifikaci, jelikož se nevešel do konečné nominace. „Samozřejmě mě to mrzelo, ale i takové věci se stávají. Uvidíme, jak to bude vypadat dál," pronesl elitní kanonýr.

Zatímco David Jelínek se v úterý vrátil domů, mladí basketbalisté se v rámci kempu podívali i do hodonínských lázní, nového pohybového centra LR Fit, jehož majitelem je opora Kyjova Lukáš Rubecký, nebo na koupaliště. Jinak měli hráči i hráčky k dispozici sportovní halu, venkovní hřiště a atletickou dráhu v areálu městského stadionu, dále pak čtyři školní tělocvičny.