V Duhové tančírně, která je vybavena kvalitní zvukovou technikou, zrcadlovou stěnou a madly pro rozvcičení, je plno. „Na programu je dopolední seminář zaměřený na jednotlivé tance,“ uvedl šéf hodonínského klub TK Classic Stanislav Chovančík. Ten uspořádal tradiční soustředění na konci prázdnin již poněkolikáté. „Jedná se o intenzivní přípravu před podzimní částí sezony. Dříve jsme ji dělali v červenci, ale pak jsme zjistili, že děti většinu věcí za měsíc a půl zapomenou. Proto jsme termín posunuli,“ vysvětlil Chovančík.

Součástí několikadenního soustředění jsou rozcvička, semináře, individuální hodiny, pohybovka zaměření na rovnováhu, orientaci v prostoru nebo držení těla. „Je toho docela dost. Začínáme brzy ráno a končíme v půl desáté večer,“ pravil Chovančík.

Své dovednosti děti všech věkových kategorií zdokonalují v Bažantnici na náměstí Bohuslava Martinů, kde se budova SVČ Hodonín nachází. „Letos je to složitější. Ve skupině máme tanečníky s menší i vyšší třídou. Důraz klademe na fyzickou kondici a pohybové dovednosti,“ řekl Chovančík.

Rodičce se ovšem o své děti bát nemusejí. Tréninky jsou sice náročné, ale žádné mučení k vidění není. Naopak, žáci se u různých cvičení dobře baví. „Dětil trochu lituji. Celé prázdniny měly škaredě a teď, když mají soustředění a jsou zavřené v budově, je hezky,“ říká předseda TK Classic.

Ten se na spolupráci domluvil se známým tanečníkem a trenérem Markem Dědíkem. Pětinásobnému mistru Slovenska a účastníkovi čtvrté řady oblíbené televizní soutěže Star Dance asistuje hodonínská závodnice Klára Chovančíková. „Marek má na starosti semináře, Klára vede rozcvičky a pohybovky,“ informoval Chovančík.

Soustředění, které vyjde zhruba na tři tisíce korun, se zúčastnilo šestnáct dětí. „Mělo jich být čtyřiadvacet, ale nakonec se jich několik kvůli nemocem a zraněním omluvilo,“ řekl Chovančík.Mladí členové si tréninky se známými trenéry užívají. Přehnaným obdivem ale netrpí. „Děti to určitě vnímají. Pro ně je Marek ale spíš kamarád. Mladé děti tu osobnost tolik neberou. To spíš ti větší mají respekt. Vědí totiž, že jejich trenér něco umí a že něco dokázal,“ pronesl Chovančík.

Jeho slova povtrzuje i Filip Schwoiser. Ten patří společně s Filipem Topenčíkem, Davidem Procházkou a partnerkami mezi velké talenty tanečního sportu. „Soustředění se mi moc líbí. Já znám ale pouze trenéra Masaryka, toho nového ne. Ale náročné to není,“ řekl mladík z Petrova.

Velkou budoucnost před sebou mají i Nicolas Novák s Klárou Adamovou. „Pokud jim vydrží zdraví, mohou toho hodně dokázat,“ míní Chovančík.

K soustředění patří i seminář, který vedení hodonínského klubu pro své svěřence připravilo na první víkend v záři. „Seminář právě navazuje na soustředění. Chceme, aby zahájení podzimní části sezony bylo takové, jaké si představujeme. Zatím se nám to daří,“ řekl Chovančík.

Zájem o tanec je podle něj několik posledních let stejný. „Ty roky, které byly na začátku našeho vzniku, už nikdy nenastanou. Dětí je méně, činností je víc. Navíc ani sami děti nemají o kroužky a zájmové činnosti zájem,“ konstatoval Chovančík.

Navíc, tanec je oproti jiným sportům, mnohem náročnější. „Je to tak,“ přikyvuje známý odborník. „Tanec se nedá dělat bez hlavy,“ doplnil. „Bývalý desetibojař Tomáš Dvořák jednou řekl, že pět tanců v řadě je horší než atletický trénink. Jet za sebou pětkrát minutu a půl na sto procent, to neudělá žádný atlet,“ dodal.

Velké problémy navíc mají hlavně taneční páry. „Atlet běží sám za sebe. Trenér ve fotbale má dvacet hráčů a základní sestavu vždy nějak poskládá. Když se však jeden z páru sekne nebo je nemocný, ten druhý je okamžitě postavený mimo hru,“ říká Chovančík, který spolupracuje s tanečními kluby z Brna a Břeclavi.

Latinskoamerický tanec zatím nemá hlavně mezi mužskou populací takovou popularitu. „Kluci ve třinácti letech začínají mít prolbémy. Jsou trochu línější a navíc kamarádi se jim často smějí,“ uvedl Chovančík.

Další překážkou jsou finance. Pokud chce někdo patřit v tanci ke špičce, bude muset sáhnout hluboko do kapsy. „Je to podobné jako v tenisu. Ve světě dáte za hodinu tréninku tři tisíce korun. Další výdaje jsou za cestování, startovné, boty, šaty. Průměrný juniorský pár utratí za rok sto tisíc korun. Třeba Marka Dědíka může sezona vyjíž až na třičtvrtě milionu,“ upozorňuje Chovančík.

Ten i přes spoustu skvělých výsledků zatím jen marně shání pro svůj klub generální partnera. „Na taneční festival nemám problém sehnat sponzory. Sezonu nám však nikdo nezaplatí. Proto nemůžeme počítat s nejvyššími příčkami. Pokud by se našel nějaký mecenáš či firma, tak nemáme problém mít v juniorských kategoriích mistra republiky, protože bychom si stejně jako ve stolním tenise koupili nejlepší tanečníky,“ uzavřel Chovančík.