Na tartanové dráze U Červených domků kraloval v hlavním běhu Lukáš Kučera. Brněnský vytrvalec využil absence staršího bratra Martina a pětikilometrový závod jasně ovládl. Druhý doběhl s dvanáctivte­řinovou ztrátou František Mahovský, třetí skončil Slovák Jakub Valachovič.

Jiří Škorbák, nejlepší z okresních běžců, doběhl sedmý. Pořadatel Rohatecké desítky, Luděk Durďák, byl osmý. „Na dráze jsem letos poprvé, takže jsem nevěděl do čeho jdu. Minulý týden jsem byl na závodech a tam jsem totálně umřel. To bylo patnáct kilometrů. Velkou cenu jsem proto bral jako test,“ řekl v cíli Lukáš Kučera, který o více než jednu vteřinu překonal pět let starý osobní rekord. „Původně jsme měl 15:15:02, ale to už je moc starý čas. Od té doby jsem pětikilometrovou trať skoro neběhal,“ přiznal Kučera.

Ten se polovinu přetahoval o vítězství s druhým Mahovským. Vytrvalec z MS Brno však v polovině závodu přestal stačit Kučerovu tempu a v klidu si hlídal druhou pozici. „Před startem jsme se bavili, jak budeme běžet. Ale nakonec jsem domluvený čas dodržel pouze já,“ usmíval se Kučera. Spokojený vítěz přesto nebyl úplně spokojený. „Běželo se docela dobře, ale měl jsem být o něco rychlejší. Bohužel to nešlo,“ uvedl Kučera, který se musel v Hodoníně obejít bez staršího bratra Martina. „Brácha je v práci. Já jsem si to domluvil a odcházel dřív,“ culil se vítěz Velké ceny BK Hodonín.

Kučerovi v cíli svítily nové boty. „Ty mám už dva roky. Ale většinou v nich neběhám, proto vypadají tak nově,“ vysvětlil. Závod mužů nad čtyřicet let, který se běžel jako Memoriál Jardy Chromého ovládl Petr Kadlec. Milotický vytrvalec v závěru setřásl druhého Jiřího Škrobáka a s velkým náskokem si doběhl pro další prvenství. Štruppovu dvojku, kterou absolvovali veteráni nad padesát let, vyhrál František Kolínek z Perné. Na stupních vítězů pózovali i druhý Martinický a třetí Chrenka.

Zajímavý souboj nabídla Antošova míla. Souboj mužů nad šedesát let se ženami nakonec lépe zvládli chlapi. Vítěz Lubomír Bartál porazil druhého Vladimíra Varmužu o tři sekundy. Nejlepší žena, Jana Kadlecová, zaostala za kolegou z Hodonína o dalších pět vteřin.

„Běželo se mi dobře. Je to krátká trať, takže jsem snažila běžet, jak nejrychleji umím. S chlapi jsem se ale nedomlouvala. První dvě kola jsem se vezla, pak jsem se snažila jít do čela, ale kluci mě porazili. V závěru jsem si hlídala první místo,“ řekla Jana Kadlecová, která závod na tartanu brala jako přípravu na ligovou soutěž. „I dráha se musí běhat. Letos poběžím za Hodonín ligu, tak jsem si ji musela vyzkoušet. Dráha je totiž rychlejší než přírodní trať,“ pronesla Kadlecová.

Dramatickou podívanou přinesl souboj v kategorii JUNDOR, kde si to o první místo rozdali dorostenec Dominik Kubalák s juniorem Filipem Sasínkem. Vítězství na kilometrové trati nakonec urval Kubalák, který o dva o roky mladšího oddílového kolegu porazil díky závěrečnému finiši.

„Filip Sasínek mi po celý zápas dobře šlapal na paty. Bylo vidět, že má formu. Byl jsem hodně tuhý, proto byl závod takový pomalejší,“ řekl Dominik Kubalák. Talentovaný závodník udával tempo během celého závodu. „Měli jsme se ve vedení střídat, ale já jsem Filipovi řekl, že je to v pohodě,“ pronesl Kubalák.

Cena BK Hodonín (5 km)
Muži: 1. Lukáš Kučera (15:14, UNI Brno), 2. František Mahovský (15:26, MS Brno), 3. Jakub Valachovič (15:34, Malacky)

Memoriál Jardy Chromého (3 km)

Muži nad 40 let: 1. Petr Kadlec (9:53, Milotice), 2. Jiří Brožík (9:54, AK Hodonín), 3. Peter Portášik (10:02, Skalica)

Štruppova dvojka (2 km)

Muži nad 50 let: 1. František Kolínek (6:43, Perná), 2. Rastislav Martinický (6:47, Bratislava), 3. Jozef Chrenka (6:49, Skalica)

Antošova míle (1 609 metrů)

Ženy, Ženy nad 35 let, Muži nad 60 let, Muži nad 65 let: 1. Lubomír Bartál (5:42, BK Hodonín), 2. Vladimír Varmuža (5:45, BK Hodonín), 3. Jana Kadlecová (5:50, AK Hodonín)

Velká cena BK Hodonín

Junioři: 1. Filip Sasínek (AK Hodonín), 2. Jan Bílek (UNI Brno), 3. Ondrej Marenčík (Holíč)
Juniorky: 1. Lucie Tokošová (Holíč)
Dorostenci: 1. Dominik Kubalák, 2. Jakub Žurovec, 3. Jindřich Gois (všichni AK Hodonín)
Dorostenky: 1. Terezka Korvasová, 2. Eliška Dřímalová, 3. Eliška Ostřížková (všechny AK Hodonín)
Přípravka dívky: 1. Michaela Knotková, 2. Barbora Valášková, 3. Julie Hřebačková (všechny AK Hodonín)
Přípravka hoši: 1. Jan Hromek (AK Hodonín), 2. Jakub Škojec, 3. Štěpán Voborník (oba AK Mikulčice)
Mladší žákyně: 1. Anna Výletová (AK Kyjov), 2. Martina Bašusová (AK Hodonín), 3. Tereta Rybáříková (AK Kyjov)
Mladší žáci: 1. Dominik Bartoník (AK Mikulčice), 2. Oliver Kříž (AK Hodonín), 3. Eduard Kuchynka (AK MIkulčice)
Starší žákyně: 1. Natálie Kolajová (AK Kyjov), 2. Veronika Paličková (AK Hodonín), 3. Adéla Sedlářová (AK Hodonín)
Starší žáci: 1. Patrik Sasínek, 2. Martin Slon, 3. Lukáš KOnečný (všichni AK Hodonín)
Mladší dívky: 1. Eliška Jakubčíková (AK Hodonín), 2. Natálie Lazarová (AK Mikulčice), 3. Jasmína Voldánová (AK Hodonín)
Mladší hoši: 1. Matěj Šimek (Borský Mikuláš), 2. Petr Macek (Ratíškovice), 3. Daniel Šohajda (AK Hodonín)
Nejmladší dívky: 1. Anna Jakubčíková (Rohatec), 2. Kristina Maléřová (Dubňany), 3. Ema Hajná (Svatobořice)
Nejmladší hoši: 1. David Pekar (Holíč), 2. Riško Polák (Holíč), 3. Lukáš Brhel (Veselí nad Moravou)